Útočník je mrtev. Při zásahu v Sydney zemřeli rukojmí

Přenos skončil
Proti ozbrojenci Manu Haronu Monisovi v kavárně Lindt policie zasáhla po šestnácti hodinách. Tři lidé nepřežili, čtyři jsou zranění. Sledovali jsme živě.
Záchranáři s raněným z kavárny Lindt v Sydney.
Záchranáři s raněným z kavárny Lindt v Sydney. | Foto: Reuters

SydneyAustralská policie po šestnácti hodinách zasáhla proti útočníkovi Manu Haronu Monisovi, který držel rukojmí v kavárně Lindt Café v Sydney.

Monis při policejní akci zemřel, o život přišli i dva rukojmí - čtyřiatřicetiletý muž a osmatřicetiletá žena.

Vývoj událostí v Sydney jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
21:55

Incident kolem zajetí rukojmích odsoudily místní muslimské skupiny, a dokonce i země pachatelova původu, tedy Írán.

21:50

Místní list The Australian ve svém úterním úvodníku napsal, že jakkoli "vyšinutá" mohla být motivace pachatele, podařily se mu tři věci. Jednak incident vyvolal celosvětovou pozornost, jednak několik dní před Vánoci ochrnulo centrum největšího města země. Obyčejné Australany ale také probudil a lidé si uvědomili, že teroristická realita by mohla udeřit tak blízko.

20:15

Australská policie oznámila, že při incidentu přišli tři lidé o život, včetně únosce a dvou rukojmích, a čtyři další utrpěli zranění. Jak zaznělo na tiskové konferenci uspořádané vedením policie, zákrok byl nezbytný. Pokud by policisté do budovy nevtrhli, byly by ohroženy další životy. Policie upřesnila, že rukojmích bylo celkem 17. V předchozích hodinách se několika rukojmím podařilo uprchnout. Mrtvými rukojmími jsou 34letý muž a 38letá žena.

Oficiálně zatím není potvrzeno, zda se stali obětí střílejícího únosce či palby policistů. Australská média předtím spekulovala, že zločinec zabil nejméně jednoho ze svých zajatců.

18:30

Další spekulace: Reportérka rozhlasové stanice 2EU s odvoláním na policejní zdroje tvrdí, že policie zasáhla poté, co slyšela střelbu z kavárny, a že tedy jako první patrně začal střílet útočník Man Haron Monis.

 

18:00

Podle televize 7 News zajal útočník celkem jedenadvacet lidí. Pěti se podařilo utéci po několika hodinách a dalším sedmi krátce před tím, než zasáhli policisté. V době jejich operace tedy bylo uvnitř devět rukojmích.

17.58

Podle britské stanice BBC je druhým zabitým rukojmí (nikoliv policista).

17:55

Při zásahu v Sydney zemřel únosce a jedna další osoba, tvrdí média australské skupiny Fairfax Media. Odvolávají se na zdroje z policie.

Žena, zasažená do nohy, je v kritickém stavu.

Man Haron Monis.
Man Haron Monis. | Foto: Reuters
17:35

Podívejte se na video ze zásahu speciálních jednotek a evakuace zraněné rukojmí. 

Žena na nosítkách - po střelbě před kavárnou v Sydney

Žena na nosítkách - po střelbě před kavárnou v Sydney
17:22

Než se Monis vydal přepadnout kavárnu v centru Sydney, umístil na své stránky poselství o mírumilovnosti islámu.

Doslova napsal: "Islám je náboženství míru. To je důvod, proč muslimové bojují proti útisku a terorismu Spojených států a jejich spojenců, včetně Velké Británie a Austrálie. Pokud bychom mlčeli a nepostavili se těmto kriminálníkům, nemohli bychom žít v mírumilovné společnosti. Čím více bojujete s kriminálníky, tím více jste mírumilovní. Islám chce mír na Zemi, to je důvod, proč chtějí muslimové zastavit americký teror."

17:10

Televize ABC upřesnila počty zraněných: těžké zranění utrpěly tři osoby, lehce zraněno je sedm lidí. Mezi zraněnými je údajně jeden policista.

Snímek z policejního zásahu.
Snímek z policejního zásahu. | Foto: Reuters
17:05

Situaci v Sydney živě sledují nejen australská média...

Foto: Reuters
16:58

V Sydney jsou momentálně tři hodiny ráno. Zásah proti únosci australská policie spustila zhruba dvě hodiny po půlnoci.

16:50

Při zásahu policie v Sydney podle australských médií zřejmě zemřeli dva lidé. Policie zprávu nepotvrdila.

Policisté zasáhli proti útočníkovi po šestnácti hoodinách.
Policisté zasáhli proti útočníkovi po šestnácti hoodinách. | Foto: Reuters
16:44

Policisté mají s sebou v budově robota na detekci a zneškodňování bomb.

Pyrotechnici s robotem na zneškodňování bomb před kavárnou.
Pyrotechnici s robotem na zneškodňování bomb před kavárnou. | Foto: Reuters
16:39

Televize 7 News uvedla, že minimálně čtyři rukojmí jsou zraněni a ve vážném stavu. Reportéři televize hlásí, že na místě je "obrovský" počet zdravotního personálu. Policie hlídá, aby novináři nemohli blíže ke kavárně. Stojí ve vzdálenosti zhruba 150 metrů od ní.

16:36

Policie oznámila, že zadržování rukojmích skončilo. Detaily zatím sdělit nechce.

16:33

Agentura Reuters hlásí, že se střílí před kavárnou.

16:31

Z dálky je vidět kouř a cítit pach střeliva. Podle televize 7 News je zraněná osoba ve vážném stavu.

16:30

Policie používá ostré náboje a jsou zprávy o jedné zraněné osobě. Na místě jsou také pyrotechnici.

16:25

Až dosud to vypadalo, že nejsou žádní zranění. Na záběrech australské televize je ale vidět, jak lékaři odvážejí na nosítkách minimálně jednu ženu.

16:23

Z míst, kde je kavárna, je slyšet prudká střelba. Policie zasahuje.

16:21

Po šestnácti hodinách se podařilo uprchnout dalším několika rukojmím.

16:06

Podívejte se na rozhovor televize DVTV.cz s Danielou Hornáčkovou z místa: Australané jsou v šoku, rozhovor přímo ze Sydney.

Drtinová a Veselovský
Drtinová a Veselovský | Foto: DVtv
15:33

Monis řekl v roce 2001 televizi ABC News, že utekl z Íránu, protože tam byl politicky pronásledován a režim prý zadržoval jeho manželku a děti.

15:30

Fakt, že útočníkem je Íránec, je překvapivý vzhledem k tomu, že se hlásí k Islámskému státu. Írán je šíitská země a šíité jsou v očích radikálního sunnitského Islámského státu nepřátelé a odpadlíci. Se závěry však budeme muset počkat na více informací. Není stále zcela jasné, jakou motivaci Man Haron Monis k útoku měl.

Foto: Aktuálně.cz
15:16

Především touha přitáhnout maximální pozornost veřejnosti stojí podle českého experta na vyjednávání s teroristy Adama Dolnika za útokem v Sydney, při kterém nejméně jeden ozbrojenec zajal množství hostů a zaměstnanců kavárny v centru města.

 

"Zřejmě sledujeme osamělého vlka, který sympatizuje s globálním džihádem, nebo někoho trpícího duševní nemocí, který hledá záminku pro své činy," myslí si Dolnik, který působí na Wollongongské univerzitě. "Důvodem celé akce je přitáhnout pozornost," citoval Dolnika Reuters.

 

Dolnik je přesvědčen, že únosce není příliš dobře vycvičen a že má s organizovanými teroristickými organizacemi jen malé spojení. "Teroristé jsou obvykle dobře připravení a mívají více útočníků. Toto vypadá jako velmi slabá akce a pouze s jedním útočníkem," konstatoval expert.

 

Adam Dolnik nedávno poskytl rozhovor deníku Aktuálně.cz. Čtěte zde: Islamisté invazi Západu potřebují. Zabili už příliš muslimů

15:02

Policie identifikovala útočníka jako padesátiletého Mana Harona Monise. Má o něm záznam z minulosti, když poslal urážlivé a výhružné dopisy rodinám zemřelých australských vojáků. Monis pochází z Íránu a sám sebe označuje za duchovního, ačkoliv k tomu nemá žádnou kvalifikaci, píší australská média. V minulosti působil také jako "spirituální léčitel".

14:58

Do zóny obklíčené policisty vjely sanitky a hasičské vozy, uvádějí reportéři z místa.

14:40

Policie uzavřela několik ulic kolem kavárny. Nikdo nesmí do blízkosti zhruba 500 metrů od místa.

14:19

Drama v kavárně už trvá víc než patnáct hodin. Velení australské policie říká, že nechá centrum Sydney neprodyšně uzavřené "tak dlouho, jak jen to bude nutné".

V okně kavárny Lindt Chocolat Cafe v australském Sydney, kde drží ozbrojený útočník rukojmí, byla vyvěšena černobílá vlajka s arabským nápisem.
V okně kavárny Lindt Chocolat Cafe v australském Sydney, kde drží ozbrojený útočník rukojmí, byla vyvěšena černobílá vlajka s arabským nápisem. | Foto: ČTK
13:45

Podle štábu televize 7 News má ozbrojenec v ruce iPad.

13:36 Logo Aktuálně.cz

Někteří lidé se fotí před uzavřenou zónou, v níž útočník drží v kavárně rukojmí. Více v článku Aktuálně.cz Zvrácená zábava? Fotky u kavárny, kde terorista drží rukojmí.

13:28

Imám, rabín a křesťanský duchovní se společně modlí za rukojmí.

13:19

"Byl poměrně klidný. Byl docela vysoký, ve věku přes 45 let a vypadal původem z Blízkého východu," popsal útočníka televizi ABC nejmenovaný svědek, který viděl muže vejít do kavárny.

13:04 Logo Aktuálně.cz

Přečtěte si reportáž spolupracovníka Hospodářských novin Petra Býmy přímo z místa: Omráčené Sydney. "Už nejsme šťastná země," zní z Austrálie.

13:02

Jedné ze zajatkyň se podařilo zavolat svou matku. Informuje o tom Daily Mail Australia. Prý doufá, že se jí brzy podaří dostat ven. Matka požádala všechny přátele a příbuzné, aby se za "dceru modlili".

 

Většina příbuzných rukojmí úzce spolupracuje s policií. Podle australských médií se nacházejí společně na jednom místě.

 

Britský Guardian píše o jiné zajaté ženě, která s třesoucím se hlasem zavolala svému snoubenci. Z vedlejší místnosti, kterou útočník neměl na krátkou dobu pod kontrolou. "Miluji tě, doufám, že tě brzy uvidím," stihla říct, než musela zavěsit. Později prý odeslala ještě SMS.

 

Foto: Reuters
12:51

Mezi pěticí lidí, kteří se dostali ven z kavárny po jejím obsazení útočníkem, jsou dvě servírky, které v podniku pracovaly, uvádějí australská média. Jedna z nich  - Elly Chenová - je na videu.

Servírka ze Sydney běží do bezpečí

12:15

Australan Mark Di Stefano na Twitteru napsal, že centrum města je nezvykle tiché, ale mnoho barů a restaurací má zpravodajství z přepadení kavárny na velkoplošných obrazovkách, kde obvykle běží nějaký sport.

Policie poblíž Lindt Cafe.
Policie poblíž Lindt Cafe. | Foto: Reuters
12:15

Velkým problémem v boji proti terorismu je fakt, že útočníci jsou ve stále menší míře členové nějakých pevných strukturovaných organizací a konají bez nějakých konkrétních příkazů od kohokoliv. Často jde o muže, kteří se radikalizovali na internetu nebo vlivem kázaní militantních imámů a rozhodli se mstít buď sami, nebo v malé, nikomu nepodléhající skupině. To je třeba příklad střelce z kanadské Ottawy Michaela Zehaf-Bibeaua nebo vraha z Židovského muzea v Bruselu Mehdiho Nemmouche.  Útočník ze Sydney podle všeho spadá do stejné skupiny.

11:57

Na střechách domů v okolí bloku, kde je kavárna, jsou rozmístění policejní odstřelovači, píše Sydney Morning Herald. "Ulice, v níž se kavárna nachází, ústí na Pitt Street, což je nejdražší ulice v Sydney vedoucí ke světoznámé budově opery," uvedla pro Aktuálně.cz Daniela Horňáčková, která žije v Austrálii.


Policista ve čtvrti Martin Place v australském Sydney. Neznámý muž tam drží několik rukojmí.
Policista ve čtvrti Martin Place v australském Sydney. Neznámý muž tam drží několik rukojmí. | Foto: Reuters
11:30 Logo Aktuálně.cz

K tématu rozhovor Aktuálně.cz s mezinárodně uznávaným expertem na terorismus a vyjednávání s teroristy Adamem Dolnikem: Pro rukojmí jsou největší hrozbou pokusy o záchranu.

11:26

Fotografové z ulice zachytili, jak mladá žena - zřejmě rukojmí - zhasla v kavárně světlo.

11:23

Zrod skupiny Islámský stát spadá přibližně do léta roku 2003, kdy se kolem Jordánce Abú Músy Zarkávího zformovala skupina bojující proti americkým jednotkám a nové irácké vládě po pádu Saddáma Husajna. Působila hlavně v severních a severozápadních oblastech země, kde převažuje populace sunnitských muslimů.


Skupina prováděla sebevražedné atentáty, únosy, výbuchy automobilů a od jara 2004 začala zveřejňovat na internetu videozáznamy stínání hlav západních rukojmích. V tomto roce si zvolila název Al-Káida v Iráku.


Zarkáví v červnu 2006 zahynul, ale Al-Káida v Iráku působila dál. Stále častěji se zaměřovala na civilisty z řad šíitských muslimů. Oslabil ji v roce 2008 vznik místních milicí, které dali dohromady předáci sunnitských kmenů.


Extremisté však dostali dvě významné vzpruhy v roce 2011. Američtí vojáci se stáhli z Iráku a zároveň začala v Sýrii občanská válka. Skupina se přejmenovala na Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) a v obou zemích postupně získávala území pod svoji kontrolu.


V období druhé poloviny roku 2013 a v první polovině letošního roku ovládla východní Sýrii a severozápadní Irák. Největším úspěchem bylo dobytí Mosulu – druhého největšího iráckého města.


ISIL letos  v červnu vyhlásila na svém území v Sýrii a Iráku chalífát (viz mapa). Přejmenovala se na Islámský stát. Prostřednictvím internetu rekrutuje mladé muslimy po celém světě. Po útocích na Kurdy a jezídy v Iráku zahájily Spojené státy v srpnu bombardování pozic Islámského státu v Iráku a na konci září také v Sýrii.

Foto: Aktuálně.cz
11:13

Zde můžete sledovat stream z místa prostřednictvím televize France 24.

11:09

K islámu se hlásí necelý půlmilion Australanů. Tedy něco přes dvě procenta populace země.

11:08 Logo Aktuálně.cz

"Čtvrť Martin Place, ve které se kavárna nachází, je v Sydney výborná lokalita. Máte blízko všude: k opeře, na radnici, na Marquarie Street, kde sídlí úřady státu Nový Jižní Wales. V okolí sídlí světoznámé značky jako Burberry či Luis Vuitton," popisuje Daniela Horňáčková pro Aktuálně.cz. "Devadesát procent lidí, kteří se tam nyní vyskytují, jsou turisté, neboť tam stojí obrovský 'psychedelický' vánoční strom a každý večer se tam koná světelná show."

11:07

Podle agentury Bloomberg policie odvedla pryč muže, který směrem ke kavárně křičel urážlivá slova na adresu muslimů. Policie také vyzvala všechny Australany ke klidu.

Foto: Reuters
11:02

V tuto chvíli už trvá drama v kavárně jedenáct hodin. Vedení muslimské komunity v Sydney vydalo na Facebooku prohlášení, ve kterém útok ozbrojence tvrdě odsuzuje a vyjadřuje přání, aby se vše vyřešilo bez násilí a ztrát na životech.

10:52 Logo Aktuálně.cz

"Lindt Cafe je příjemná kavárna, něco na způsob čokoládoven, jaké známe z Česka. Pro Evropana jde o jednu z mála značek, kterou zná z Evropy. Proto je pravděpodobné, že mezi hosty - a nyní zřejmě tedy mezi rukojmími - jsou cizinci, lidé z Evropy či Ameriky," píše Aktuálně.cz Daniela Horňáčková, Slovenka, která je v Sydney na studijním pobytu.

Foto: Reuters
10:42

Policie nemá stoprocentní jistotu, že útočník je jen jeden. Na základě výpovědí rukojmích ale usuzuje, že tomu tak je. Odmítá sdělit, zda pět rukojmích uprchlo, nebo je útočník propustil. Podle australských médií je pravděpodobnější první varianta. Zástupkyně policejního komisaře státu Nový Jižní Wales Catherine Burnová uvedla, že policejní vyjednávači už s ozbrojencem navázali kontakt.

10:40 Logo Aktuálně.cz

O tom, jak některé mladé muslimy ovlivňuje Islámský stát, debatuje také Evropa. Francie, Velká Británie nebo Německo se obávají radikalizace navrátilců ze Sýrie a Iráku nebo mladých mužů přímo doma. Stovky britských, francouzských a německých občanů odešly do Sýrie a Iráku. Podobný problém mají ale také například Bosna nebo Kosovo. Více v článku Aktuálně.cz V Sýrii a Iráku válčí stovky Evropanů. S čím se vrátí?

10:35

Kanadský premiér, který v říjnu sám zažil útok střelce v Ottawě, drží Australanům palce.

10:32

Teroristický útok v Sydney se naposledy odehrál v roce 1978. Nálož tehdy explodovala před hotelem Hilton. Usmrtila jednoho policistu a dva pracovníky, kteří vyklízeli kontejnery s odpadky.

10:17

Útok připomíná události v kanadské Ottawě na konci října. Potomek alžírských přistěhovalců tam zaútočil na vojáka v centru města a pak se vydal se zbraní ke kanadskému parlamentu. Oblast uzavřely speciální policejní jednotky a muže zneškodnily, kanadského premiéra Stephena Harpera ochranka odvedla do bezpečí.

Foto: Reuters
10:16

Policie očekává, že drama v kavárně potrvá ještě mnoho hodin, ne-li dní Pokouší se s ozbrojencem vyjednávat, sdělila komisařka Catherine Burnová. Identitu útočníka nezveřejnila, informace shání prý i na Twitteru a Facebooku.

Foto: Reuters
10:15

Austrálie zažila první vážnější konflikt, do kterého se zapojili přistěhovalci původem z Blízkého východu, v roce 2005. Incident na pláži Cronulla Beach u Sydney přerostl ve rvačku, do které se zapojily desítky lidí. Obavy z terorismu se ale objevily už v době, kdy se Austrálie zapojila do útoku na Irák v roce 2003. Tehdejší australský premiér John Howard byl velkým spojencem George Bushe a do Iráku vyslal dva tisíce elitních vojáků, kteří se zúčastnili invaze po boku Američanů a Australanů.

Foto: Aktuálně.cz
10:14

Evakuován byl také americký konzulát a některé banky v okolí. Nedaleko místa se nachází hlavní sídlo Reserve Bank of Australia a také parlament státu Nový Jižní Wales.

Foto: Reuters
10:05

Austrálii nedávno šokovala fotografie, kterou zveřejnil na Facebooku Australan libanonského původu Khaled Sharrouf. Je na ní se svým synem v Sýrii, chlapec má v ruce hlavu syrského vojáka a usmívá se. "To je můj syn," uvedl k tomu s hrdostí otec. Sharouff byl ve vězení a měl zakázáno opustit Austrálii, odjel však s pasem svého bratra.

9:57

Fotografie z kavárny.

9:55

Nebezpečí podobného útoku v Austrálii nazrávalo již delší dobu. Vláda oznámila, že už jednou - na podzim - tajná služba a policie zhatily připravovaný útok. Zatkli několik lidí podezřelých z plánování vražd. Už 12. září kabinet zvýšil označení hrozby terorismu ze středního nebezpečí na vysoké.

9:48

Podle reportératelevize 7 News je rukojmích zhruba patnáct. Nejsou mezi nimi děti.

9:47
9:45

Reportér deníku Sydney Morning Herald Chris Reason z místa uvádí, že viděl přes okno ozbrojence, jak křičí na rukojmí. Podle něj ale zadržení lidé dostali najíst. Všichni jsou nyní v jednom rohu kavárny.

Únosce drží rukojmí v australské kavárně.
Únosce drží rukojmí v australské kavárně. | Foto: Reuters
9:39

"Chceme, aby se to vyřešilo poklidně, a uděláme pro to všechno, co je v našich silách," řekl policejní komisař Andrew Scipione.

9:38

Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená Spojenými státy podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Je tam zhruba šest stovek australských vojáků. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi šedesát jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje financování.

9:36

Nedlouho poté, co se objevily informace o obsazení kavárny, vyšlo najevo, že byla kvůli podezřelému balíčku evakuována i známá budova opery v Sydney. Zatím není jasné, zda a případně jak spolu oba incidenty souvisejí.

9:34

Po mnoha hodinách se z kavárny podařilo dostat pěti nebo šesti rukojmím. Dosud nebylo potvrzeno, zda uprchli, nebo je únosce pustil. Jeden zaměstnanec unikl bočním vchodem, dva zákazníci vstupními dveřmi. Kolik lidí v podniku zbývá, se neví. Údaje se rozcházejí - mluví se o patnácti až čtyřiceti.

9:32

Vše začalo kolem pondělí 09:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou, který vešel do kavárny a obchodu Lindt v centru Sydney.

Foto: Reuters
9:30 Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, už devět hodin drží ozbrojený útočník v kavárně v centru australského Sydney až několik desítek rukojmí. Událost pro vás sledujeme v online reportáži.

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 15. 12. 2014 22:00
 

Právě se děje

Další zprávy