Evropu potápí uprchlický chaos. Nezvládá - na rozdíl od nás, ukazují reportáže ruských médií

Jiří Just Jiří Just
9. 2. 2016 6:30
Ruská propaganda má nový cíl: Evropu. Denně vysílá reportáže, v nichž dokazuje, jak "zlý Západ" v uprchlické krizi selhává. Některé šíří nepravdu, Rusové je přesto vyžadují a ve velkém počtu sledují. Stejně ochotně, jako před rokem a půl zprávy o sousední "fašistické" Ukrajině.
Sergej Lavrov během tiskové konference o vracení uprchlíků z Norska do Ruska.
Sergej Lavrov během tiskové konference o vracení uprchlíků z Norska do Ruska. | Foto: Reuters

Moskva (Od našeho zpravodaje) - Výstřely na východě Ukrajiny jsou slyšet slaběji než před rokem. Spolu s nimi slábne i zájem ruských sdělovacích prostředků o ukrajinskou krizi. Upřel se jinam: k Evropě.

Ještě nedávno byla Evropa ruskými provládními médii - za příznivé odezvy diváků - popisována jako amorální svět, který ničí sankce a americké vazalství. Zpravodajství ale nedominovala, to vedle Ukrajiny plnilo spíš velmocenské soupeření Ruska a Ameriky.

Problémy s uprchlíky, se kterými se Evropská unie od loňského roku potýká, daly moskevské propagandě novou munici. Ruská média teď o migrantech z Blízkého východu a Afriky hovoří stejně často jako o ekonomických problémech Ruska.

"Evropana vyděsil migrant, který znásilnil figurínu v obchodním centru," hlásilo před časem jedno z ruských médií. "V Evropě přiznali, že nemohou ochránit hranice před migranty," tvrdilo další.

Titulky většinou oscilují mezi fabulací a extremistickým pamfletem. V Rusku se dobře prodávají, sledovanost a čtenost těchto zpráv láme rekordy a líbí se i stoupencům kremelského režimu v zahraničí.

Lež o znásilnění

Protiuprchlické vášně šíří například První kanál, který v minulosti nechvalně "proslul" lživou reportáží o tom, že ukrajinští vojáci ukřižovali chlapce ve Slavjansku. Právě berlínský zpravodaj Prvního kanálu Ivan Blagoj odvysílal zprávu o únosu a údajném znásilnění třináctileté Berlíňanky ruského původu Lisy skupinou mužů jižanského vzezření.

Jak se později ukázalo, nebyla to pravda. Moskva nicméně na závěr vyšetřování nečekala. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se opřel do Němců, že informaci o zmizení "naší Lisy" dlouho tajili.

"Doufám, že ty problémy s migrací nepovedou k pokusu politicky korektně přemalovávat skutečnost z nějakých vnitropolitických důvodů," citovala šéfa ruské diplomacie agentura DPA.

Když se ukázalo, že si dívka obvinění vymyslela, Rusko už nijak nereagovalo. "Když už příběh třináctileté Lisy nebyl zajímavý, nahradila ho v hlavních zprávách (v Rusku) reportáž o bitce mezi uprchlíky a důchodci v mnichovském metru," uvedla německá televizní stanice ARD.

Pro Blagoje to přesto může mít následky: Německý právník Martin Luithle ho zažaloval za šíření nenávisti. Pokud se žaloba dostane před soud, hrozí mu až pět let vězení.

Máme právo kritizovat

Kritiku, že Rusko zneužívá uprchlickou krizi, aby Evropu co nejvíce očernilo, ale ruští novináři odmítají. "Ruská média více méně objektivně hovoří o problémech s migranty v Evropě. Samozřejmě, já bych nedával reportáž o kolínské noci jako hlavní zprávu, ale měření ukazují, že ruská společnost pozorně sleduje tyto události a živě o nich diskutuje," vysvětlil Aktuálně.cz Alexandr Rogatkin, známý novinář státního kanálu Rossija 1.

Ruští novináři mají podle něj "stejné právo hovořit o ožehavých evropských tématech", jako to dělají jejich západní kolegové.

"Pokud evropská média kritizují politiku Ruska, proč by ruští novináři nemohli kritizovat politiku EU alespoň v otázce migrace? V případě znásilnění třináctileté dívky německé úřady obviňují Rusko, že zasahuje do vnitřních záležitostí cizího státu, ale to samé můžeme říct i o Evropě, která se doposud strefuje do Ruska za smrt právníka Sergeje Magnitského ve vazební věznici," tvrdí Rogatkin.

"Jsem přesvědčen, že se většina Rusů obává, že Evropa přestane být komfortním a klidným místem, kam mohou jet odpočívat, pracovat, léčit se nebo za vzděláním. Proto je o toto téma takový zájem," dodal pro Aktuálně.cz. 

"Dobré Rusko" a "zlý Západ"

Ne všichni jsou ale přesvědčeni o ušlechtilém zájmu a soucitu Rusů s dříve přátelskou Evropou.

"Každý den ruské televizní stanice vysílají desítky reportáží o migrantech v Evropě," upozorňuje novinářka moskevského Rádia Svoboda Jelena Rykovcevová, která ruská média monitoruje.

"Propagandistický cíl je jednoduchý a sama realizace velice primitivní: Chaos a rozepře kralují na vašem vychvalovaném Západě. Země EU se mezi sebou hádají kvůli kvótám na migranty. Poslanci, úředníci a obyčejní lidé se hádají kvůli migrantům. Strach a panika se zmocnily Západu. Pouze Rusům je dobře, protože nečelí takovému problému. Protože ruská vláda vede rozumnou politiku v Sýrii a rozumnou migrační politiku. Všechno dělá správě, na rozdíl od nerozumného Západu," popisuje expertka podtext manipulativních reportáží o uprchlické krizi.

Rykovcevová si myslí, že ruská propaganda nepřišla s ničím novým, pouze využívá starou metodiku. Její přístup je podle ní čistě sovětský. Vytváří dělení světa na "dobré Rusko" a "zlý Západ".

Reportáž pro Rusy v zahraničí

Co se zmanipulované reportáže o znásilnění třináctileté Lisy týče, ruská propaganda podle ní nechtěla ukázat, že Němci jsou špatní. Chtěla poukázat na celkový neúspěch evropské imigrační politiky a Evropské unie.

Adresáty tohoto zjednodušeného pohledu na situaci v EU přitom nejsou pouze obyvatelé Ruska, ale také Rusové žijící v zahraničí. Jen v Německu jich například žijí až tři miliony.

"Samozřejmě, záměrně se spoléhá na to, že reportáž přitáhne i pozornost Rusů, kteří žijí na Západě. Oni nevědí, jaká je situace v samotném Rusku. Zato se dívají na ruskou televizi, protože to je, i z jazykového hlediska, pro ně jednodušší," varovala Rykovcevová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Z obrazovky jim neustále tvrdí, že v Rusku je vláda moudrá a na Západě hloupá, nerozhodná a nejistá. To je, samozřejmě, účinné. Obzvlášť když nemají kvůli zmíněným jazykovým problémům alternativní zdroje informací v podobě medií zemí, v nichž žijí."

Pracoval jsem pro pochopení Ruska v Česku i v EU, Rusko je náš nejbližší partner, mělo by mít k Unii blízko, tvrdí komunistický europoslanec Maštálka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy