Rusko porušuje jadernou dohodu, Kerry a Lavrov jednají

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 7. 2014 21:26
Na ruské praktiky si poprvé stěžuje přímo šéf Bílého domu.
John Kerry a Sergej Lavrov.
John Kerry a Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy obvinily Rusko z porušení dohody o jaderných raketách středního a kratšího doletu. Moskva údajně testovala řízenou střelu, kvůli čemuž v pondělí vyzval Rusy v dopise k okamžitému dvoustrannému jednání prezident Barack Obama.

Americký prezident podle Bílého domu na problém upozornil osobním dopisem ruského prezidenta Vladimira Putina. Hovořili o něm také ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Sergej Lavrov.

Podle Washingtonu porušilo Rusko Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987, v níž se tehdy Spojené státy a Sovětský svaz zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat. Poslední tyto střely obě strany zničily v květnu 1991. INF byla prvním dokumentem v historii, který odstranil celou třídu jaderných zbraní.

Kritizovaný blíže neupřesněný test nové ruské rakety se podle Američanů uskutečnil před několika měsíci.

Mluvčí Bílého domu ve Washingtonu novinářům sdělil, že na problém nové ruské rakety upozornil Obama osobně dopisem prezidenta Putina. Podle mluvčího Joshe Earnesta Obama šéfa Kremlu informoval o americkém zjištění, že Rusko porušuje smlouvu o řízených raketách středního doletu.

"Je to důkaz toho, že jde o záležitost zasluhující vážnou pozornost vůdců Spojených států a Ruska," uvedl mluvčí, aniž by novinářům sdělil další podrobnosti.

Moskva mlčí, Kerry a Lavrov se dohadují

Moskva veřejně na americká obvinění nereagovala. Záležitost byla dnes nicméně předmětem telefonátu ministrů zahraničí Johna Kerryho a Sergeje Lavrova. "Uskutečnila se výměna názorů na problematiku kontroly zbrojení," oznámila agentura ITAR-TASS v krátké zprávě o rozhovoru Kerryho s Lavrovem.

Americké stížnosti se podle ITAR-TASS mohou týkat námořní rakety s plochou dráhou letu, kterou ruská armáda vyvíjí. S odvoláním na vojenské a diplomatické zdroje agentura napsala, že zbraní tohoto typu se smlouva INF netýká.

"Aby mohly být spolehlivě prověřeny její takticko-technické parametry, byla raketa testována na zemi, což vyvolalo nevoli Washingtonu," uvedl ITAR-TASS. Agentura s odvoláním na ruské experty napsala, že naopak samy Spojené státy smlouvu INF nejednou porušily.

Informace o údajných ruských tajných testech se na americké straně objevovaly již v minulých letech, nyní si na ruské praktiky však poprvé stěžuje přímo šéf Bílého domu. "Jde o velmi vážnou záležitost, na niž se již nějaký čas snažíme Rusko upozornit," uvedl podle agentury Reuters přední americký činitel, který si kvůli citlivosti tématu přál zůstat v anonymitě.

Spojené státy podle tohoto představitele budou konzultovat tuto otázku se svými spojenci. Americká vláda o tom také informovala Kongres USA.

 

Právě se děje

Další zprávy