Ibrahim Nahhas: Západ ignoruje teroristy, přijde katastrofa

Jan Hejl Jan Hejl
13. 8. 2015 5:30
"V Afghánistánu vládl Tálibán a po několika letech tu byly teroristické útoky 11. září," varuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz v Brně žijící IT expert ze Sýrie Ibrahim Nahhas.
Vybombardované město Allepo, odkud Ibrahim Nahhas pochází.
Vybombardované město Allepo, odkud Ibrahim Nahhas pochází. | Foto: Reuters

Brno - V Sýrii už tři roky zuří občanská válka, která připravila o život téměř dvě stě tisíc lidí. Okolní státy musely kvůli vleklému a nepřehlednému konfliktu absorbovat tři miliony uprchlíků.

V poslední době Sýrii navíc plení extremisté z Islámského státu. Ibrahim Nahhas je jedním ze Syřanů, kteří zemi opustili a uplatnili se v Evropě.

Foto: Ibrahim Nahhas

Do Česka přišel před čtyřmi lety v rámci výměnného studijního programu mezi univerzitou v Aleppu, odkud pochází, a brněnským Vysokým učením technickým. V současnosti působí jako doktorand na tamní fakultě informatiky. K tomu pracuje v mezinárodní IT firmě.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Nahhas upozorňuje, že k zastavení tažení Islámského státu nestačí jen letecké údery západních mocností. "Nemůžete ignorovat džihádisty, když se někde chopí vlády. A na Blízkém východě obzvlášť. V Afghánistánu vládl Tálibán a po několika letech tu byly teroristické útoky 11. září," varuje.

Aktuálně.cz: V roce 2013 vám syrská vláda zastavila studijní stipendium na brněnské univerzitě, protože jste podporoval opozici proti Bašáru Asadovi. I přes to, že jste se neúčastnil demonstrací a nebyl příliš aktivní. Jak režim věděl, že s ním nesouhlasíte?

Ibrahim Nahhas: Syrský režim je velmi tvrdý. Kdo aktivně nepodporoval Asada, ten byl automaticky brán jako podporovatel revoluce. Když někdo nepřijde na demonstraci na podporu režimu, zeptají se ho, proč nepřišel, a automaticky ho berou jako revolucionáře.

Po vypuknutí demonstrací v Sýrii jsem dostal rozhodnutí z univerzity a měl jsem na vybranou dvě možnosti: buď odejdu do uprchlického tábora v Zastávce u Brna, nebo si najdu práci. Já jsem nakonec měl to štěstí a našel si pracovní pozici v mezinárodní firmě. Takže teď studuju a pracuju zároveň.

Kdo je Ibrahim Nahhas?

Vystudovaný IT specialista Ibrahim Nahhas pochází ze syrského města Aleppo, 1,5 milionové metropole na severu země. Do Česka odešel před čtyřmi lety studovat na brněnském VUT. Teď tam působí jako doktorand. V roce 2013 mu vláda Bašára Asada zastavila studijní stipendium, protože podporoval opozici. Osmadvacetiletý Nahhas žije a pracuje v Brně s manželkou a malým dítětem. Plynně hovoří anglicky, domluví se francouzsky a ovládá základy turečtiny a češtiny. V Sýrii zůstala Nahhasova nejbližší rodina. Bez připojení k elektřině tam žijí jeho vysokoškolsky vzdělaní rodiče a sourozenci.

A.cz: Pocházíte z Aleppa na severu Sýrie. Jsou v oblasti problémy s Islámským státem?

Teď už ne, ale před rokem a půl tam byly. Syrská svobodná armáda islamisty porazila a z Aleppa vyhnala. V kterýkoliv moment se však Islámský stát snaží do města dostat, je to přece jen největší centrum na severu Sýrie. Je pro ně velmi důležité, podobně jako například Mosul v Iráku.

Nevím kdy, ale doufám, že mezinárodní společenství s nimi něco udělá, aby zachránilo lidi v Sýrii. V Aleppu stále bydlí milion a půl lidí, a kdyby tam Islámský stát přišel, byla by to totální katastrofa.

A.cz: Považujete je vůbec za muslimy? Oni se na náboženství odvolávají.

Pokud se podíváte na chování Islámského státu, uvidíte činy, které jsou v islámu zakázané. Kazí pověst islámu.

Já jsem muslim a nerozumím tomu, jak můžou dělat takové věci. Zničili pověst našeho náboženství a ničí muslimy. Když se dnes zeptáte ostatních muslimů, říkají to samé: Islámský stát páchá šílené činy a ničí islám. Důležité je si uvědomit, že Islámský stát v žádném případě nereprezentuje muslimy, v jeho řadách je jen jedno procento muslimů.

A.cz: Ale poměrně dost mladých lidí v Evropě se k Islámskému státu připojuje.

Nerozumím tomu. Možná je jen fascinuje násilí. Četl jsem, že nedávno se k Islámskému státu připojily i mladé dívky z Rakouska a vdaly se tam. Je to šílené. Když se mě zeptáte, řeknu vám, že se takových lidí bojím. Oni se s vámi nebudou bavit, prostě vás zabijí, kdykoli chtějí.

Asadova armáda před islamisty utíká

A.cz: Mnoho Čechů se kvůli činům Islámského státu bojí všech muslimů. Chápete to?

Upřímně, já to chápu. Dost lidí se mě na to ptá, nemám na to odpověď, ale té obavě rozumím. Kdybych byl v jejich situaci, bál bych se také. Jsou to kriminálníci.

Mezinárodní společenství - a to bych nechtěl, aby zapadlo - je zodpovědné za vznik Islámského státu. Pokud se podíváte na historii těchto džihádistických skupin, zjistíte, že je společenství nijak nezastavilo. Má na tom podíl i současný syrský režim. Posílal totiž džihádisty do Iráku, když tam operovali Američané.

A.cz: Takže podporujete letecké údery proti Islámskému státu?

Ano, ale ty nestačí. Důležitá je pozemní operace.

Islámský stát je silný, bojuje na základě ideologie a víry. Letecké údery nestačí k tomu, aby byl Islámský stát zničen. Potřebujeme další kroky ze strany mezinárodní komunity, nejen od Spojených států, Amerika je daleko.

Musí pomoct Evropa – Francie, Velká Británie. Tyto země se dnes nemůžou divit, že Islámský stát je poblíž jejich hranic. Je nutné konat, aby se to zastavilo. Přes Turecko se navíc dostávají džihádisté k nám do Sýrie.

A.cz: Problémem ale může být, že by Západ musel při operaci proti Islámskému státu spolupracovat s Asadovým režimem. Takže nepřítel našeho nepřítele by byl rázem spojenec.

Asadův režim musí být první, kdo proti Islámskému státu zakročí. Opozice v Sýrii je nejednotná. Já nevím, jestli to víte, ale Asadův režim jen zřídkakdy bojuje s Islámským státem, snaží se je ignorovat. Armáda před nimi utíká a radši bojuje se Syrskou svobodnou armádou a syrskou odnoží Al-Káidy.

A.cz: Dnes je v bezprostředním okolí západních zemí víc problémů. Na hranicích Ruska s Ukrajinou je situace stále velmi napjatá, Evropská unie řeší dluhové problémy Řecka. Spojené státy čekají důležité volby a těžko očekávat převratnou změnu politického kurzu. Nemáte pocit, že problémy na Blízkém východě, tudíž i v Sýrii, ustoupily do pozadí?

Ano, máte pravdu. Ale Blízký východ je střed světa. Když se tam něco stane, pocítí to celý svět.

V Afghánistánu vládl Talibán a po několika letech tu byly teroristické útoky 11. září. Nemůžete ignorovat džihádisty, když se někde chopí vlády. A na Blízkém východě obzvlášť.

K extremistům se připojují lidí z celého světa, je to mezinárodní krize, ne problém Sýrie. Svět musí spolupracovat na tom, aby tito extremisté zmizeli a neohrožovali svět.

A.cz: Na tom se shodnou asi všichni. Ale co lidé, kterých by se operace proti Islámskému státu bezprostředně dotkly? Podporuje syrská veřejnost větší zásah mezinárodního společenství?

Ano. Ale mám k tomu několik poznámek: Jedna věc jsou letecké údery vedené přímo proti pozicím Islámského státu – to je v pořádku. Ale někdy jsou i civilní oběti.

Myslím, že všichni lidé v Sýrii nesouhlasí s Islámským státem a jsou proti němu. Syrská společnost není homogenní. Někdo je konzervativní, jiní Syřané pijí alkohol. Navíc máme velkou komunitu křesťanů. Ale pokud můžu soudit z médií nebo z rozhovorů se Syřany, kteří tam žijí, nikdo z těchto lidí Islámský stát nepodporuje.

A.cz: Říkal jste, že při leteckých úderech umírají také civilisté. Nebojíte se, že by jich při pozemní operaci umíralo víc?

Jsou dva typy leteckých úderů: od syrského režimu a od Spojených států. Podle mých informací Američané také někdy zabijí civilisty, ale není to jejich záměr, oni útočí na jejich pozice. Syrský režim však dělá přesný opak – útočí na civilisty.

A.cz: Proč?

Uvědomme si, že v Sýrii panuje diktatura. Když režim nemůže kontrolovat nějakou oblast, prostě ji zničí. Asad spálil zemi. Což je velmi známá věta, lidé ji píšou na zdi například v Aleppu nebo Homsu. Najdete to, když si to vyhledáte na Googlu.

"Demokracie v Sýrii není v zájmu Západu"

A.cz: Jak se vůbec žilo normálním Syřanům pod vládou Bašára Asada?

Sice jsme neměli úplné politické nebo společenské svobody, ale byli jsme naživu. Je ale jasné, že lidé potřebují změnu, Bašár Asad a jeho otec dohromady vládli 34 let a to není normální. Demokracie je náš sen.

A.cz: První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk říkal, že k demokracii jsou potřeba demokraté. Jsou v Sýrii demokraté?

Nemyslím si. Je potřeba obnovit vztahy mezi lidmi, politiku, parlament, systém politických stran. Všechno je zničené a my nemáme nic.

Když se mě ptáte, demokracie je vzdálený sen. Musíme mít ale i stabilní bod, od něhož začneme obnovovat. A to nemůže být režim Bašára Asada, ten už jsme si vyzkoušeli. Samozřejmě to nemůže být ani Islámský stát, který je na našem území.

Ibrahim Nahhas.
Ibrahim Nahhas. | Foto: Jan Hejl

A.cz: Za jak dlouho by se měl sen o demokracii vyplnit?

Myslím, že potřebujeme víc než patnáct let. Důležité je, co chce mezinárodní společenství, a tady jsem skeptický. Pochybuju, že v jejich zájmu je, aby byla v Sýrii demokracie.

A.cz: Proč myslíte?

Proč třeba podporují diktátorský systém ve Spojených arabských emirátech nebo Kuvajtu? Amerika říká něco do médií a jiné věci činí. Podporovala dvacet let Kaddáfího, deset let Saddáma Husajna.

Mezinárodní společenství nedělá téměř nic, protože nechce, aby byla v Sýrii demokracie. Když se podíváte na Blízký východ, téměř nikde není demokracie. Kdyby se pomohla nastolit v Sýrii, mohly by režimy okolo padnout a to nikdo nechce.

A.cz: Cítil jste se v Sýrii svobodný? Před tím, než jste odjel do České republiky?

Nikdo tam není úplně svobodný. V Sýrii není politická svoboda. Co se ale týče společnosti, tam jsem se cítil poměrně svobodný. Mohli jsme dělat takřka to, co jsme chtěli. Ale o politické svobodě nemůže být řeč.

V Česku je sice politická svoboda, ale já nemůžu volit, takže mi to může být docela jedno. Neznám ani jméno českého prezidenta.

A.cz: Český prezident například podporuje pozemní operaci proti Islámskému státu a tvrdí, že nám kvůli činům islamistů hrozí superholocaust.

Tak to ho podporuju, má naprostou pravdu. Je to korektní vyjádření a pamatuju si, jak jsem o tom četl.

A.cz: V jakých ohledech Islámský stát změnil Sýrii?

Vládne ocelovou pěstí. Každého, kdo je proti nim, zabijí. Neptají se, zabíjí.

Ve městě Rakka (dvousettisícové hlavní město chalífátu, který Islámský stát zřídil - pozn. red.) ve střední Sýrii každý den mezi desátou a patnáctou zabíjejí lidi na náměstí. Bez důvodu. Někteří jsou novináři, opozice proti nim. Nedokážete si to ani představit. Občas se to snažím představit, ale je to strašné. Tak asi takhle Islámský stát změnil Sýrii.

A.cz: Chcete se vrátit zpět do Sýrie, až válka skončí?

Jistě. Chtěl bych pomoct své rodině a dalším k obnovení své země. Nikdo přece nechce žít pořád v zahraničí. Je normální na několik let například odjet za studiem, ale ne napořád. Syřané nejezdí do Evropy na dovolenou, v naší zemi je zoufalá situace, tisíce lidí umírají na moři jen proto, aby se mohli dostat do bezpečné Evropy. Nemají jinou možnost.

A.cz Jak je vůbec Islámský stát silný?

Jsou silní, mají ideologické a náboženské základy, takže snadněji manipulují s lidmi. Islámský stát je silný v médiích, mají mnoho účtů na Twitteru, na Facebooku. Jsou tam velmi aktivní, každý je tam může kontaktovat.

A.cz: Myslíte, že terorismus je s islámem nějak spojený? Mnoho lidí to tvrdí.

Máme Korán a výroky Proroka, jeho slova. Tím se muslimové řídí. Korán je svatá kniha, ale každý si ji může vysvětlit, jak chce. Proto můžeme nalézt muslimy, kteří jsou otevření a liberální, a také konzervativní muslimy, nebo dokonce teroristy.

Když budu diskutovat o jedné pasáži Koránu s džihádistou, každý bude mít jiný názor, budeme si to vykládat úplně jinak. A právě v tomhle je spojení islámu s terorismem.

Když se tím budete zabývat hlouběji, zjistíte, že muslimští vládci například v osmém století zneužívali Korán pro to, aby si podrobili lidi. Stejně to dělá dnes Islámský stát. V Koránu je ale přece věta, že každý má svobodu náboženství. Opakuji, každý. Jak tedy může Islámský stát někoho zabíjet jen proto, že je Žid nebo křesťan?! Prorok také říkal: "Kdo jsi, abys mohl někoho nutit, aby se stal muslimem?"

A.cz: Souhlasíte s názorem, že každé náboženství si projde obdobím, kdy víru šíří násilím? Vždyť i křesťané ve středověku zabíjeli ve jménu Boha.

Ano, tohle je vlastně historický koloběh. Období Islámského státu je podle mne přechodné, pomíjivé. Teď se jich bojím, ale později tu nebudou, problém s nimi se vyřeší. Léta tu budou, je to katastrofa, ale pak se to změní. Nevím, za jak dlouho, ale změní se to.

Nejde elektřina, neteče voda

A.cz: Co vaše rodina, je také v Česku?

Moji nejbližší ano. Je tu se mnou manželka s dítětem. Ale rodiče jsou pořád v Aleppu. A mají problémy. Nefunguje elektrický proud, před dvěma týdny byli úplně odříznutí od vody.

Za jeden dopis, který mi pošlou, platí v přepočtu jedno euro. To je pro ně velmi drahé.

A.cz: Jste s nimi v kontaktu?

Naštěstí v Aleppu funguje mobilní připojení k internetu. Takže se je snažím zkontaktovat takhle. Nerozumím té situaci, kdy na jednu stranu funguje 3G internet a na druhou jsou problémy s pitnou vodou. Pro to, aby mohla téct voda, je zapotřebí elektřina. A ta nejde.

A.cz: Kteří vaši příbuzní tam žijí?

Rodiče, sestra a bratr. Nemáme peníze na to, aby mohli odejít do Evropy, moji rodiče jsou navíc docela staří, je jim okolo 70 let.

Otec pracoval jako učitel na základní škole, matka tam pracovala také, celkem 27 let. Bratr je IT specialista, jedna ze sester je farmaceutka a žije v Aleppu, druhá je lékařka, pracuje v Kataru. Naše rodina vždycky měla vztah ke vzdělání, je to naše hodnota.

A.cz: To musí být pro vaše rodiče hrozně složité. Ačkoliv jsou velmi vzdělaní, nemají přístup ani k pitné vodě.

Ano, je to špatná situace. Nedávno jsem mluvil s matkou a je velmi unavená, shání vodu. Když se chcete osprchovat, můžete jen jednou za tři týdny.

Pokračování rozhovoru s Ibrahimem Nahhasem ČTĚTE ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy