Ruské lodě poprvé odpálily rakety na Sýrii. Syrská armáda zároveň přešla do útoku

Martin Novák Martin Novák
7. 10. 2015 12:46
Syrská armáda po týdnu ruských náletů přešla do ofenzívy proti rebelům. Útok se podle svědků odehrává s ruskou leteckou podporou. Cílem je dobýt zpět území v provinciích Hamá a Idlíb, která režim ztratil. Povstalci potřebují protiletadlové zbraně, ale USA ani muslimské země jim je zatím nedaly. Kvůli bezpečnostním rizikům.
Ruské ostřelování Sýrie z plavidel v Kaspickém moři.
Ruské ostřelování Sýrie z plavidel v Kaspickém moři. | Foto: Reuters

Damašek – Rusko dnes - týden po začátku bombardování Sýrie - poprvé zaútočilo z moře. Lodě odpálily podle mnistra obrany Sergeje Šojgua šestadvacet raket na cíle Islámského státu z Kaspického moře.

Zároveň zahájila syrská armáda ofenzívu proti povstalcům. S cílem dobýt zpět část území na západě země, ztracených během letošních bojů.

Vojáci za podpory ruských letadel a vrtulníků zaútočili na čtyřech místech v provinciích Hamá a Idlíb.

Agentura AP cituje Syřana Ahmada Ahmada z Idlíbu, podle kterého Asadovi vojáci mohutně ostřelují pozice povstalců, mezi kterými jsou i bojovníci islamistické organizace Fronta an-Nusra.

Rebelové ale podle něj zničili několik armádních tanků a obrněnců. Ruské vrtulníky letěly podle AP nad městem Morek a povstalci je ostřelovali. Není však jasné, zda v kokpitech seděli ruští, či syrští piloti.

Ruský prezident Vladimir Putin avizoval, že nálety budou směřovat hlavně na Islámský stát. Zatím jsou ale terčem hlavně povstalci, kteří bezprostředně ohrožují režim Bašára Asada.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes řekl, že podle jeho informací zatím Rusko za týden provedlo nálet na sedmapadesát cílů, ale jen dva z nich se nacházely v oblastech kontrolovaných Islámským státem.

Podívejte se na mapě, kdo kontroluje jakou část Sýrie.
Podívejte se na mapě, kdo kontroluje jakou část Sýrie. | Foto: Aktuálně.cz

Koalice jedenačtyřiceti povstaleckých skupin v pondělí vyzvala okolní země k odporu vůči "rusko-íránské agresi“ (Írán je vedle Ruska hlavním stoupencem Asada).

Opozice také požádala o dodání nejen protitankových střel, které už má, ale také protiletadlových raket. O ty žádá od počátku války, aby eliminovala Asadovu naprostou převahu ve vzduchu, ale dosud žádné nedostala.

Spojené státy je nedaly ani skupinám, které prošly americkým výcvikem. Do Sýrie je zatím neposlaly ani další státy, které podporují rebely: Saúdská Arábie, Turecko nebo Katar.

Protiletadlové rakety se mohou dostat do rukou někomu, kdo je použije například proti dopravnímu letadlu. Stalo se to například v roce 2002, když se teroristé z Al-Káidy pokusili sestřelit v keňské Mombase boeing s izraelskými turisty.

Neuspěli, protože stroj byl vybaven systémem, který rakety mate a odvádí je pryč od letadla.

Americká vláda dodala protiletadlové střely Stinger, odpalované z ramene, v polovině osmdesátých let do Afghánistánu, kde opoziční mudžáhidové válčili proti sovětské armádě.

Stingery znamenaly ve válce obrat a způsobily Sovětům velké škody, později ale měli Američané problém všechny kusy najít a odkoupit zpět.

"Potřebujeme buď jasný postoj Ameriky, aby nedovolila Rusům a režimu bombardovat Syřany, nebo by nám měli poslat protiletadlové zbraně, abychom se mohli bránit ruským letounům," řekl deníku Washington Post Hasan Hádž Alí z organizace Sukúr al-Džabál, která spolupracuje s Američany.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy