Summit EU: Janukovyč si stojí na svém, nepodepíše

Aktualizováno 28. 11. 2013 23:10
Evropští politici nepřesvědčili ukrajinského prezidenta k podpisu asociační smlouvy.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Vilnius - Evropským politikům se ve čtvrtek během večeře na summitu v litevském Vilniusu nepodařilo přesvědčit ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby podepsal asociační smlouvu s Evropskou unií. Novinářům to řekla prezidentka hostitelské země Dalia Grybauskaitéová. Ukrajinská vláda plánovaný podpis pod asociační smlouvou odvolala už minulý čtvrtek, optimisté ale ve Vilniusu nevylučovali obrat.

"Zdá se, bohužel, že argumenty hovořící ve prospěch přidružení prezident nevyslyšel, jeho stanovisko se nezměnilo," řekla prezidentka v závěru prvního dne summitu Východního partnerství agentuře AFP.

Německá kancléřka Angela Merkelová po příletu prohlásila, že si "nedělá naděje", že by dohoda o přidružení Ukrajiny k EU mohla být v pátek podepsána, ale "dveře zůstávají otevřeny".

"Diskutovali jsme o možnosti uzavřít dohodu s Ukrajinou," uvedla ještě před večeří hostitelka summitu, litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, jejíž země toto pololetí unii předsedá. Dodala, že vyjednávání s Kyjevem "bude pokračovat až do poslední minuty - před večeří, během večeře a myslím, že se ještě něco odehraje během noci".

Jak zdůraznil český premiér Jiří Rusnok, který se summitu účastní, projekt Východního partnerství vznikl v roce 2009 právě v Praze během českého předsednictví EU. A nyní má první reálné výsledky. "Domnívám se, že například dojednané dohody o zónách volného obchodu budou mít dlouhodobě pozitivní dopad na ekonomiky všech zúčastněných zemí," sdělil Rusnok. Jak dodal, doufá, že celý summit proběhne ve vstřícném duchu.

Šéf české vlády se vyjádřil rovněž k dění okolo Ukrajiny. "Jsme velmi zklamaní z rozhodnutí ukrajinské vlády nepodepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu," uvedl Rusnok. Česká republika ale bude podle něj i nadále podporovat, aby dveře pro Ukrajinu zůstaly otevřené. "O své budoucnosti však musí rozhodnout Ukrajinci sami," uzavřel premiér.

Hlavy států a vlád se začaly na slavnostní večeři sjíždět před 18:00 SEČ. V mrazivém počasí na ně před vchodem do budovy čekala asi třicítka demonstrantů s vlajkami Evropské unie a Ukrajiny. Pouštěli ukrajinskou hudbu, zpívali ukrajinské písně a vykřikovali hesla jako Janukovyči, podepiš! či Ukrajina je Evropa.

Když kolem projížděla německá kancléřka Merkelová, mávali vlajkami a anglicky pokřikovali heslo Ukrajina si zaslouží EU. Jako třetí v koloně automobilů dorazil do paláce i český premiér Jiří Rusnok.

Jeden z demonstrantů držel i česky psaný transparent Viktore, podepiš! Nebyl to nicméně Čech, ale Ukrajinec. Jak uvedl, prý mají nápisy v různých jazycích, například i v polštině, tento mu vyrobili, rozumí mu, a tak ho na protestu držel.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se podle agentury AFP ještě před večeří sešel s předsedou Evropské komise José Barrosem a unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. V pátek ráno se má sejít k separátním jednáním i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Navečer se ukrajinský prezident mihl před svým hotelem, který se nachází hned proti paláci. Vypadal uvolněně. Na pokřiky novinářů ale nereagoval, jen se usmál a zamával.

Na summitu by měly být v pátek ráno parafovány dohody o přidružení k EU s Gruzií a Moldavskem. Parafování je předstupněm podpisu dohody, ke kterému by mělo dojít do roka. Poté se už smlouva začne předběžně vykonávat, tedy dojde k postupnému odbourávání cel a podobně. Následně ale ještě musí být smlouva ratifikována všemi zeměmi osmadvacítky plus daným státem Východního partnerství.

Původně se pro summit ve Vilniusu počítalo i s podpisem asociační dohody s Ukrajinou, Kyjev ale náhle změnil názor, prý pod tlakem Ruska. Jaký bude další osud této smlouvy, zůstává nejasné. Vše se ukáže podle toho, s čím na summit přijel ukrajinský prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy