Začněte donášet, nebo jste dolétali. FBI prý vydírá muslimy

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 24. 4. 2014 8:22
Čtyři muslimové se obrátili na soud. FBI prý dává bezúhonné na seznam teroristů. Za vyškrtnutí pak žádá příslib spolupráce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) rekrutují muslimské informátory vydíráním.

Bezúhonné lidi prý nevpustí do letadla s tím, že jsou na seznamu osob podezřelých z terorismu, a poté jim nabídnou spolupráci výměnou za občanství, peněžní odměnu a vyškrtnutí z blacklistu.

Tvrdí to alespoň čtveřice muslimů, kteří v úterý podali hromadnou žalobu k federálnímu soudu v New Yorku.

FBI po nich údajně žádala slídění v muslimských komunitách v New Yorku, New Jersey a Nebrasce.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: new7wonders.com

Podle deníku The Washington Post podání žaloby inicioval Awaís Sadžád, jenž ve Spojených státech získal povolení k trvalému pobytu a na americkém území se nikdy nedopustil ničeho nelegálního.

V září roku 2012 mu byl na mezinárodním letišti JFK v New Yorku přesto odepřen vstup na palubu letounu mířícího do Pákistánu. Namísto do rodné země pak Sadžád putoval do výslechové místnosti, kde mu byla nakonec učiněna výše zmíněná nabídka.

Federální agenti FBI mu údajně "připomněli", že mají pravomoc ho z takzvaného No-fly listu vyškrtnout. Když spolupráci odmítl, na seznamu zůstal, ač mu jakákoliv spojitost s teroristy nikdy prokázána nebyla.

FBI mlčí

Obdobně se měla FBI zachovat ke zbylým žalujícím, čímž byla podle jejich právního zástupce porušena práva garantovaná ústavou. Profesor práv z newyorské univerzity Ramzí Kassím je stejného názoru.

"No-fly list je určen k tomu, aby zaručoval bezpečnost v letecké dopravě, FBI ho ale užívá k tomu, aby donutila nevinné lidi ke spolupráci. Takové praktiky hraničí s vydíráním," konstatoval Kassím.

FBI se k věci odmítá vyjadřovat.

"Černý seznam" byl vytvořen po teroristických útocích 11. září 2001. Od té doby na něj byly zapsány tisíce jmen amerických i cizích státních příslušníků, kterým je tím odepřeno létání nad územím Spojených států.

Zmíněný nátlak má podle Washington Postu i jiné formy. Mezi obvyklé praktiky patří i to, že FBI nepouští vlastní občany domů a přitom jim nevysvětlí důvod. 

Zkušenost s tím má například Yahye Wehelie, který ve Spojených státech vyrostl a v roce 2010 se rozhodl vypravit do rodného Jemenu, aby si tam našel ženu.

Při mezipřistání v Káhiře byl zadržen a letištní kontrola ho několik týdnů odmítala pustit jak do Jemenu, tak do USA. 

Ve stejném roce nechtěli federální agenti pustit domů ani Američana jemenského původu Nagiba Aliho Ghaleba. Požadovali po něm, aby se nejprve zavázal, že bude donášet na jemenskou komunitu v Kalifornii. Také on se nedal, podal na federální agenturu žalobu a v blízké době by se měl dočkat rozsudku.

 

Právě se děje

Další zprávy