Sankce bolí, přiznávají už ruští politici i obchodníci

Martin Novák Martin Novák
22. 8. 2014 13:00
V obchodech rostou ceny masa, ryb a mléčných výrobků.
Španělská šunka, vystavená v petrohradském obchodě.
Španělská šunka, vystavená v petrohradském obchodě. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští politici už přiznávají, že embargo, které uvalili na dovoz evropských potravin, bude obyvatele Ruska finančně bolet.

Ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov uvedl, že vláda bude muset vynaložit miliardy dolarů na to, aby scházející produkty nahradila dovozem z jiných, samozřejmě vzdálenějších zemí.

Moskevský supermarket.
Moskevský supermarket. | Foto: Reuters

K tomu se musí přičíst také vládní dotace domácím zemědělcům a farmářům.

"Jen tento rok utratíme navíc stamiliony dolarů a v dalších letech pak miliardy," řekl televizi Rossija24.

Moskva počítá s tím, že zvýší import potravin například z Brazílie, Argentiny, Turecka, Egypta a některých bývalých republik Sovětského svazu.

Evropští vývozci hledají skulinu v sankcích tak, že své výrobky dovezou do Běloruska nebo Kazachstánu, odkud bude dále exportováno do Ruska jako běloruské nebo kazašské. Bělorusko a Kazachstán jsou s Ruskem v celní unii.

Některé zboží, které je nemožné nahradit z jiných zdrojů, už Rusové ze seznamu zakázaných položek vyňali. Například mléko se sníženým množstvím laktózy, určité druhy ryb, některé potraviny pro diabetiky nebo lidi se speciálními dietami.

Ředitel ruského řetězce obchodů s potravinami Pjatjoročka Dmitrij Potapenko uvádí, že i mnoho potravin domácí ruské výroby je závislých na surovinách z nyní "zakázané" Evropy.

Rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa řekl, že například mléko ruských výrobců je balené v krabicích ze Švédska a zpracovávané technikou z Německa a Nizozemska.

Náhrada evropských produktů bude podle něj jednak drahá a také nižší kvality.

"Čínské produkty nedosahují evropské úrovně. Latinskoamerické ano, ale zato je jejich dovoz samozřejmě dražší," uvedl Potapenko.

Rusko přijalo sankce proti Evropské unii 7. srpna. Jako odvetu za sankce, které naopak na Rusko uvalily Evropská unie a Spojené státy kvůli jeho politice na Ukrajině.

Sankce se vztahují také na Kanadu, Austrálii a Norsko.

Rusko dosud dováželo ze zahraničí čtyřicet procent své celkové spotřeby potravin.

"Za uplynulé dva týdny se počet kamionů překračujících západní hranici Ruska nesnížil příliš výrazně, ale objem dovozu zboží poklesl o deset procent oproti stavu před 7. srpnem," píše Kommersant.

Nová situace se v ruských obchodech projevuje zvýšením cen. V Moskvě jsou mražené ryby dražší o šest procent, mléko je dražší o pět procent, sýry o 4,4 procenta.

Na ruském Dálném východě je podle deníku Kommersant v některých obchodech maso dražší až o šestadvacet procent.

Mnozí ruští ekonomové dopředu varovali, že přijetí sankcí zvýší inflaci, která už předtím měla vzestupnou tendenci.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy