Islámský stát podporuje po celém světě 34 radikálních skupin. OSN varuje před rostoucími útoky

ČTK ČTK
6. 2. 2016 9:46
Do poloviny prosince 2015 slíbilo na různých místech světa věrnost Islámskému státu 34 radikálních skupin. Tento počet se letos bude nejspíš zvyšovat, řekl v generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Varoval, že se členské země musí připravit na zvýšený počet útoků.
Foto: ČTK

Islámský stát (IS) představuje bezprecedentní hrozbu, protože je s to získat na svou stranu extremistické organizace ze zemí jako Filipíny, Uzbekistán, Pákistán, Libye a Nigérie, nechal se slyšet generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Členské země OSN se musejí připravit na to, že se zvýší počet útoků skupin napojených na IS, jejichž bojovníci budou cestovat do jiných zemí a tam útočit a vytvářet nové teroristické sítě. "Nedávné rozšíření vlivu IS napříč severní Afrikou, Blízkým východem a jižní a jihovýchodní Asií ukazuje rychlost a vážnost hrozby, která zesílila za pouhých 18 měsíců," uvedl podle agentury AP šéf OSN ve zprávě.

IS je podle něj nejbohatší teroristická organizace na světě. Loni podle odhadů získala bez ohledu na mezinárodní embargo 400 až 500 milionů dolarů z prodeje ropy a ropných produktů. Z bank na obsazených územích v posledních dvou letech v Iráku a Sýrii utržili džihádisté další asi miliardu dolarů. Také z vybraných poplatků v nákladní silniční dopravě získává Islámský stát zhruba miliardu dolarů ročně.

Islámský stát má podle Bílého domu nyní v Sýrii a Iráku 19 000 až 25 000 bojovníků. Řady IS tak prý výrazně prořídly. Předchozí odhady z roku 2014 hovořily o 20 000 až 31 500 bojovnících v obou zemích. Mluvčí Bílého domu v pátek klesající počet bojovníků IS zdůvodnil vojenskými úspěchy mezinárodní koalice proti této teroristické organizaci.

Islámský stát se v minulých letech nerozšířil kvůli svým výjimečným schopnostem, umožnili mu to slabí protivníci, domnívá se arabista Jan Čuřík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy