Šampionát je za rohem, Brazílie pacifikuje nebezpečné favely

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
10. 6. 2014 14:31
Chudinské čtvrti představují odvrácenou tvář jihoamerické země. Vláda se ji před turisty pokouší skrýt.
Jedna z chudinských čtvrtí v Rio de Janeiru, v pozadí je vidět slavný stadion Maracana.
Jedna z chudinských čtvrtí v Rio de Janeiru, v pozadí je vidět slavný stadion Maracana. | Foto: Reuters

Brasília - Začátek jubilejního dvacátého mistrovství světa ve fotbale, které od 12. června hostí Brazílie, se nezadržitelně blíží.

Jihoamerická země očekává, že se na turnaj sjedou statisíce fanoušků z celého světa. A těm všem je potřeba zajistit nerušený pobyt.

Největší hrozbou pro bezpečnost návštěvníků přitom nemusí být teroristický útok, ale špatná situace ve slumech. Takzvané favely se rozkládají v aglomeraci velkých měst, tedy v těsné blízkosti dějišť turnaje.

Několik takových je k nalezení přímo v centru či v okolí Rio de Janeira, další například v Sao Paulu.

Mnohé chudinské čtvrti ovládá obchod s drogami a nošení zbraně je pro část obyvatel samozřejmostí. Představují jednu z odvrácených tváří země, již budou chtít Brazilci před fotbalovými turisty pravděpodobně skrýt.

Program na "pacifikaci" slumů

S předzvěstí blížícího se šampionátu (a také olympiády v roce 2016) se proto vláda už před šesti lety pustila do rozsáhlé ofenzivy, jejímž cílem bylo "vyčistit" favely od drog a další kriminality.

Letos na jaře například brazilské bezpečnostní síly "napochodovaly" do nejznámějších slumů v Riu, mezi nimi i do Mare poblíž letiště, kde žije asi 130 000 lidí.

Více než tisíc policistů doprovázeli vojáci, obrněná vozidla a vrtulníky. Při střetech zemřel patnáctiletý mladík, další tři lidé byli podle BBC zraněni. Dá se přitom očekávat, že někteří vojáci ve favelách zůstanou i během šampionátu.

Válečná logika

Brazilský program "pacifikace" chudých aglomerací se ale setkává i se značnou nevolí. Členové pacifikačních jednotek (tzv. UPP - Police Pacification Unit) jsou podle kritiků zapletení do zbytečného zabíjení obyvatel slumů, a to včetně nevinných civilistů, namísto toho, aby je chránili.

Jsou zákonem, ale sami ho nerespektují. Takové policisty nechceme.

Španělský novinář Eduardo Sotos serveru News.com.au řekl, že situace připomíná válku. "Je to válečná logika. UPP je ve válce a lidé ze slumů jsou jejich nepřáteli."

Příslušníci UPP se nicméně brání, že oběti spolupracovaly se zločinci, případně byly samy kriminálníky.

"Jsou zákonem, ale sami ho nerespektují. Takové policisty nechceme," cituje server GlobalPost Paula dos Santose, jehož soused a známý tanečník v dubnu zemřel při jedné z přestřelek ve favele Pavao Pavaozinho.

Smrt mladého profesionálního tanečníka vyvolala v už tak neklidných čtvrtích další protesty a střety.

Pacifikace funguje, tvrdí úřady

Pohled do policejních statistik nicméně podle brazilských úřadů jasně ukazuje, že program "pacifikace" je úspěšný.

Jen ve státě Rio de Janeiro klesl počet vražd ve "zpacifikovaných" oblastech mezi lety 2008 a 2012 o 65 procent.

Zásah v roce 2013.
Zásah v roce 2013. | Foto: ČTK

V ústředních slumech, do nichž se turisté dostanou nejsnadněji, je oproti minulosti údajně obtížnější zahlédnout prodej drog a nošení zbraní přímo na ulici.

Tisíce členů UPP se v chudinských čtvrtích usadily dlouhodobě. Podle zlých jazyků ale obchod s drogami ve skutečnosti nemizí, pouze se přesouvá do vzdálenějších oblastí, anebo z ulic do domů.

Situace ve slumech se navíc před šampionátem zhoršila - přestřelky gangů i potyčky s policií jsou častější.

Vláda nechala bezpečnost posílit ve všech dějištích šampionátu, jen v Riu by na finálový zápas mělo být nasazeno až 20 000 příslušníků bezpečnostního personálu.

 

Právě se děje

Další zprávy