Světový tisk: Nesnesitelná zrada Milana Kundery?

Zdeněk Mihalco, mih
14. 10. 2008 16:27
Světová média referují o obvinění z udavačství

Praha - Kundera obviněn z udání. Odmítá to - Kritik komunismu Kundera obviněn z udání západního špiona 58 let poté - Nesnesitelná zrada Milana Kundery?

Takové jsou titulky článků předních světových deníku o obvinění z udání, kterého se měl dopustit ve světě slavný spisovatel českého původu Milan Kundera. Na dokument, který to má dokazovat, upozornil v pondělí český týdeník Respekt.

Zahraniční novináři nicméně především popsali celý případ a s hodnocením jsou většinou opatrní. V titulcích se často objevuje otazník. Mnohá média hned v titulku píší, že spisovatel vinu odmítá.

Jako první v zahraničí o aféře referoval britský deník The Times a agentury AP a francouská AFP. Následně se kauzou začala zabývat ostatní seriozní západní média. Především ve Francii, kde Kundera žije.  Zpráva se však dostala i do brazilských, jihoafrických nebo japonských médií.

Zahraniční média především zdůrazňují, že skandál přiměl Kunderu k vyjádření do médií po 25 letech. Spisovatel udání popřel a uvedl, že jde o lež a „atentát na autora".

Podle francouzského listu Le Figaro obvinění opět přililo olej do ohně komplikovaného vztahu Čechů a Kundery. Češi podle Le Figaro spisovatele „obdivně nenávidí".

Podle amerického deníku The New York Times „by obvinění mohlo oslabit Kunderovo morální postavení jakožto mluvčího, jakkoliv tajemného, proti totalitní korozi denního života".

Americký deník rovněž cituje Kunderova přítele, italského vydavatele Roberta Calassa, podle kterého obvinění pramení ze „silné hořkosti, která k němu jeho země chová".

Britský list The Independent napsal, že Kundera se „v osmdesátých letech stal bez větších pochyb nejmódnějším a nejvíce oceňovaným spisovatelem planety". Také podle článku tohoto listu - nadepsaném titulkem Nesnesitelná zrada Milana Kundery? -  by obvinění mohlo vážně poškodit spisovatelovu reputaci v rodné zemi.

The Independent dodává, že Ústav pro studium totalitních režimů je důvěryhodnou institucí. Britská stanice BBC uvádí, že podle pracovníků českého Ústavu pro studium totalitních režimů, kteří případ odhalili a jež britská stanice oslovila, není pochyb o tom, že je policejní zpráva s Kunderovým jménem pravá. 

Aférou se zabývá i prestižní britský deník The Guardian, který k článku přidal případy slavných světových spisovatelů, u kterých utrpěl jejich morální profil - připomněl například německého nositele Nobelovy ceny Güntera Grasse, jenž po několika desetiletích přiznal, že na konci druhé světové války působil v elitních jednotkách SS.

Paralelu mezi případy Grasse a Kundery vidí i německý list Die Welt. Kundera se podle deníku podle všeho stejně jako Grass obával, že by přiznáním podlomil svou morální autoritu. "Jako morální instituce už spisovatel neobstojí," napsal Die Welt.

 

Právě se děje

Další zprávy