Šestičlenný tým NASA zahájil roční simulaci života na Marsu

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
29. 8. 2015 16:06
Tento experiment má za úkol naučit členy týmu vypořádat se s problémy, které vznikají při soužití lidí v malém prostoru.
Planeta Mars
Planeta Mars | Foto: Thinkstock

Praha - Tým rekrutů z NASA se na rok uchýlil na Havaj do blízkosti vulkánu, kde budou v izolaci simulovat, jaký bude pro člověka život na Marsu.

Test pro šestičlenný tým začal v pátek v 15:00 místního času (v sobotu 01:00 SEČ).

Tým žije pod kopulí, která je poháněna sluneční energií, bez čerstvého vzduchu, čerstvých potravin a téměř bez soukromí. Během roční mise se rekruti podívají i mimo kopuli, na tuto cestu si však budou muset obléct skafandr.

Malý prostor

Kopule, v níž budou žít, měří v průměru pouhých 11 metrů a je vysoká 6 metrů.

Součástí týmu je americký pilot, architekt, novinář a vědec, francouzský astrobiolog a německý fyzik.

Zásoby jídla zahrnují práškové sýry a tuňáka v konzervě. Každý z členů týmu bude mít malou místnost, v níž je postel a stůl.

Tento experiment pomůže NASA při plánování cesty na Mars s lidskou posádkou. Cesta má podle expertů trvat jeden až tři roky.

Experti chtějí zkoumat nejen biologické a ekologické faktory, ale také sociální. Budou sledovat, zda bude mezi členy posádky docházet k hádkám, zda se některý z nich ujme vůdčí role nebo zda se budou utvářet menší skupinky.

Pro dlouhý let k Marsu nebo pobyt v izolované stanici mohou mít odpovědi na tyto otázky podobně zásadní význam jako zajištění dostatku vzduchu nebo potravin.

Mezilidské vztahy

Na projektu Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) se kromě amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podílí i Havajská univerzita.

"Doufáme, že tato mise bude stavět na našem současném chápání sociálních a psychologických faktorů, které jsou součástí vesmírného výzkumu. Zároveň doufáme, že dáme NASA kvalitní údaje o tom, jak nejlépe vybrat a podpořit letovou posádku, která bude ve vesmíru spolupracovat a fungovat jako tým," řekl profesor havajské univerzity Kim Binstead, který na experimentu pracuje.

„Myslím si, že jedna z lekcí je, že opravdu nedokážete předejít mezilidským konfliktům. To se prostě při těchto dlouhých misích stává. A to i s těmi nejlepšími lidmi,“ řekl pro BBC vyšetřovatel NASA Kim Binsted.

Ještě delší simulací podmínek pobytu v kosmu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Šestice účastníků - tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz - opustila své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy