Špatné počasí zastavilo pátrání po zmizelém letounu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2014 15:37
Pozůstalí odmítají uvěřit informaci, že malajsijské letadlo spadlo do oceánu západně od australského pobřeží.
Malajsijský ministr dopravy drží zprávu o snímku pořízeném čínským satelitem.
Malajsijský ministr dopravy drží zprávu o snímku pořízeném čínským satelitem. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Austrálie kvůli špatnému počasí přerušila pátrání po troskách malajsijského letadla, které se před více než dvěma týdny zřítilo do Indického oceánu.

Pátrání, které znemožňuje silný déšť a vítr, by mělo být obnoveno ve středu, uvedly australské úřady.

Pád Boeingu 777 s 239 lidmi na palubě do oceánu západně od australského města Perth potvrdila v pondělí malajsijská vláda. Čínští příbuzní pasažérů odmítli informaci uvěřit a protestovali před malajsijskou ambasádou v Pekingu.

Území velikosti Aljašky

Malajsijský ministr obrany Hishammuddin Hussein, který je zároveň úřadujícím ministrem dopravy, na úterní tiskové konferenci řekl, že Malajsie zmenšila oblast pátrání po pohřešovaném boeingu na jihu Indického oceánu na území o velikosti Aljašky.

Hledání v takzvaném severním koridoru, sahajícím od Malajsie po státy Střední Asie, bylo na základě nového rozboru dat ze satelitů zastaveno.

Stejně tak pátrací týmy opustily severní část jižního koridoru, jenž byl původně vytyčen od Malajsie směrem k Antarktidě. Nyní se hledá na území o rozloze 1,6 milionu kilometrů čtverečních, což je 20 procent dříve prohledávané oblasti.

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak na pondělní mimořádné tiskové konferenci oznámil, že letadlo se podle dostupných údajů zřítilo na jihu Indického oceánu a že neštěstí nikdo nepřežil.

Čínský náměstek ministerstva zahraničí Sie Chang-šeng nyní vyzval Malajsii, aby předala Pekingu příslušnou satelitní analýzu, na jejímž základě malajsijské úřady dospěly ke svému závěru ohledně tragického konce letadla.

Další pátrání hatí rozbouřený oceán

Pátrací týmy v minulých dnech spatřily z letadel v Indickém oceánu množství předmětů, které by mohly být troskami stroje. Prohledávání oceánu ale ráno australského času (před pondělní půlnocí SEČ) přerušil prudký vítr, silný déšť a špatná viditelnost, což znemožnilo bezpečný provoz letadel hledajících trosky.

Kvůli rozbouřenému moři opustila oblast nacházející se zhruba 2500 kilometrů jihozápadně od Perthu také australská pátrací loď, informoval Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA). Úřad očekává obnovení pátrací akce ve středu.

Spekulace nekončí

Letadlo linky MH370 se ztratilo z radarů v noci na 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy.

Vášně v Pekingu, které se rozhořely po oznámení týkající se malajsijského boeingu, musely krotit polovojenské jednotky.
Vášně v Pekingu, které se rozhořely po oznámení týkající se malajsijského boeingu, musely krotit polovojenské jednotky. | Foto: Reuters

Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy. Podle úterního prohlášení malajsijského ministra obrany letadlo vyslalo poslední slabé signály šest hodin poté, co je naposledy zachytily vojenské radary. "Tato doba je shodná s maximální výdrží letadla," podotkl Hishammuddin.

Před budovou malajsijské ambasády v Pekingu se shromáždily desítky příbuzných pasažérů letadla, které přepravovalo většinou Číňany. Zoufalí lidé se odmítali smířit se zprávou, která znamená konec nadějí na nalezení jejich blízkých. Demonstranti házeli na budovu plastové láhve a pokusili se prorazit bránu.

"Malajsijská vláda nás obelhala" či "Malajsie, vrať nám naše příbuzné", zněla hesla provolávaná davem, který musel od budovy velvyslanectví oddělovat tým policistů. "Čekali jsme 18 dní a stále nás necháváte čekat. Jak dlouho to ještě máme vydržet?" řekla agentuře Reuters jedna z přítomných žen.

 

Právě se děje

Další zprávy