Rozhodující bitva je tu, hlásí povstalci. Masivní ruské bombardování má umožnit obklíčení Aleppa

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2016 15:46
Rusko provádí ještě intenzivnější nálety na povstalce - chce Aleppo odříznout od tureckých hranic. Opozice odmítá jednat v Ženevě o míru, dokud bombardování nepřestane. Zatím to ale tak nevypadá. Rusové posílají na svoji základnu v Sýrii i nejmodernější bombardéry Su-35.
Syrské Aleppo.
Syrské Aleppo. | Foto: Reuters

ŽenevaRuské letouny intenzivně bombardují pozice syrských rebelů poblíž Aleppa na severu země. Směřují k obklíčení východní části města, držené rebely, a k přerušení zásobovacích tras z Turecka.

Agentura Reuters cituje jednoho z velitelů povstalců, který označil ruské nálety za dosud nejmohutnější a trvající nepřetržitě už několik dní a nocí.

"Přesunuli jsme k Aleppu bojovníky a protitankové zbraně. Vypadá to, že půjde o rozhodující bitvu," uvedl Ahmad Seúd, jeden z velitelů Svobodné syrské armády, bojující jak proti Asadovi, tak proti Islámskému státu.

Rebelové drží východní část Aleppa od roku 2012. Neprodyšné obklíčení, nebo dokonce ztráta města by byla pro ně katastrofou.

Vyzývají země, které je podporují (těmi jsou hlavně Turecko, Saúdská Arábie a Katar), aby jim dodaly více zbraní. Protitankové střely brzdí postup syrské armády, ale proti ruským bombardérům nic nezmohou.

Protiletadlové rakety povstalcům zatím nikdo nedal. V obavách, komu by se mohly dostat do rukou a co by mohly způsobit například při teroristickém útoku na civilní letadlo.

Zatímco na severu Sýrie zuří dosud zřejmě největší ofenzíva od začátku ruských náletů na konci září, v Ženevě o víkendu začaly mírové rozhovory mezi vládou a opozicí, jejichž cílem má být ustavení přechodného kabinetu a pak uspořádání svobodných voleb.

Opoziční delegace hrozí odjezdem ze Ženevy, pokud Rusko bombardování nezastaví.

To se však podle dnešního vyjádření ministra zahraničí Sergeje Lavrova k ničemu takovému nechystá. Naopak potvrdilo, že chce přerušit spojení mezi územím ovládaným povstalci a Tureckem.

"Ruské vzdušné údery budou pokračovat, dokud nebudou poraženy teroristické organizace jako Fronta al-Nusrá nebo Islámský stát. Nevidím důvod, proč by měly přestat. Příměří je stěží dosažitelné, když z Turecka proudí zbraně i ozbrojenci," uvedl Lavrov během návštěvy Ománu.

Povstalecké síly tvoří několik organizací, mezi nimi i Lavrovem zmiňovaná Fronta al-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě. Moskva a Damašek označují za teroristy i dvě další skupiny, Armádu islámu a Ahrar al-Šám. Obě však mají zástupce v opoziční delegaci na jednáních v Ženevě.

Nejmenovaný západní diplomat řekl novinářům z britské BBC, že Rusko chce, aby opozice kvůli pokračujícímu bombardování z jednání v Ženevě odešla a vina za kolaps mírových rozhovorů padla na ni.

Vyjednávač OSN pro Sýrii Staffan de Mistura naproti tomu tvrdí, že před začátkem rozhovorů očekával zintenzivnění bojů, aby si obě strany zajistily výhodnější pozici pro jednání.

Povstalci tvrdí, že sice utrpěli porážky na severu v provinciích Latákíja a Aleppo, ale naopak postoupili v centrální provincii Homs, kde nemá režim Bašára Asada tolik vojáků a techniky.

Syrské armádě při ofenzívě pomáhají bojovníci libanonského Hizballáhu, příslušníci íránských Revolučních gard a také dobrovolníci z iráckých šíitských milicí.

Po sérii porážek režimu v loňském roce ruská intervence změnila situaci, zastavila postup rebelů a naopak umožnila Asadovi dobývat ztracené oblasti zpět.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov potvrdil, že Moskva poslala do Sýrie několik kusů nejmodernějších bombardérů Su-35.

Ruská rozvědka tvrdí, že objevila téměř 12 000 cisteren a nákladních automobilů Islámského státu, které převážely ropu. Začala je ihned bombardovat. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy