Španělská radikální levice míří k historickému úspěchu. Pomoci má katalog jako z IKEA

Simone Radačičová Simone Radačičová
21. 6. 2016 20:44
Španělsko čeká horké politické léto. Před nedělními volbami to naznačují průzkumy veřejného mínění. Protestní hnutí Podemos má totiž nakročeno k historickému volebnímu zisku a podle všeho bude výrazně promlouvat do podoby budoucí vlády. Současný premiér Mariano Rajoy má těžkou hlavu. Jeho lidovcům nebude k získání potřebné většiny v parlamentu zřejmě stačit ani podpora Ciudadanos.
Předseda strany Podemos Pablo Iglesias.
Předseda strany Podemos Pablo Iglesias. | Foto: Reuters

Madrid - S neotřelým způsobem, jak voličům představit svůj program, přišla španělská radikálně levicová strana Podemos (Můžeme). Vypadá totiž jako katalog švédské nábytkářské společnosti IKEA.

Na jedné z fotek je například šéf strany Pablo Iglesias, jak zamyšleně zalévá květiny. Místo cenovek jsou ale v katalogu předvolební sliby Podemos. "Chtěli jsme vytvořit nejčtenější předvolební program dějinách," uvedla k tomu spoluzakladatelka Podemos Carolina Bescansa.

Španělé půjdou v neděli 26. června k volebním urnám, a to už podruhé během půlroku. Prosincové hlasování nepřineslo jasného vítěze a strany se ani po dlouhé měsíce nebyly schopny dohodnout na funkční koalici.

Do boje o hlasy půjdou čtyři velké a poměrně vyrovnané strany. K tradičním a zavedeným partajím, jako jsou lidovci (PP) a socialisté (PSOE), které se dlouhá léta střídaly u moci, se přidají také nováčci - středopravicová strana Cidadanos (Občané) a radikálně levicová Podemos (Můžeme).

Radikální levice má velké šance

Analytici odhadují, že ani tentokrát volby nebudou mít jednoznačný výsledek. Nejvíce hlasů (zhruba 28 - 29 procent) sice opět získá současný premiér Mariano Rajoy a jeho lidovci, ale v parlamentu nedosáhne na potřebnou většinu.

Naproti tomu Podemos má podle průzkumů veřejného mínění nakročeno k přelomovému volebnímu úspěchu. Partaj nedávno uzavřela volební alianci s další levicovým uskupením - Izquierda Unida (Sjednocená levice) -, což výrazně zvyšuje jejich šance. V předčasných volbách by dokonce aliance Unidos Podemos (Společně můžeme) mohla skončit na druhém místě se ziskem zhruba 24 až 25 procent hlasů.

Na třetí pozici tak radikální levice zřejmě odsune socialisty, kteří tak zaznamenají svůj nejhorší výsledek v moderních dějinách Španělska. Podle odhadů by měli dostat asi "jen" 20 procent hlasů. Čtvrtí by pak stejně jako ve volbách v prosinci měli skončit Ciudadanos s 14 až 15 procenty hlasů.

Španělsko čeká náročné hledání nové vlády

Pokud se předvolební průzkumy naplní, prožije Španělsko horké léto. Král by poté požádal vítěznou stranu, tedy lidovce v čele s Rajoyem, o sestavení nové vlády.

Těm ale k získání potřebné většiny v parlamentu nebude zřejmě stačit ani podpora Ciudadanos. Proto se možná pokusí sestavit velkou koalici se socialisty. Nebo mohou vytvořit menšinovou koalici - opět s podporou socialistů.

V takovém případě se ale do úzkých dostane šéf socialistů Pedro Sánchez. Pokud kývne na velkou koalici, do značné míry se zdiskredituje u části voličů. A pokud ne, část Španělů ho pro změnu může vnímat jako brzdu, která brání sestavení funkční vlády.

A nejen to. Významnou roli v povolebním vyjednávání sehraje i Podemos. Ta by se díky druhému místu ve volbách mohla stát jedním z rozhodujících hráčů na španělské politické scéně. Iglesias bude naopak na Sáncheze tlačit, aby společně odstavili Rajoye od moci a ukončili léta úspor a škrtů.

"Vaši i naši voliči by nás chtěli vidět na jedné lodi,“ řekl Iglesias nedávno Sánchezovi. Ten se ale obává, že v takové vládě by jeho strana hrála spíše pověstné "druhé housle" a zastínily by ji výrazné a nonkonformní tváře Podemos.

"Myslím, že hlavní tlak tak bude na socialistech - buď se rozhodnou pro progresivní koalici s námi (s Podemos), nebo umožní pravici, aby zůstala u moci a nadále se prováděla úsporná opatření," řekl pro list Guardian poslanec za Podemos Pablo Bustinduy.

Co může změnit Brexit

Španělé budou rozhodovat o budoucím směřování země jen tři dny poté, co se Britové v referendu vysloví pro nebo proti odchodu z Evropské unie. A to může zamíchat kartami i ve Španělsku.

"Pokud vyhrají zastánci odchodu, tak by nárůst politické a ekonomické nejistoty pravděpodobně mohl přesvědčit nerozhodnuté voliče, aby se přiklonili k umírněným, tradičním partajím," uvedli ve své zprávě analytici Luca Cazzulani a Edoardo Campanella z Unicredit. Z Brexitu by tak paradoxně měli prospěch lidovci a socialisté.

 

Právě se děje

Další zprávy