Rumuni objevili 35 tisíc let staré jeskynní malby

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
14. 6. 2010 11:01
Jedná se o dosud nejstarší nalezené jeskyní malby ve střední a východní Evropě

Bukurešť - Rumunští speleologové objevili velmi  pravděpodobně nejstarší jeskynní malby ve střední a východní Evropě. Umění našich předků přečkalo podle odhadů rumunských a francouzkých expertů v jeskyni Coliboaia na severozápadě Rumunska 23 až 35 tisíc let.

Jeskyně leží v národním parku Apuseni a protéká jí podzemní řeka, která brání v přístupu do jeskyně. Díky tomu se na místě zachovaly i stopy jeskynních medvědů, kteří si škrábáním o stěny brousili drápy.

Motivem černých maleb uvnitř jeskyně jsou zvířata. Například zubra a koně. Kromě toho speleologové identifikovali vyobrazení medvědí hlavy a nosorožců.

 

"Je to poprvé, kdy jsme ve střední Evropě objevili takto staré jeskynní umění a prokázali jeho autenticitu," cituje agentura AFP experta v Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Jeana Clottese, jenž malby zkoumal spolu s odborníky rumunské federace speleologů.

Clottes dále jeskyní nálezy označil za největší objev a dodal, že pravost maleb je nepochybná. Definitivním potvrzením autenticity nicméně budou až výsledky radioizotopové analýzy.

 

 

Právě se děje

Další zprávy