Španělsko čeká politické zemětřesení. Éra velkých stran končí, přicházejí protestní hnutí

Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 12. 2015 15:33
Španělsko s napětím odpočítává poslední dny a hodiny do klíčových parlamentních voleb, které přinesou na politickou scénu zemětřesení. Ačkoliv až dosud hrály prim vládnoucí lidovci a socialisté, očekává se, že tentokrát hned čtyři strany získají přes 15 procent hlasů. Volby pravděpodobně vyhraje současný premiér Mariano Rajoy. Vítězství to ale nebude úplné - zřejmě nedostane většinu v parlamentu, a proto se bude muset opřít o podporu další strany.
Předvolební billboard lidoveckého premiéra Mariana Rajoye.
Předvolební billboard lidoveckého premiéra Mariana Rajoye. | Foto: Simone Radačičová

Madrid (od naší zpravodajky) - V rohu slavného madridského náměstí Puerta del Sol postává skupinka několika lidí. Mají malý stánek a na něm balonky a letáky, na které lákají ještě nerozhodnuté voliče.

Všechno je jasně oranžové. Čas od času se u nich zastaví několik Španělů, děti si pak s radostí berou balonky.

Oranžový stánek středopravicové strany Ciudadanos (Občané) jako by snad ani na náměstí Puerta del Sol nepatřil - všude jsou desítky "živých" soch, davy turistů i místních, kteří se přišli podívat na obrovský umělý vánoční strom.

"Myslím si, že náš předvolební program je pro naši zemi nejlepší," říká Pilar Liébanaová. Ta na náměstí vede za stranu Ciudadanos, která se na národní úrovni účastní voleb vůbec poprvé, předvolební kampaň.

Vysvětluje, že Ciudadanos plánují například změnit ústavu, pokračovat v reformách a hodně se soustředit také na vzdělání. "Že nemáme dost zkušeností s vládnutím? V Katalánsku (kde strana vznikla - pozn. red.) jsme aktivní už řadu letu," vysvětluje a rozdává letáky s fotkou šestatřicetiletého lídra strany Alberta Rivery.

"Všichni politici jsou stejní"

Dvojice dvacetiletých dívek to zpovzdálí sleduje bez většího zájmu. "Já volit nepůjdu. Myslím, že všichni politici jsou stejní," uvádí studentka Cristina.

A jak se nyní žije mladým lidem ve Španělsku? "Nestojí to za nic. Oba moji bratři vystudovali vysokou školu. Za prací pak odešli do Spojených států. Pro mladé lidi, jako jsem já, tu není žádná práce," dodává.

Cristina je zatím rozhodnutá, že volit nepůjde. To se ale ještě může změnit. Španělsko s napětím odpočítává poslední dny a hodiny do klíčových parlamentních voleb, které přinesou na španělskou politickou scénu zemětřesení.

"Všechny volby jsou důležité, tyhle jsou ale výjimečné," poznamenává José Miguel de Elías, ředitel odboru analýz ze společnosti Sigma Dos, která vypracovává průzkumy veřejného mínění. "Na národní úrovni máme hned čtyři strany, které ve volbách dostanou přes 15 procent," dodává ve své kanceláři, která je jen kousek od Puerta del Sol.

Volební stánek středopravicové strany Ciudadanos (Občané).
Volební stánek středopravicové strany Ciudadanos (Občané). | Foto: Simone Radačičová

Velké strany ztrácejí

A to je pro Španělsko velká změna. Až dosud na politické scéně hrály prim dvě velké a vyrovnané strany - tedy lidovci (PP) a socialisté (PSOE) -, které se střídaly u moci.

Letos se ale poprvé na národní úrovni utkají také s politickými nováčky - krajně levicovou stranou Podemos (Můžeme), která vznikla teprve loni v lednu, a partají Ciudadanos, jež působí na celonárodní úrovni také poměrně krátce.

"Podle všech předvolebních průzkumů tradiční strany, tedy lidovci a socialisté, tentokrát získají tak jen 50 procent hlasů, zatímco dříve dostávaly tak 70 až 80 procent," doplňuje politolog Oriol Bartomeus z katalánské Universitat Autònoma de Barcelona.

Už nyní je z předvolebních průzkumů patrné, že volby by se ziskem zhruba 27 procent měli opět ovládnout lidovci, které vede premiér Mariano Rajoy. Výrazně mu ubylo příznivců - jen pro srovnání v roce 2011, kdy se konaly předchozí volby, pro jeho partaj hlasovalo přes 44 procent voličů. Straně uškodily jak korupční skandály, tak i škrty a vysoká nezaměstnanost.

Také asi šedesátiletá Madriďanka Julia, která si přišla prohlédnou vánoční trhy na náměstí Plaza de Izabel v centru města, vždy hlasovala pro lidovce. Jenže letos to bude jinak. "Místo Rajoye budu letos volit Ciudadanos," uvádí s tím, že ji znechutily nové a nové škrty. Ekonomika sice roste, obyčejní lidé to ale ještě necítí. "Že bychom nějak vnímali oživení? To ne, nevede se nám o moc líp," dodává Julia.

Předvolební kampaň španělské socialistické strany PSOE.
Předvolební kampaň španělské socialistické strany PSOE. | Foto: Simone Radačičová

Přestože Rajoy ztratil tisíce voličů, tak i letos volby vyhraje. Vítězství to ale nebude úplné - zřejmě nedostane většinu v parlamentu, a proto se bude muset opřít o podporu další strany.

Možností, jak vytvořit novou vládu, je hned celá řada. Analytici se shodují, že klíčovým hráčem bude právě Ciudadanos.

"Strana je téměř v perfektní pozici. Může najít společnou řeč s oběma velkými tradičními stranami, a to jak s lidovci, tak i se socialisty," uvádí analytik Vincenzo Scarpetta ze think-tanku Open Europe.

Vše nyní závisí na tom, kolik se straně podaří získat hlasů. V posledních měsících její popularita rychle roste. Je tak dokonce možné, že strana skončí už na druhém místě. V praxi by se tak mohla spojit s třetími Socialisty a vytvořit vlastní vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy