Slovinské volby drtivě vyhrál politický nováček Cerar

ČTK ČTK
13. 7. 2014 21:55
Uskupení právníka Mira Cerara vzniklo teprve před šesti týdny a nedisponuje ani politickými zkušenostmi, ani jasným programem.
Jasný vítěz slovinských voleb Miro Cerar s partnerkou.
Jasný vítěz slovinských voleb Miro Cerar s partnerkou. | Foto: Reuters

Lublaň - Nedělní předčasné parlamentní volby ve Slovinsku podle očekávání drtivě vyhrál politický nováček Strana Mira Cerara (SMC), na druhém místě s velkým odstupem skončila konzervativní Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého dvojnásobného premiéra Janeze Janši. Po sečtení takřka všech výsledků to oznámila agentura Reuters.

Volební komise po sečtení 99 procent hlasů uvedla, že SMC získala 34,61 procenta hlasů, což pro stranu bude v 90členném parlamentu bude znamenat 36 mandátů. SNC bude mít díky 20,7 procentu hlasů 21 poslaneckých křesel a třetí Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS) s necelým 10,2 procentem hlasů deset zákonodárných míst.

Vítězství SMC se v zemi, která je sužována ekonomickými potížemi a politickými krizemi, všeobecně očekávalo.

Uskupení právníka Mira Cerara, které vzniklo teprve před šesti týdny a nedisponuje ani politickými zkušenostmi, ani jasným programem, vede před konzervativci bývalého dvojnásobného premiéra Janši, který si odpykává dvouletý trest za korupci.

"Čekám lidi, kteří si uvědomí, že Slovinsko potřebuje změnu," prohlásil Cerar poté, co hlasoval v Lublani. Za svůj raketový vzestup vděčí i popularitě svého otce, špičkového gymnasty a dvojnásobného olympijského vítěze, považovaného za největšího sportovce v dějinách malé země na březích Jadranu.

Rozpad původní koaliční vlády složené ze čtyř stran způsobily dubnové volby šéfa strany Pozitivní Slovinsko. V nich premiérka Alenka Bratušeková prohrála s dosavadním starostou Lublaně Zoranem Jankovičem, který je vyšetřován kvůli korupci a se kterým zbylé koaliční strany odmítly spolupracovat.

Bratušeková odstoupila z čela své středolevé koaliční vlády 5. května. Vládla celkem 13 měsíců a ihned po nástupu do funkce zavedla úsporný program. Vyhlásila také plán privatizace státních podniků, aby snížila deficit a vyvedla zemi z krize.

Také Cerar slibuje snížit rozpočtový schodek a liberalizovat ekonomiku, avšak analytici vzhledem k jeho nechuti prodat "strategické" státní firmy žádnou rychlou změnu poměrů nečekají.

"Otázkou není, kdo vyhraje, ale kdo má plán pro pekelný podzim," napsal v předvolebním úvodníku deník Delo. Podle něj žádný z favoritů voleb není připraven čelit skutečnosti, že rozpočet byl prý založen na nereálných předpokladech a budou v něm chybět stovky milionů eur.

Slovinsko bývalo považováno za vzorného žáka v eurozóně, ale tuto pověst si pošramotilo po propuknutí hospodářské krize v roce 2008. Kromě recese pocítilo i chronickou politickou nestabilitu. U kormidla moci se během tří let vystřídaly tři vlády. Předchozí parlamentní volby v prosinci 2011 byly také předčasné.

 

Právě se děje

Další zprávy