Sebevraždy připraví o život víc lidí než války a katastrofy

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 9. 2014 18:15
Každých 40 vteřin si na světě někdo sáhne na život. Vyplývá to z první zprávy na toto téma, kterou představila Světová zdravotnická organizace.
Ročně umírá nepřirozenou smrtí v průměru přes 1,5 milionu lidí.
Ročně umírá nepřirozenou smrtí v průměru přes 1,5 milionu lidí. | Foto: Thinkstock

Ženeva - Sebevraždou každoročně vyhasne život více lidí, než jich umírá při válečných konfliktech a přírodních katastrofách dohromady.

Ročně umírá nepřirozenou smrtí v průměru přes 1,5 milionu lidí, přičemž více než polovina z nich tak činí dobrovolně.

Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), prezentované v Ženevě. WHO se tímto tématem komplexně zabývala vůbec poprvé. Na studii její experti pracovali deset let a porovnávali přitom statistiky ze 172 zemí.

V globálním průměru končí život sebevraždou v 11,4 případu ze 100 000 úmrtí. Přičemž sebevraždy páchají častěji lidé v bohatých zemích (12,7 vs.11,2 v chudých). Z vypracovaných statistik dále vyplývá, že si na život více než dvakrát častěji sahají muži než ženy. V bohatých zemích je pak tento poměr 1:3.

Nejčastěji se lidé připravují o život otravou pesticidy, oběšením a zastřelením.

Vraždy slavných inspirují

Ukázalo se také, že jsou sebevraždy nejčastější příčinou smrti, které bylo možné předejít účinnou prevencí. To, proč se prevence nedaří, má podle zprávy WHO mnoho důvodů, které se velmi liší podle jednotlivých zemí. Všeobecným problém je fakt, že je riziko sebevražd podceňováno.

Dalším, pro někoho možná překvapivým, ale důležitým faktorem, je medializace sebevražd veřejně známých osobností, jež dobrovolný odchod ze života popularizují.
Jako příklad uvedla WHO nedávnou sebevraždu oskarového herce Robina Williamse.

Cílem zprávy je poukázat na obrovský problém veřejného zdraví, který byl příliš dlouho tabuizován. Na závěr pak expertní panel Světové zdravotnické organizace prezentoval vytyčený cíl snížit do roku 2020 počet sebevražd celosvětově o 10 procent. Klíčem je podle WHO účinná prevence.

 

Právě se děje

Další zprávy