Spiknutí oligarchů. Jaceňukovi se po hlasování o důvěře rozpadá koalice

ČTK ČTK
17. 2. 2016 13:43
Dobře zrežírované divadlo i spiknutí oligarchů. Taková slova zaznívají Ukrajinou po úterním neúspěšném pokusu odvolat kabinet Arsenije Jaceňuka, který pronásledují skandály a podle průzkumů se nelíbí už 70 procentům Ukrajinců. Předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman dokonce prohlásil, že politická krize se prohloubila, a pokud se rychle nenajde řešení, mohou následovat předčasné volby.
Foto: Reuters

Kyjev - Neúspěšný pokus odvolat ukrajinskou vládu, který v úterý v parlamentu překvapivě neprošel, ačkoli předtím poslanci kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka tvrdě kritizovali, vyvolal řadu pochybností.

Několik zákonodárců se ozvalo, že jejich hlas nebyl započten, zatímco další rozhořčeně prohlásil, že odvolávání vlády bylo předem dojednané spiknutí. Kvůli tomuto podezření opustila koalici strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

"Musíme konstatovat, že koalice demokratických sil, proevropská koalice v tomto parlamentu nikdy neexistovala. Vždy existovala kuloárová, stínová koalice," prohlásila podle listu Ukrajinska pravda a vyzvala k odchodu z koalice i další zákonodárce. Dva poslanci z prezidentovy strany - Bloku Petra Porošenka (BPP) - už tak podle Ukrajinské pravdy učinili.

Podivné hlasování

Nejprve 247 poslanců 450členné sněmovny vyjádřilo v úterý svými hlasy nespokojenost s prací vlády v uplynulém roce. Přes tvrdou kritiku kabinetu jich ale následně hlasovalo pro vyslovení nedůvěry jen 194, přičemž pro pád vlády bylo potřeba 226 hlasů.

I po odchodu Vlasti ale mají poslanecké kluby vládní koalice stále většinu 243 mandátů. BPP drží 136 křesel, Jaceňukova Lidová fronta 81 a Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového 26. Kromě Vlasti, která má v Nejvyšší radě 19 zástupců, už loni v září z koalice odešla Radikální strana Oleha Ljaška, jež má 21 poslanců.

Předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman se při zahájení středečního zasedání sněmovny k pochybovačům přidal a prohlásil, že úterní hlasování krizi nevyřešilo, nýbrž naopak prohloubilo.

"Myslím, že je to prosté. Buď do týdne právě zde, v parlamentu, politické síly najdou řešení a navrhnou východisko z této situace, nebo vláda bude muset být zcela restartována, a bude-li to nezbytné - i tento parlament," řekl v narážce na množící se hlasy volající po předčasných volbách.

Podiv vyvolala v úterý skutečnost, že k udržení vlády přispěli i někteří členové strany prezidenta Porošenka, který sám vyzval k výměně kabinetu, byť by nová vláda byla opět založená na dosavadní prozápadní parlamentní většině. Pro odvolání Jaceňuka hlasovalo jen 97 ze 136 poslanců BPP, ostatní se zdrželi nebo odešli ze sálu.

Ve středu se však v médiích objevily informace o tom, že hlasy některých členů zákonodárného sboru nebyly započítány, údajně selhalo sčítací zařízení ve sněmovně. Na Facebooku to dali najevo Kosťantyn Usov z BPP a Ihor Lucenko ze strany Vlast.

"Takže kabinet bude přinejmenším do podzimu. Už během dne bylo jasné, že nebude dostatek hlasů," napsal například Usov. "Systém můj hlas vůbec nezaznamenal," postěžoval si a dodal: "Ale nejhorší je, že tahle show, zdá se, byla od počátku dohodnuta všemi zúčastněnými stranami."

Spiknutí oligarchů

Podobně marně jako Usov se snažil mačkat zelené tlačítko "pro" odvolání Jaceňukovy vlády i Lucenko a podle něj i vedle sedící poslankyně Jelena Sotnyková.

Další poslanec za BPP Mustafa Najem neváhal na svém facebookovém účtu přímo napsat, že celý humbuk kolem odvolávání kabinetu byl komplot, jehož účastníkem byl i prezident.

"Neúspěch hlasování o odvolání vlády - to je výsledek spiknutí oligarchů - Rinata Achmetova, Ihora Kolomojského a Serhije Lovočkina - na jedné straně. A Petra Porošenka a Arsenije Jaceňuka na straně druhé."

Podle Najema úterní dění v zasedacím sále Nejvyšší rady a události z uplynulého týdne "byly dobře zrežírovaným divadlem, v němž úlohu obětního beránka sehrál generální prokurátor Viktor Šokin," dodal.

Šokina, nad nímž doposud držel ochrannou ruku, vyzval Porošenko v úterý k demisi. Média týž den přinesla zprávu, že generální prokurátor již požádal o své odvolání, ale objevily se i informace, že je od pondělí "jen na dovolené".

 

Právě se děje

Další zprávy