Přibývá Rusů, kteří utíkají do Sýrie. Prchají celé rodiny

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
17. 6. 2015 10:55
"Psa už nevyvenčím," napsala premiantka z Moskvy a odjela za bojovníky Islámského státu. Jako 2000 dalších Rusů, tvrdí ruská tajná služba FSB.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Příběh moskevské studentky Varvary Karaulovové vyvolal v Rusku nebývalý rozruch.

Dívka z dobře situované rodiny se údajně znenadání začala zajímat o islám a koncem května tajně odcestovala do Turecka.

Po několika dnech byla se skupinou dalších 13 lidí zadržena u syrské hranice pro podezření, že se dala najmout Islámským státem (IS). Po nuceném návratu do Moskvy je v depresi.

Není jediná. Podle úřadů se islámskými radikály nechává zlákat stále více Rusů. Šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov letos přiznal, že mezi asi 20 000 bojovníky Islámského státu je bezmála 2000 Rusů, oproti loňsku dvojnásobek.

Z premiantky dívkou v šátku

Karaulovová se do Moskvy vrátila zahalená do hidžábu. Pod muslimským šátkem si celou cestu z Istanbulu schovávala hlavu. Z Turecka přijela v doprovodu otce, který ji prý vypátral díky kontaktům na tajné služby. Svůj motiv odmítla vysvětlit.

Do šátku se 19letá premiantka z druhého ročníku filozofické fakulty, která mluví čtyřmi jazyky, včetně arabštiny, strojila již dlouho před cestou do Turecka. Nikdo se tomu však nedivil. Rodiče si její mimořádný zájem o islám vysvětlovali studijním programem.

Jednoho dne pak prý matce poslala zprávu, že "psa nevyvenčí", a domů se už nevrátila. Když ji otec našel u syrských hranic, neměla prý žádné doklady a brečela, že chce domů.

Rodiče nyní tvrdí, že "podlehla hypnóze".

Rusko jako nepřítel

Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev tvrdí, že Islámský stát aktivně láká ruské občany do svých řad a políčeno má zejména na mladé lidi. "Případ se studentkou není ojedinělý. Vznikají nová ohniska teroristické aktivity," uvedl podle serveru gazeta.ru. Tajné služby celého světa by proto měly spolupracovat, aby zamezily rekrutování.

Experti upozorňují, že Islámský stát považuje Rusko za jednoho ze svých hlavních nepřátel, ať už kvůli Kavkazu, nebo Sýrii, jejíhož prezidenta Bašára Asada Moskva podporuje. V propagandistických materiálech, které radikálové zveřejňují v ruštině, ozbrojenci slibují, že "zvítězí nad Putinem".

Mezi cizinci zavražděnými IS byl i jeden Rus - Sergej Gorbunov. Další je údajně držen jako rukojmí.

Počátkem roku v Sýrii zemřel mladý ruský herec Vadim Dorofejev, který hrál v populárních seriálech a filmech. Jehož žena prý netuší, co otce dvou dětí přimělo k tomu, že nechal rodinu a přidal se k islámským radikálům.

Prchají celé rodiny

Spolu s Karaulovovou byly v tureckém migračním středisku čtyři ženy a šest malých dětí. Nafisa Chadžajevová jela se čtyřletým Umarem. Nejmenšímu dítěti, které vezla žena z Dagestánu, je prý sotva rok.

"Prchají celé rodiny a nikdo je nehledá," tvrdí petrohradský server fontanka.ru. S tím, že po většině utečenců se zpravidla slehne zem.

Upozornil například, že do Sýrie nedávno odjela také další 19letá studentka Fátima Džamalovová. Z Petrohradu odletěla do Istanbulu a autobusem se pak snadno dostala na území ovládané radikály. Na svých stránkách na sociální síti VKontakte se chlubila ženichem, který je "Alláhův bojovník".

Za ženichem loni do Sýrie odjela také 18letá Marija Pogorelovová z Petrohradu. Odtud pak lákala své vrstevnice, aby se staly šahídkami - sebevražednými atentátnicemi.

Otec zachránce

Server fontanka.ru tvrdí, že Varvara Karaulovová vděčí za svou záchranu otci, který prý pracuje pro FSB. Další zadržení Rusové však stále zůstávají v migračním táboře v Turecku a není jasné, zda a kdy budou vůbec deportováni.

Ruští experti upozorňují, že objektem zájmu radikálů jsou zejména muslimové, kterých je v zemi na 20 milionů.

"Ruština je spolu s arabštinou a angličtinou mezi prioritními jazyky, které se využívají v propagandě radikálního islámu," říká Alexej Grišin z analytického střediska Náboženství a společnost. "V IS pracuje množství specialistů - psychologů i bývalých příslušníků tajných služeb, včetně Evropanů a Rusů. Rusko je vnímáno jako jedna z hlavních základen pro rekrutování. Zájem je také o obyvatele Střední Asie, Běloruska či Moldavska," tvrdí.

Místo otrocké práce Islámský stát

Do Islámského státu se prý masově nechávají najímat Tádžici a další gastarbajtři ze Střední Asie, kteří pracují v Moskvě v nuzných podmínkách. "Opouštějí otrockou práci v naději, že si v Sýrii polepší," tvrdí Karimat Šaripov z moskevského hnutí Pracovní migranti.

Ruské sociální sítě VKontakte či Odnoklassniki (spolužáci) se hemží výzvami k zapojení se do činnosti Islámského státu. Boris Dolgov z Ústavu východních studií má za to, že "nejde o žádnou módu".

"Je to nebezpečí, které se přibližuje k ruským hranicím. Není to žádný exotický případ, že dívka z dobré rodiny jede bojovat do zvláštního státního útvaru," uvedl pro rozhlasovou stanici Rádio Svoboda.

Upozornil, že předáci tohoto útvaru vyhrožují Rusku, že osvobodí Čečensko a další jižní regiony a vytvoří tam Islámský stát.

Podle něj v Sýrii a Iráku působí mnozí Čečenci, kteří svého času prchli z Ruska a žili v Evropské unii a dalších zemích.

Dostaly jsme se 50 metrů od pozic Islámského státu, popisují novinářky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková, které se vypravily do Iráku a Sýrie. Nebezpečí jim prý nehrozilo, měly totiž dobré kontakty. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy