Saúdové setnou hlavu vrahovi kameramana BBC

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2014 10:20
Štáb britské televize byl v Rijádu napaden před deseti lety při natáčení reportáže o terorismu.
Saúdská Arábie. Ilustrační foto.
Saúdská Arábie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rijád - Zahraniční televizní stanice jen zřídkakdy dostanou od saúdskoarabských úřadů povolení k natáčení.

Štábu britské BBC se to před deseti lety podařilo. Směl natáčet v metropoli Rijádu reportáž o terorismu v době, kdy byla v zemi na vzestupu aktivita teroristické sítě Al-Káida.

Šestatřicetiletý irský kameraman Simon Cumbers za to však zaplatil životem. Na ulici na rijádském předměstí jej ranou zblízka zastřelil Ádil Sáad Dubajtí.

Další člen štábu Frank Gardner byl také zasažen kulkou a v důsledku zranění je upoután na invalidní vozík.

Sledovaný případ má svůj závěr až letos. Saúdskoarabská justice v noci na středu odsoudila Dubajtího a další dva muže k trestu smrti. A protože ten se v Saúdské Arábii provádí veřejně mečem, budou odsouzení sťati.

"Byl odsouzen za vraždu Simona Cumberse," uvádí se v prohlášení soudu.

Pět dalších členů skupiny dostalo tresty mezi pětadvaceti a třiceti lety vězení.

Podle listu The Times vyjádřila Cumbersova rodina příbuzným Dubajtího soustrast, ale není o tom známo nic bližšího.

Na památku kameramana vznikla v Irsku Nadace Simona Cumberse, podporující novinářské projekty týkající se zemí takzvaného třetího světa.

Střelba se odehrála kousek od domu jednoho z vůdců Al-Káidy Ibrahíma Rajese. Toho několik měsíců před tím v přestřelce zabila saúdská policie.

V letech 2004 a 2005 zemřelo v Saúdské Arábii několik cizinců při vlně vražd a teroristických útoků. Policie například při pátrání po zmizelém Američanovi nalezla jeho hlavu v mrazáku v bytě jednoho z členů Al-Káidy.

Později se situace uklidnila, nyní se ale Rijád obává problémů kvůli Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Obvinění, že Saúdská Arábie sama IS financuje, tamní vláda odmítá.

Nebezpečím pro království je rovněž sektářská nevraživost mezi většinovými sunnitskými muslimy a šíitskou menšinou, která žije hlavně na severovýchodě země podél pobřeží Perského zálivu.

 

Právě se děje

Další zprávy