Soul vyšetřuje, zda za útokem na velvyslance nestojí KLDR

Michal Žák Michal Žák
6. 3. 2015 11:21
Útočník Kim Ki-čong v minulosti Severní Koreu opakovaně navštívil. Pokud jde o protesty vůči USA, má za sebou pestrou minulost.
Kim Ki-čong po útoku na amerického velvyslance v Jižní Koreji Marka Lipperta.
Kim Ki-čong po útoku na amerického velvyslance v Jižní Koreji Marka Lipperta. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejská policie vyšetřuje, zda za čtvrtečním útokem na amerického velvyslance nemůže stát Severní Korea.

Pětapadesátiletý Kim Ki-čong, jenž Marka Lipperta napadl kuchyňským nožem, ji totiž v minulosti opakovaně navštívil. Jen v letech 2006 a 2007 podnikl podle médií šest cest na sever.

Před útokem křičel "Protestuji proti společným cvičením" a "Severní a Jižní Korea se musí sjednotit".

"Vyšetřujeme, zda existuje nějaké spojení mezi návštěvami podezřelého v Severní Koreji a zločinem vůči americkému velvyslanci," citovala agentura Reuters Jun Mjong-songa ze soulské policie.

Severokorejská státní tisková agentura KCNA napadení Marka Lipperta takřka bezprostředně označila za "zasloužený trest". Na "americké válečné štváče" podle ní dopadl "nůž spravedlnosti".

Chtěl v Soulu vztyčit pomník Kim Čong-ilovi

Kim Ki-čong se brání, že neměl v úmyslu velvyslance zabít. Sám odmítl jakékoliv spojení s KLDR a označil ho za nesmysl. Novinářům během cesty z policejní stanice k soudu řekl, že v KLDR nikdy nebyl.

Podle místních médií jde o armádního veterána, který za sebou má - jde-li o protesty proti Spojeným státům - bohatou minulost. Už v polovině 80. let pálil přímo na pozemcích americké ambasády vlajky USA.

V roce 2007 se pokusil zapálit před prezidentským úřadem v Soulu, když požadoval vyšetřování znásilnění, k němuž údajně došlo v jeho kanceláři v roce 1988.

V roce 2010 byl podmínečně odsouzen za napadení jiného diplomata. Po japonském velvyslanci Tošinorim Šigejovi hodil kámen. O rok později se pak pokusil v centru Soulu vztyčit památník severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi.

80 stehů

Dvaačtyřicetiletý velvyslanec je nadále hospitalizován v soulské nemocnici.

Jedenácticentimetrovou ránu na tváři mu lékaři sešili 80 stehy. Zranění levé ruky, které poškodilo jeden z nervů, může mít dlouhodobější následky a rekonvalescence může trvat až půl roku, napsala ČTK.

Sám diplomat na Twitteru oznámil, že se cítí dobře.

 

Právě se děje

Další zprávy