Bavorský premiér jede za Putinem. Spojenci Merkelové trnou, co řekne, viní ho ze stínové diplomacie

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2016 6:14
Šéf ruské diplomacie obviňoval Německo, že se snaží zamést pod koberec případ třináctileté dívky ruského původu, znásilněné migranty z Blízkého východu. Dívka ale přiznala, že si znásilnění vymyslela. Do Moskvy zamíří ve čtvrtek bavorský premiér Horst Seehofer, který kvůli uprchlíkům koaliční vládu Angely Merkelové kritizuje. Koaličním, ale ani opozičním politikům se jeho cesta do Moskvy nelíbí.
"Žijeme v zemi, kde jsou netvoři na svobodě." Demonstrace ruské komunity v Berlíně.
"Žijeme v zemi, kde jsou netvoři na svobodě." Demonstrace ruské komunity v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín/Mnichov – Třináctiletá Lisa z Berlína nepřišla v noci 11. ledna domů. Objevila se druhý den s tím, že ji přepadli a opakovaně znásilnili imigranti blízkovýchodního vzezření.

Až po dvou týdnech přiznala, že si vše vymyslela a jen nechtěla přiznat rodičům, že strávila noc s přítelem.

Příběh stihl nadělat škodu v německo-ruských vztazích, už tak pokažených spory kvůli Ukrajině a Sýrii.

Lisa je totiž dcerou ruských přistěhovalců. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov proto obvinil Berlín, že se snaží útok ututlat. Hovořil o "naší Lise".

Jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier odpověděl nezvykle ostře: varoval Kreml, aby nezneužíval téma imigrantů k propagandě. Příběh v Rusku "zpopularizoval" zpravodaj ruské státní televize v Berlíně, který v reportážích mluvil o znásilnění jako o jasném faktu.

V tomto citlivém čase oznámil bavorský premiér Horst Seehofer, že pojede ve čtvrtek do Moskvy na návštěvu. Setká se s Vladimirem Putinem.

Seehofer šéfuje bavorské Křesťansko-sociální unii (CSU), která je sesterskou stranou CDU kancléřky Angely Merkelové a členem vládní koalice. Zároveň ale bavorský premiér kancléřku kritizuje za přijetí příliš mnoha uprchlíků a tvrdí, že Německo je na hranici svých možností běžence přijímat a integrovat.

Bavorský premiér na konci minulého týdne zveřejnil otevřený dopis, ve kterém žádá spolkovou vládu o ochranu hranic Německa a hrozí ústavní žalobou, pokud kabinet v tomto směru nepodnikne žádné kroky. Tvrdí rovněž, že azylová politika Merkelové je v rozporu s pravidly Evropské unie.

Už dříve Seehofer navrhl, aby Německo přijímalo maximálně 200 tisíc žadatelů o azyl. Loni jich německé hranice překročilo přes milion.

Návštěvu Ruska Seehofer obhajuje tím, že Merkelová o jeho cestě do Moskvy ví a schválila ji. Televizi ZDF řekl, že neusiluje o žádnou paralelní zahraniční politiku. Právě z toho, že chce dělat zahraniční politiku v Mnichově místo v Berlíně, obvinil Seehofera sociálnědemokratický poslanec Niels Annen.

I někteří křesťanští demokraté mají obavy z toho, co bude Seehofer v Moskvě dělat - a hlavně říkat. Do jisté míry nadstandardní vztahy mezi Merkelovou a Putinem, v nichž hrála svoji roli i Putinova znalost němčiny, jsou minulostí.

Berlín tvrdě kritizoval anexi Krymu a ruskou podporu separatistům na Ukrajině a prosazoval sankce Evropské unie vůči Moskvě.

"Seehofer se jednoznačně profiloval v debatě o uprchlících proti kancléřce. Doufám, že se na cestu nevydá. Pokud ano, musí varovat Rusy, aby přestali s falšováním informací a s financováním radikálních pravicových hnutí," řekl listu Welt am Sonntag poslanec Bundestagu za CDU Roderich Kiesewetter.

Na zprávy o znásilnění Lisy reagovala ruská komunita v Německu demonstracemi, kritika mířila na uprchlíky i na německou vládu.

Selhala EU v uprchlické krizi, jak tvrdí Lékaři bez hranic? Duel šéfa jejich české pobočky Pavla Grubera a státního tajemníka Tomáše Prouzy. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy