Šéfovi německé kontrarozvědky hrozí odvolání. Předal dokumenty poslanci AfD

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 9. 2018 14:34
Vedení německé SPD vyzvalo Angelu Merkelovou, aby zajistila, že Hans-Georg Maassen už nebude šéfem kontrarozvědky.
Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen.
Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. | Foto: Reuters

Berlín - Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Informaci potvrdil sám poslanec Stephan Brandner.

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) čelí v současnosti kritice kvůli výrokům k dění v Chemnitzu (Saské Kamenici). Vedení německé sociální demokracie dokonce vyzvalo kancléřku Angelu Merkelovou, aby zajistila, že Maassen opustí svou funkci.

"Pro vedení strany SPD je naprosto jasné, že Maassen musí jít. Merkelová musí nyní jednat," řekl generální tajemník strany Lars Klingbeil. Podle agentury DPA tak zřejmě koaliční vládu, která je u moci teprve půl roku, čeká další těžká zkouška.

Celý případ začal v polovině června, kdy se Maassen setkal s poslancem AfD Brandnerem, který je předsedou právního výboru Spolkového sněmu. Předal mu informace z výroční zprávy svého úřadu za rok 2017, která byla ovšem oficiálně zveřejněna až zhruba pět týdnů po tomto setkání.

Brandner nyní veřejnoprávní televizi ARD potvrdil, že od Maassena dostal "čísla ze zprávy o ochraně ústavy". "Bavili jsme se tam o různých číslech, která v ní stojí," řekl poslanec AfD. Šlo podle něj především o informace o počtu nebezpečných islamistů v Německu a o rozpočet kontrarozvědky.

Mluvčí Maassenova úřadu odmítl tvrzení, že by se jeho šéf dopustil něčeho protiprávního. "Tak tomu samozřejmě není," uvedl. Zpráva, kterou přinesl pořad veřejnoprávní ARD, podle něj budí dojem, "že byly poskytnuty informace či materiály bez právního základu".

"Tato obvinění rozhodně odmítám," dodal mluvčí BfV.

Už dříve Maassenův úřad uvedl, že "setkání doktora Maassena s politiky se konají na výslovné přání ministerstva vnitra". Nyní dodal, že obsahem takových schůzek, na kterých se ale Maassen setkává se zástupci všech parlamentních stran, bývá předání informací o aktuální bezpečnostní situaci. Ministerstvo vnitra na žádost novinářů o komentář nereagovalo.

Ústavní právník Joachim Wieland, kterého citoval web Tagesschau.de, uvedl, že pokud ministerstvo vnitra skutečně některému z úředníků rozhovory s politiky povolilo, pak mu udělilo "svolení pro politické jednání, které by se takto udělovat nemělo". Maassenova schůzka podle něj vyvolává pochybnosti o jeho "politické neutralitě". Právě šéf civilní kontrarozvědky by se přitom podle Wielanda měl vyhnout "byť jen náznaku" politického jednání.

Zjištění novinářů z ARD zřejmě posílí kritiku na adresu Maassena. Ten v uplynulých dnech vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Zpochybnil totiž pravost videa, které zachycuje útok na cizince, později ale musel připustit, že video je autentické.

Navzdory silné kritice se ve čtvrtek ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) opět za Maassena postavil. Šéf BfV podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova ohledně Chemnitzu a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu.

 

Právě se děje

Další zprávy