Separatisté vyhnali neziskovky z Luhansku, o povolení přišel i Člověk v tísni

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2015 9:38
Separatistická vláda v Luhansku odňala akreditaci deseti z jedenácti organizací působících na jejím území. O povolení pomáhat přišla i česká organizace Člověk v tísni. Podle "vicepremiéra" separatistické vlády hrubě porušila pravidla. O důvodech se však podrobněji nezmínil. Jediná organizace, která dále může v oblasti působit, je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Člověk v tísni prohlásil, že důvody nezná.
Separatisté z Luhanské lidové republiky.
Separatisté z Luhanské lidové republiky. | Foto: Reuters

Luhansk - Česká organizace Člověk v tísni hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku a povolení jí bylo odňato.

Oznámila to v pátek ruská agentura TASS s odvoláním na "vicepremiéra" separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina. Z jedenácti humanitárních organizací působících v Luhansku bylo vykázáno deset.

Člověk v tísni důvody nezná, organizace si ani není vědoma, čím mohla "hrubě" porušit pravidla.

Ředitel společnosti Šimon Pánek řekl, že vykázání humanitárních organizací považuje za smutnou zprávu hlavně pro místní lidi, kteří budou před nadcházející zimou potřebovat pomoc.

OSN: porušení práva

O důvodech odnětí akreditace se podrobněji nezmínil ani Nikitin. Řekl jen, že povolení nebylo vydáno "z těch či oněch příčin, z odůvodněných příčin".

Jedinou nevládní organizací, která akreditaci obdržela, je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Jeho pracovníci prý dokázali operativně napravit odhalené problémy.

Nikitin upozornil, že akreditaci nedostaly organizace, které v luhanské "lidové republice" pracovaly poměrně dlouho. "S velkou lítostí mohu jmenovat organizaci Člověk v tísni, která rovněž hrubě porušila naše podmínky," řekl představitel separatistů.

Agentura TASS v této souvislosti napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území "republiky" odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.

Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil i šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby v pátek a v sobotu oblast opustili.

O'Brien vyzval k bezodkladnému obnovení činnosti humanitárních organizací, stejně jako agentur OSN, kterým separatisté v Luhansku také zakázaly působit. Podobný apel vyjádřila také Evropská komise.

16 tisíc tun nerozdělené pomoci

V důsledku tohoto opatření zůstává v regionu 16 000 tun nerozdělené pomoci včetně potravin, stanů a předmětů denní potřeby, řekl O'Brien. Prohlásil, že činnost nevládních humanitárních organizací musí být bezodkladně povolena.

Ohroženy jsou i humanitární operace v sousední Doněcké oblasti, jejíž část separatisté rovněž ovládají. Podle O'Briena oznámili, že činnost OSN v Doněcké oblasti je pozastavena. Zákaz humanitárních operací označil za "příkré porušení mezinárodního humanitárního práva".

"Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla. Pokud je porušilo zároveň deset z jedenácti organizací na místě a humanitární koordinace OSN k tomu říká, že je to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, tak problém je spíš na druhé straně," prohlásil Pánek.

Pracovníci Člověka v tísni pomáhají i lidem v Doněcké oblasti, kde také hrozí zastavení humanitární pomoci. "Budeme pokračovat v práci tam, kde to bude možné. Tam, kde to není možné, pracovat nebudeme, to se nedá nic dělat," konstatoval Pánek.

Pánek: do procesu nevidíme

Člověk v tísni dosud ani nezískal oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti. Ruská agentura TASS s odvoláním na Nikitina sice uvedla, že Člověku v tísni a dalším byla akreditace odňata, podle Pánka tam ale dosud působili na základě oznámení a až nyní neprošli akreditačním procesem. "My do toho procesu vůbec nevidíme," dodal.

Podle mluvčího organizace Člověk v tísni Tomáše Urbana pracoval v místě dvacetičlenný tým složený převážně z místních.

"Je to velmi smutné, protože lidé v Luhanské oblasti, zejména ohrožené skupiny, staří lidé, sociální a zdravotnická zařízení, potřebují asistenci. Proto tam posledních deset dvanáct měsíců intenzivně pracuje několik organizací. Nevím, jak si tamní vláda představuje, že zajistí potřebnou humanitární pomoc v nadcházející zimě," uvedl Pánek.

Pomáhá od loňského srpna

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna. Potřebným poskytuje jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center.

Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova. Prostředky shromažďuje na kontě sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300.

Doněcká a Luhanská oblast je vážně poničená válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy.

V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

 

Právě se děje

Další zprávy