Spojenecké nálety se Kurdům zdají neúčinné. Chtějí zbraně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 9. 2014 20:40
Obyvatelé obklíčeného kurdského města Kobani se obávají masakru. Ozbrojenci Islámského státu už jsou na dostřel.
Foto: Reuters

Damašek  - Spojené státy a jejich arabští spojenci provedli za posledních 24 hodin přes deset leteckých úderů na pozice radikálů z Islámského státu (IS) v syrské provincii Dajr az-Zaur a v okolí severosyrského města Ajn al-Arab, známého pod kurdským názvem Kobani. Počet obětí náletů není znám.

Obyvatelé Kobani se podle televize CNN obávají masakru, pokud se ozbrojenci z IS města zmocní. Kurdští bojovníci prosí Západ o poskytnutí zbraní, aby mohli islamisty zastavit.

"Potřebujeme pomoc. Potřebujeme zbraně. Potřebujeme účinné letecké údery," uvedl jeden z obyvatel Kobani. Neumí si prý ani představit, co by nastalo, pokud by milice IS vpochodovaly do města.

Extremisté jsou od Kobani vzdáleni už jen asi čtyři až sedm kilometrů, uvedl předseda místní vlády Anvar Muslim. Město údajně ostřelují z raketometů, jen v pondělí na centrum města dopadlo prý až 17 střel. Podle syrské exilové organizace SOHR přitom zahynuli přinejmenším tři lidé a řada dalších byla zraněna.

Docházejí léky

V obleženém městě začínají docházet zásoby léků a zdravotnického materiálu. "Nejhorší je, že dochází voda a lidé musejí hloubit studny, aby se k ní dostali," uvedla jedna z obyvatelek města v telefonickém rozhovoru s agenturou AP. "Pitná voda se ale smísila s odpadovou a hodně lidí z toho onemocnělo," dodala. Přerušeny byly už i dodávky elektřiny.

Podle syrských aktivistů islamisté v úterý sťali čtyři kurdské bojovníky, včetně tří žen, které zajali právě nedaleko Kobani. Jejich hlavy prý poté vystavili ve městě Džarábulus.

Podle agentury DPA zvýšilo Turecko počet svých vojáků na hranici. V oblasti prý rozmístilo také zhruba 35 tanků a obrněných transportérů. Město Kobani totiž bezprostředně přiléhá k turecké hranici. V pondělí dopadla na turecké území přinejmenším jedna raketa vypálená islamisty.

Už přes 160 000 uprchlíků

Podle tureckých médií ale vybuchla na poli a nikoho nezranila. Turecký parlament bude o zapojení do kampaně proti IS jednat ve čtvrtek. Na boj s IS je Turecko údajně připraveno poskytnout až 10 000 vojáků, dalších 5000 má v záloze.

Bojovníci IS údajně také asi 30 kilometrů jižně od Kobani zcela obklíčili 36 tureckých vojáků, kteří střeží mauzoleum Süleymana Saha, dědečka zakladatele osmanské dynastie. Jeho hrob je sice obklopen syrským územím, sám je ale podle smlouvy z 20. let výsostným územím Turecka. Ankara už dříve pohrozila, že útok na mauzoleum bude považovat za přímý útok na Turecko.

Islamisté z IS na Kobani útočí již od 15. září. Pokud město ovládnou, dostane se do jejich rukou souvislý pás syrského území podél turecké hranice od severovýchodního cípu země po Halab. Z města a jeho okolí do sousedního Turecka už údajně uprchlo více než 160 000 lidí. Opačným směrem proudí podle agentury AFP ve snaze pomoci členové ozbrojené složky turecké Strany kurdských pracujících.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně a má v Sýrii síť informátorů, rovněž oznámila, že islamisté propustili více než 70 kurdských studentů, které zajali na severu Sýrie v květnu. Žádné bližší podrobnosti o propuštění ale nebyly zveřejněny. Prý šlo o část ze 153 studentů, kteří byli uneseni 29. května, když se vraceli po absolvování zkoušek z Halabu do Kobani.

Kurdské ozbrojené složky, takzvaní pešmergové, zahájily ofenzívu proti radikálním bojovníkům z IS také v několika oblastech severního Iráku. Podle agentury AFP se jim prý podařilo dobýt čtyři vesnice, dvě z nich na hranici se Sýrií severozápadně od Mosulu, další dvě jižně od Kirkúku.

 

Právě se děje

Další zprávy