Kim Čong-un slaví narozeniny. Soul mu z tlampačů na hranici pouští i jihokorejský rap

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
8. 1. 2016 17:00
Jižní Korea - v reakci na údajnou severokorejskou jadernou zkoušku - obnovila propagandistické vysílání z tlampačů rozesetých podél demilitarizovaného pásma. Vysílání začalo v poledne místního času, a to na narozeniny severokorejského diktátora Kim Čong-una. Součástí vysílání je kritika komunistického režimu i předpověď počasí. Z tlampačů, které se v noci nesou asi 20 kilometrů do nitra KLDR, ale zaznívá i jihokorejský pop.
Tlampače Soul spustil v poledne místního času. V den narozenin severokorejského vůdce.
Tlampače Soul spustil v poledne místního času. V den narozenin severokorejského vůdce. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea "oslavila" narozeniny severokorejského vůdce Kim Čong-una po svém.

V pravé poledne místního času spustila tlampače lemující demilitarizované pásmo mezi oběma zeměmi, a to v reakci na nedávný severokorejský test údajné vodíkové bomby.

Amplióny, rozeseté na jedenácti místech podél hranice, nesou přes den zvuk až 10 kilometrů do nitra KLDR. V noci jsou slyšitelné i na dvakrát delší vzdálenost, tvrdí jihokorejská agentura Jonhap.

Vysílání kritizuje vůdce i celý režim

"Kim Čong-un není typickým diktátorem. V Severní Koreji je bohem. Propagandistické vysílání mezi Severokorejce v tomto ohledu nabízí otázky," řekl agentuře Bloomberg Park Chang Kwon, výzkumník ze Soulu.

"Vysílání z Jižní Koreje může zasáhnout hluboko do severokorejské společnosti, vštípit do myslí jejích obyvatel obrazy svobodného národa a poškodit represivní kult osobnosti."

Jihokorejský hlasatel tak například kritizuje komunistického vůdce i jeho manželku za to, že se v prostředí své ožebračené země oblékají do šatů v ceně tisíců dolarů. Hanobí také - podle Soulu - nerealistické plány režimu na nakopnutí ekonomiky a rozvoj jaderného programu, uvádí agentura Reuters.

Jihokorejci ale přes demilitarizovanou zónu neposílají pouze kritická slova na adresu Kima a režimu, který převzal od svého otce a děda. Součástí kontrapropagandy je i zpravodajství, předpověď počasí, nebo dokonce hudba, takzvaný K-pop. Zahrnuje vše od jihokorejských balad až po rap.

Vysílat začala i KLDR

Tlampače byly za posledních deset let spuštěny jen jednou, loni v srpnu. A to v reakci na výbuch bomby, který zranil dva jihokorejské vojáky. Vysílání ukončila vzájemná dohoda, která měla zmírnit napětí mezi oběma státy. Pchjongjang proti vysílání od souseda protestuje opakovaně, považuje ho za válečný akt, proti němuž hrozí zakročit vojenským úderem.

KLDR po spuštění vysílání přistoupila k obdobnému kroku i na své straně. Severokorejské vysílání je nicméně podle jihokorejských úřadů sotva slyšitelné.

V oblasti kolem tlampačů Soul uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti a v blízkosti rozmístil i dělostřelectvo. Současně zakázal turistické "výlety" k demilitarizované zóně.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy