Vysokohorské ledovce jsou jako tikající bomby. Jejich tání ohrožuje i velká města

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 8. 2016 20:35
Dosud způsobovaly záplavy tající ledovce v řídce osídlených oblastech. Nyní ale v tropickém pásmu Jižní Ameriky přímo ohrožují životy lidí v hustě obydlených městech. Jezera, která ledovce vytváří, mají křehkou strukturu a jejich naplnění může způsobit rozsáhlé záplavy. Navíc pro obyvatele žijící na úpatí hor představují již po celá staletí jediný zdroj vody, ať už pro osobní spotřebu, zemědělství nebo jako zdroj energie.
Ledovec Perito Moreno na jihu Patagonie.
Ledovec Perito Moreno na jihu Patagonie. | Foto: Reuters

Lima - Vysokohorské ledovce v tropických pásmech Jižní Ameriky tají v důsledku zvyšování teplot a přímo ohrožují životy lidí.

Globální oteplování pro tamní obyvatele není jen vzdálený pojem označující nebezpečí pro endemické druhy rostlin, o jejichž existenci nemají zdání. Přímo se dotýká jejich životů.

Ve městě Huaraz, ležícím v pohoří Bilé Kordilléry na východě Peru, žije přes 100 000 obyvatel. Po celé generace jsou závislí na vodě, kterou čerpají z jezera, jež vytvořil ledovec Pastoruri.

Jezero se přitom nachází na úpatí hory pouhých 20 kilometrů od města.

Ke katastrofě může dojít kdykoliv

Vědci nyní varují, že pokud ledovec roztaje a jezero se naplní, hrozí městu katastrofální povodně.

Může k tomu dojít v mžiku. Když stěny horského údolí pod tlakem vody z tajícího ledu prasknou, přívalová vlna může zaplavit celé město. "Ústup ledovců přináší řadu katastrof. Destabilizuje celé svahy a způsobuje sesuvy půdy, které cestují třeba i mnoho mil a mohou zničit celá města," cituje Washington Post profesora z Kolumbijské univerzity Benjamina Orloveho.

Ledovcová jezera mají často velmi křehkou strukturu. Přírodní přehrady jsou totiž vytvořené buď jen samotným ledem, nebo nanesenými kameny a sutí. V oblastech náchylných na častá zemětřesení, jakou je i Peru, se snadno zhroutí.

Nejde přitom o nic výjimečného, ale doposud k tomu dochází ve velmi řídce osídlených oblastech Patagonie či Islandu.

Problém tání vysokohorských ledovců nespočívá pouze v riziku rozsáhlých záplav. Jejich mizení má dlouhodobé negativní následky. "Jak ledovce po celém světě mizí, je zde k dispozici méně vody k využití pro vodní elektrárny, jako obnovitelného zdroje pro zemědělství a pro lidskou spotřebu," vysvětlil Orlove.

Podle něj je - vzhledem k nezvratnosti klimatických změn a tání ledovců - nutné kromě alternativních obnovitelných zdrojů zavést také systém včasného varování pro obyvatele ohrožených lokalit.

 

Právě se děje

Další zprávy