Sexuální násilníci v Německu použili "egyptský model". Kolín připomínal útoky z Káhiry

Martin Novák Martin Novák
7. 1. 2016 20:32
Profil útoků – obklopení žen skupinami několika desítek mužů – připomíná násilí z Káhiry v letech 2011 a 2013. V době protestů proti režimu prezidenta Husního Mubaraka a později proti jeho nástupci Muhammadu Mursímu se na náměstí Tahrír odehrály stejné násilnosti.
Káhira 2011. Žena zraněná na náměstí Tahrír.
Káhira 2011. Žena zraněná na náměstí Tahrír. | Foto: Reuters

PrahaNěmecká policie zatím nezveřejnila žádné důkazy o tom, že sexuální napadání žen na Silvestra v Kolíně nad Rýnem bylo dopředu organizováno či domluveno například na sociálních sítích.

Mluví se o 16 konkrétních podezřelých (údaje ze čtvrtka večer), jejich identita je zatím neznámá. Výpovědi obětí se shodují v tom, že pachateli byli muži "severoafrického či arabského vzhledu". Mnozí z nich opilí.

Deník Die Welt s odvoláním na svůj policejní zdroj napsal, že policie kontrolovala u nádraží o silvestrovské noci doklady desítkám mužů. Většinu z tvořili žadatelé o azyl ze Sýrie.

Profil útoků – obklopení žen skupinami několika desítek mužů – ale nápadně připomíná násilí z Káhiry v letech 2011 a 2013.

V době protestů proti režimu prezidenta Husního Mubaraka a později proti jeho nástupci Muhammadu Mursímu se na náměstí Tahrír odehrály stejné násilnosti.

Skupiny mladíků přepadly ženy, izolovaly je od okolí a pak osahávaly či znásilnily. Podle některých svědectví byly takových případů až desítky denně.

Násilníci zneužívali velkého počtu lidí a chaosu, který na náměstí panoval. Policie nebyla po ruce a nemohla zasáhnout. Oběťmi byly i zahraniční novinářky. Jihoafrická reportérka televize CBS Lara Loganová či nizozemská žurnalistka Dina Zakariová.

V Egyptě, stejně jako v dalších severoafrických zemích, nejsou v zákoně termíny "sexuální obtěžování" či "sexuální napadení" jasně definovány. Jsou známy případy, že oběti jsou policií přemlouvány a vyzývány, aby obvinění stáhly.

Případně jim policisté podsouvají, že je vina i na jejich straně: Například v tom, že jsou nedostatečně oblečené.

Kolín nad Rýnem je ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde tvoří přistěhovalci či potomci přistěhovalců největší podíl v populaci.  

Útoku podle očekávání využily v Německu politické síly, které jsou proti přistěhovalcům - a obzvláště proti muslimům.

"Toto je bod, ke kterému nás dovedla nezodpovědná imigrační politika Merkelové. Přijdou další konfrontace a bitvy. Mnohem horší než to, co jsme zažili na Silvestra," řekl na mítinku v Kolíně zástupce krajně pravicové strany Občanské hnutí pro Německo (Bürgerbewegung pro Deutschland) Thomas Krämer.

Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) v prohlášení uvedla, že násilí v Kolíně je výsledkem nekontrolované imigrace.

Na sociálních sítích je nejen odpůrci imigrace kritizována starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová za prohlášení, že by se ženy ve městě "měly držet od neznámých na délku paže" při nadcházejícím karnevalu.

Sama Rekerová byla v říjnu během volební kampaně bodnuta do krku odpůrcem přijímání přistěhovalců. Kandidovala za křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové, ačkoliv není členkou strany, a vyhrála se ziskem 52 procent hlasů.

"Skutečnost, že se napadené ženy cítily jako bezbranné, je pro mne absolutně nepřijatelná. Je důležité vyšetřit a zveřejnit vše, co se stalo," řekla kancléřka po schůzce s rumunským premiérem v Berlíně.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy