Ruský velitel přiznal, že očekává rozkaz k útoku na Mariupol

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2015 6:18
Vláda v Kyjevě tvrdí, že separatisté spolu s ruskými vojáky chystají "jarní ofenzivu".
Palba z raketometů Grad.
Palba z raketometů Grad. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ruský velitel Dmitrij Sapožnikov, který bojuje na východě Ukrajiny po boku separatistů, promluvil v rozhovoru pro ruské vysílání stanice BBC nezvykle otevřeně.

Přiznal, že při dobývání území mají naprosto klíčovou roli ruští vojáci a ruská těžká technika.

V interview uvedl, že není důvod o ruském podílu na válce mlčet, protože už to dávno není tajemstvím a i oficiální ruská místa to přiznávají.

"Po dobytí Debalceve očekává naše jednotka příkaz k útoku na Mariupol," řekl Sapožnikov v rozhovoru bez dalších podrobností.

Sám sebe označuje za velitele oddílu speciálních sil samozvané "Doněcké lidové republiky".

O plánech separatistů zaútočit na půlmilionové přístavní město často hovoří i vláda v Kyjevě. Obviňuje Moskvu a separatisty, že - i přes příměří uzavřené na konci února na summitu v Minsku - chystají "jarní ofenzivu".

Na jihozápadě ve směru na Mariupol a také severně od Luhanska, kde zůstala velká část Luhanské oblasti pod kontrolou ukrajinské armády.

Sapožnikov tvrdí, že ruské posily umožnily dobytí Debalceve na konci února, tedy už po uzavření dohody o příměří v Minsku.

"Na začátku února jsme dorazili na pozice ve Vuhlehirsku s těžkou technikou. Budovali jsme cestu směrem na Logvinovo, ale dostali jsme se do obklíčení. Ukrajinských vojáků tam bylo mnoho. (...) Během tří až pěti dnů nám přijely na pomoc tanky. Byla to ruská armáda, Burjati. Díky nim a jejich těžké technice jsme dobyli Debalceve," říká velitel.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz

Dále uvádí, že strategie větších operací připravují "ruští vojáci, ruští generálové".

Moskva už od začátku konfliktu trvá na tom, že žádné vojáky na Ukrajinu neposílá. Pokud tam nějací jsou, jde o dobrovolníky, kteří přijíždějí jako soukromé osoby.

Naposledy v úterý mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že "články v médiích nejsou žádné důkazy".

Spolupracovník zavražděného lídra ruské opozice Borise Němcova Ilja Jašin dokončuje zprávu o ruských vojácích, kterou před svou smrtí dával Němcov dohromady. Podle Jašina rodiny padlých ruských vojáků dostávají peníze za to, aby mlčely o tom, že jejich příbuzní zemřeli na Ukrajině.

Ačkoliv od začátku března obě strany konfliktu stáhly z frontové linie část těžkých zbraní, jak to požadovaly minské dohody, střelba na mnoha místech pokračuje.

V noci na úterý se strhla palba z automatických zbraní, minometů a granátometů u zničeného mostu přes řeku Severnyj Doněc nedaleko Luhansku.

Střelba je slyšet také z vesnice Šyrokyne východně od Mariupolu. Východní okraj vesnice kontrolují ukrajinské síly, západní separatisté.

Kyjevský vojenský analytik Dmytro Tymčuk separatisty obvinil z toho, že děla a další techniku nestahují dál od fronty, ale jen převážejí na jiné místo a tam maskují. Podle Tymčuka také Rusko nadále posílá přes hranici tanky i vojáky.

 

Právě se děje

Další zprávy