Snowden dal Číně silný argument: USA nás špehují

Jana Černá
16. 6. 2013 11:55
Karta v debatě o kybernetické špionáži se obrací
Americká špionážní síť cílí na Hongkong, hlásal deník South China Morning Post.
Americká špionážní síť cílí na Hongkong, hlásal deník South China Morning Post. | Foto: Reuters

Peking - Výroky Edwarda Snowdena, jenž upozornil na rozsáhlé sledování komunikace v rámci programu PRISM, slouží jako silný argument i Číně.

Díky nim se totiž obrací karta v debatě o kybernetické špionáži, z níž USA nejlidnatější zemi obvinily počátkem května.

Někdejší technik CIA a spolupracovník Národní bezpečnostní agentury (NSA) totiž ve čtvrtek hongkongskému deníku South China Morning Post řekl, že Spojené státy již od roku 2009 nabourávají čínské počítačové systémy.

Půtky mezi oběma zeměmi trvají už dlouho, ale Peking až dosud - na rozdíl od Washingtonu - nepředložil důkazy, že američtí hackeři pracují se svolením nejvyšších vládních míst. Dal jim je až Snowden.

Mimořádně talentovaný Snowden

Edward Snowden se k předání informací o PRISM přiznal minulou neděli. Coby systémový administrátor měl přístup nejen k serverům NSA, ale i k informacím dalších tajných služeb. Jaká data si s sebou mohl odnést, vyšetřovatelé zatím netuší.

Kolegové ho označují za "mimořádně talentovaného". Pokud by stanul před americkým soudem, hrozilo by mu až několik desítek let vězení.

Apple, Facebook, Google, Skype, ...

"Napadáme páteřní sítě. V podstatě jde o velké internetové routery, jejichž prostřednictvím získáváme přístup ke stovkám tisíc počítačů, aniž bychom se do nich museli nabourávat jednotlivě," líčil Američan v rozhovoru.

Devětadvacetiletý muž tvrdí, že zpravodajské služby denně monitorovaly komunikaci, kterou zprostředkovává devět amerických internetových společností, včetně všech telefonátů v síti amerických operátorů.

Přístup mají podle Snowdena nejen k datům o hovorech, ale i k údajům uživatelů společností AOL, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Paltalk, Skype a YouTube.

Hongkongskému deníku navíc řekl, že do pravomoci amerických tajných služeb už "po léta" spadá i činnost hackerů, kteří získávali informace z počítačů jak v Hongkongu, tak v pevninské Číně.

Čína: Hrozbou je vláda USA

Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Čínská státní média informací značně využívají, píše The New York Times.

"Washington Čínu několik měsíců viní z kyperšpionáže. Ukazuje se ale, že největší hrozbou pro osobní svobodu a soukromí v USA je nespoutaná moc vlády," citoval deník China Daily Lia Chaj-tunga, výzkumníka v oboru Americká studia na Čínské univerzitě mezinárodních vztahů v Pekingu.

NYT se ale táže, zda je čínská špionáž, která se podle USA snaží účelově získat i technologické informace pro využití v armádě a průmyslu, srovnatelná s činností amerických hackerů.

I on vychází ze Snowdenových slov. "Žádné z dokumentů neodhalují informace o čínských vojenských systémech," vylíčil hongkongskému deníku, když hovořil o hackování NSA, které údajně probíhá od roku 2009.

"Je rozdíl mezi vyhledáváním ekonomických dat a otázkami sledování, které prezident nařídí, aby zabránil lidem v tom, aby nás poškozovali," citoval list mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psakiovou.

 

Právě se děje

Další zprávy