Šéf ruské vojenské rozvědky před svou smrtí vyzýval Asada k odstoupení, píší Financial Times

Zahraničí Zahraničí
22. 1. 2016 14:47
Kreml popírá, že by Sergun s Asadem jednal o rezignaci.
Ruské bombardéry se účastní války v Sýrii od 30.září.
Ruské bombardéry se účastní války v Sýrii od 30.září. | Foto: REUTERS/Ministry of Defence of the Russian Federation

Londýn – Nedávno zesnulý šéf ruské vojenské rozvědky (GRU) Igor Sergun navštívil koncem loňského roku Damašek a z pověření Vladimira Putina žádal syrského prezidenta Bašára Asada, aby odstoupil z funkce.

S odvoláním na své zdroje to napsal britský list Financial Times, obvykle dobře informovaný o zákulisním politickém dění na Blízkém východě.

Podle Financial Times Asad rezignovat odmítl, podle Kremlu mu ale takovou výzvu Putin neadresoval.

"Nic takového se nestalo,“ reagoval pro agenturu Tass na zprávu Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Financial Times uvádějí, že syrský prezident Serguna na schůzce varoval. Pokud prý on nebude prezidentem, Rusko ztratí veškerý vliv v zemi. FT píší, že někteří představitelé syrského režimu se obávají, aby se nedostali do přílišné závislosti na Moskvě.

Sergun zemřel náhle 3. ledna. Oficiálně v Moskvě, ale spekuluje se o tom, že ho postihl srdeční záchvat v Bejrútu.

Rusko vstoupilo na straně Asada do války 30. září bombardováním pozic povstalců. Za tři a půl měsíce to sice nevedlo k zásadnímu obratu v konfliktu, nicméně ruská intervence zastavila postup rebelů a odvrátila zhroucení syrského režimu.

Zatímco USA, řada evropských zemí, Turecko a Saúdská Arábie žádají Asadův odchod, Rusko a Írán syrského prezidenta podporují.

Financial Times ale citují ruského diplomata, podle nějž Kreml s odchodem Asada počítá, aby bylo možné dosáhnout kompromisu a politického řešení krize v Sýrii.

Syrský vůdce ale prý v jednáních nejeví k tomuto kroku ochotu.

Spor se i na mezinárodní scéně vede o tom, zda bude možné válku ukončit, když v čele země stojí člověk natolik polarizující syrskou populaci, jako je Asad. Od jara 2011 zemřelo v Sýrii skoro 300 tisíc lidí, čtyři miliony Syřanů uprchly do zahraničí.

Příští týden mají v Ženevě začít mírové rozhovory mezi režimem a opozicí. Zřejmě však budou odloženy kvůli sporům o složení opoziční delegace a o tom, zda se jednání mají zúčastnit také syrští Kurdové.

 

Právě se děje

Další zprávy