Ruský radioteleskop zachytil tajemný signál z vesmíru. Nikdo neví, odkud pochází

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 8. 2016 12:43
Signál zachycený v Rusku je mimořádnou událostí, připomínající podobnou záhadu z roku 1977. Astronomové ale tradičně mírní očekávání, že by mohlo jít o nějaký průlom. "Je dost velká pravděpodobnost, že může jít o nějakou vojenskou komunikaci mezi Zemí a satelity," tvrdí americký vědec Nick Suntzeff z univerzity College Station v Texasu nedaleko Houstonu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youtube/NASA

Washington/Moskva – Ne, že by astronomové zadržovali dech a chystali se oznámit, že lidstvo konečně narazilo ve vesmíru na jinou civilizaci a ukázalo se, že nejsme sami. Ale jsou udiveni.

Od hvězdy HD164595, která se nachází 95 světelných let od Země, přišel neznámý signál.

Radioteleskop RATAN-600 v Zelenčukskaje na jihu Ruska nedaleko hranice s Gruzií ho zaznamenal už loni, ale experti svět o události zpravili až nyní.

Jako první tak učinil italský astronom Claudio Maccone z turínské univerzity. Údajně šlo o silný signál neznámého původu a zaznamenán byl 15. května 2015.

"Nikdo netvrdí, že jde o kontakt mimozemské civilizace, ale je to věc, která si zaslouží podrobné zkoumání," řekl agentuře AFP Paul Gilster, který vede odborný server Centauri Dreams.

Naznačuje, že pokud by signál skutečně byl mimozemského původu, mohlo by jít o daleko vyspělejší civilizaci, než je naše.

Astronomové ale tradičně mírní očekávání, že by mohlo jít o nějaký průlom. "Je dost velká pravděpodobnost, že může jít o nějakou vojenskou komunikaci mezi Zemí a satelity," tvrdí americký vědec Nick Suntzeff z univerzity College Station v Texasu nedaleko Houstonu.

"Princip je v hledání atypického signálu, odlišného od toho, co ve vesmíru známe. Lidstvo doufá v zachycení signálu od inteligentního života, ale ani tento případ to zatím nepotvrzuje. V každém případě se ale hledání života ve vesmíru oproti minulým desetiletím více přiblížilo k seriozní vědě.

Například hledání takzvaných extrasolárních planet u cizích hvězd  je v současné astronomii výrazně upřednostňováno. A nedávný objev planety v obyvatelné zóně u Proximy Centauri, po Slunci k nám nejbližší hvězdy, tento zájem dokazuje. Je ale důležité, aby nám zůstal zachován rozum a kritický přístup k získaným informacím,“ řekl Aktuálně.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Gilster přirovnává událost k té z konce 70. let minulého století, kdy astronom Jerry Ehman zachytil silný signál v souhvězdí Střelce. Od dvojhvězdy Chi-1 Sagittarii, vzdálené přes 220 světelných let od Země.

Signál zachytil jen jednou, 15.srpna 1977. Pak už se nikdy neopakoval. Vědci nerozluštili, o co se mohlo jednat.

"Pokud se ani tento signál nebude opakovat, nemáme šanci zjistit, jakého původu byl," uvádí Gilster.

Někteří známí vědci varují před tím, aby se lidstvo těšilo na setkání s jinou civilizací ve vesmíru. Patří k nim například britský fyzik Stephen Hawking, který opakovaně uvedl, že to může být náš konec.

 

Právě se děje

Další zprávy