Na Slovensku volí nové poslance. Podle průzkumů přijde Ficova strana o většinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2016 15:37
Slováci do desáté hodiny večerní rozhodují o složení nového parlamentu. Podle dřívějších průzkumů získá nejvíce hlasů Směr-SD současného premiéra Roberta Fica, strana ale ztratí většinu ve sněmovně. Jedním z hlavních témat letošní kampaně se stala migrační krize. Ta sice Slovensko přímo nezasáhla, Ficův kabinet se ale tvrdě postavil proti přerozdělování uprchlíků na základě kvót.
Parlamentní volby na Slovensku
Parlamentní volby na Slovensku | Foto: Reuters

Bratislava - Na Slovensku se konají volby, které rozhodnou o novém složení parlamentu. Favoritem na vítězství je vládní Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, který podle dřívějších průzkumů veřejného mínění ale přijde o stávající většinu ve sněmovně. Z vyjádření členů volebních komisí vyplývá, že o hlasování je mezi voliči poměrně značný zájem.

Zhruba 4,4 milionu voličů si může vybrat z více než dvou desítek stran a hnutí. Z nich asi třetina má reálnou šanci získat alespoň pět procent hlasů, což je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně. O 150 poslaneckých mandátů se uchází téměř 2900 kandidátů.

Krátce po otevření volebních místností odevzdal svůj hlas i Fico. Spolu s chotí Svetlanou volili v jedné ze základních škol ve slovenské metropoli. "Mají to (voliči) v rukou, já budu respektovat jakýkoli výsledek," citovala Fica agentura TASR. Podle slovenského premiéra by se do sněmovny mohl dostat rekordně vysoký počet stran.

Slovenský prezident Andrej Kiska opět vyzval občany, aby se voleb zúčastnili. "Myslím, že každý člověk, kterému záleží na Slovensku, by měl jít dnes volit. Já osobně jsem napjatý a zvědavý, jak to dopadne," řekl Kiska, když odhlasoval v rodném Popradu. Podle prezidenta jde o jedny z nejdůležitějších voleb desetiletí.

Šéf opozice Radoslav Procházka je připraven vyzvat Fica

V sobotu vyjádřil šéf opoziční strany strany Síť Radoslav Procházka připravenost chopit se role předsedy. Předvolební průzkumy mu přisuzovaly roli hlavního vyzyvatele dosavadního premiéra Roberta Fica, pokud jde o možné soupeře z řad rozdrobené slovenské pravice.

"To musejí posoudit lidé, ukážou to výsledky voleb," řekl novinářům Procházka o případné premiérské roli, když v doprovodu své manželky a syna odhlasoval v západoslovenské Trnavě.

"Ale o to pověření se ucházím a pokud dostaneme mandát, budeme se snažit udělat všechno pro to, aby lidé byli s výkonem spokojeni," řekl. "Možná, že je symbolika v tom, jak silně tady teď fouká vítr, a že nám přivál nové časy," dodal. Počítá však i s tím, že konec Ficovy éry může být ještě běh na dlouhou trať.

Boj s volební korupcí

Volební komise z vícero regionů hlásily, že o volby je značný zájem. V některých volebních místnostech v Bratislavě i v jiných městech museli voliči čekat, až na ně dojde řada.

Hlasování ve většině z téměř šesti tisíc volebních místností skončí dvě hodiny před půlnocí. Výjimkou je vesnice Chorvátsky Grob nedaleko Bratislavy, kde jedna z volebních místností bude otevřena podle oznámení tamního obecního úřadu o čtvrt hodiny déle, protože volby tam začaly se zpožděním.

Na klidný průběh voleb dohlížejí tisíce policistů. Podezření z volební korupce na největším slovenském romském sídlišti Luník IX. v Košicích na východě země se nepotvrdilo. Policie ale začala prověřovat nejméně dva jiné případy možného porušení zákona o volební kampani.

Policejní prezident Tibor Gašpar už v pátek sdělil, že podáno bylo osm oznámení pro podezření z volební korupce, která je na Slovensku trestným činem.

Omezit případy kupování hlasů má novinka letošních voleb, podle které musejí voliči pod hrozbou pokuty 33 eur (890 korun) odevzdat nepoužité hlasovací archy ve volební místnosti. Okrskové komise ale podle zjištění ČTK jen stěží dokážou dohlížet na dodržování tohoto pravidla, pokud se ve volebních místnostech nahromadí více voličů.

Klíčové téma? Imigrace

Volby se konají ve stínu migrační krize v EU, která sice Slovensko přímo nezasáhla, ale byla jedním z hlavních témat kampaně. Ficova vláda se loni postavila proti přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót a toto rozhodnutí většiny zemí evropské osmadvacítky napadla žalobou u unijního soudu. Migrační kvóty odmítly také strany pravého středu, které na rozdíl od Fica ale zpravidla nevyhrocovaly kampaň negativními vyjádřeními vůči uprchlíkům.

Nový kabinet na začátku července převezme vůbec první slovenské předsednictví v Evropské unii, do které Slovensko vstoupilo v roce 2004.

Parlamentní volby na Slovensku se řídí novými pravidly. Během dvou týdnů před hlasováním a v den voleb do uzavření volebních místností je zakázáno zveřejňovat volební průzkumy, ve čtvrtek pak začalo platit moratorium na kampaň. Státní komise pro volby ale rozhodla, že strany mohou zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích i po skončení oficiální volební kampaně za předpokladu, že za ně neplatí.

Udělám všechno, abych můj plán prosadil, nekandidujeme do opozice, abysme tam čtyři roky na někoho ukazovali, jaký je škaredý, říká Procházka | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy