Romney vyhrál primárky v Illinois a zvýšil svůj náskok

ČTK ČTK
21. 3. 2012 7:20
Naděje jeho soupeřů na získání většiny 1144 delegátů je už jen teoretická
Mitt Romney s manželkou Ann po vítězství v primárkách ve státě Illinois.
Mitt Romney s manželkou Ann po vítězství v primárkách ve státě Illinois. | Foto: Reuters

Washington - Republikánské primárky ve státě Illinois podle očekávání vyhrál bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney. Porazil svého největšího soupeře, kterým je konzervativní exsenátor Rick Santorum. Zároveň dále posílil své vedoucí postavení mezi čtveřicí republikánských uchazečů o nominaci na prezidenta.

Naděje jeho soupeřů na získání většiny 1144 delegátů na srpnový sjezd strany, jenž rozhodne o republikánském kandidátu na prezidenta, je tak pravděpodobně už jen teoretická. Mohou se tak zřejmě soustředit jen na to, aby získání většiny překazili i Romneymu.

Bývalý guvernér ale zatím přes pochyby části strany vůči své osobě díky dobrému finančnímu zázemí a dobré organizaci kampaně kráčí za nominací.

Výrazná porážka Santoruma

Předběžné výsledky ukazují, že v Illinois uštědřil Santorumovi výraznou porážku.

Po sečtení více než poloviny hlasů vedl poměrem 47 ku 35 procentům hlasů. Pokud takový bude i konečný stav, pak bývalému senátorovi nepomohly ostré útoky na jeho rivala v posledních dnech ani očekávaná podpora konzervativních a nábožensky založených venkovských voličů. Ti obvykle umírněnému, ale i názorově nestálému Romneymu nejsou nakloněni.

I to je podle agentury AP jeden z důvodů, proč musí favorit republikánských primárek vydávat hodně sil a peněz na souboj s bývalým senátorem Santorumem, který ještě donedávna nebyl celostátně známý.

Čísla

  • Mitt Romney do primárek v Illinois podle respektovaného serveru Real Clear Politics nashromáždil 516 delegátů.
  • Rick Santorum jich má 236, za ním je Gingrich se 141 a Paul se 66 delegáty.
  • Pro získání nominace jich je potřeba nejméně 1144.
  • V Illinois se rozhodovalo o 54 delegátech.
  • Již dopředu přitom bylo jasné, že Santorum nemůže získat deset z nich, protože nedodal potřebné dokumenty.

Kritika Obamy...

Bývalý podnikatel a multimilionář Romney projev k příznivcům po vítězství v Chicagu věnoval kritice prezidenta Baracka Obamy, pro nějž je Illinois domovským státem. Vyzdvihl své zkušenosti z byznysu a vylíčil svůj obdiv k americkému systému volné soutěže.

Současný šéf Bílého domu, který "nedaleko odtud učil na univerzitě", jej naopak jako bývalý profesor ústavního práva podle bývalého guvernéra nechápe, a měl by jej proto nahradit někdo schopnější.

"Je čas říct tato slova: Už toho bylo dost!" uvedl bývalý guvernér. Svým příznivcům slíbil, že Spojeným státům navrátí ekonomickou sílu i vážnost ve světě. "Čeká nás světlejší budoucnost, než jsou tyto ztrápené časy," řekl Romney, který se v projevu věnoval jenom Obamovi, a ne své republikánské konkurenci.

... i Romneyho

Santorum v projevu ke svým příznivcům exguvernéra několikrát napadl. Washington podle něj nepotřebuje manažera, ale někoho, "kdo vytrhne vládu i s kořeny a osvobodí soukromý sektor". Svoboda je podle něj důležitější než akutní ekonomiky, a právě o ni prý v následujících volbách půjde.

Santorum rovněž dal do kontrastu své pevné konzervativní názorové ukotvení a Romneyho ochotu říkat to, co voliči chtějí slyšet. V bojovně laděné řeči také uvedl, že věří ve vítězství v nadcházejících sobotních primárkách v Louisianě.

Co ukáže Louisiana

V Louisianě nyní vedou kampaň dva zbývající účastníci republikánského klání o nominaci na prezidenta, bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a kongresman Ron Paul.

Oba primárky v Illinois v podstatě vypustili a napnuli své síly jinam.

Gingriche v Louisianě provázejí zvěsti o finančních problémech jeho kampaně, jež posilují spekulace o jeho odstoupení z republikánského souboje. Bývalý šéf sněmovny ale opakovaně vyjádřil záměr pokračovat v klání až do srpnového nominačního sjezdu strany v Tampě na Floridě. Podle průzkumu Gallupova ústavu by jeho případné odstoupení nijak výrazně nezměnilo poměr sil, jeho voliče by si Romney a Santorum rozdělili rovným dílem.

V Louisianě zápasí o přízeň voličů i libertarián Paul, kterého v primárkách drží věrná základna příznivců. V mnoha názorech se ale rozchází s většinou strany, a nemá tak naději nejen na získání nominace, ale zřejmě ani na vítězství alespoň v jednom ze států americké unie. Paul se tak nyní zaměřuje na získání co největšího počtu delegátů. Zatím je ale v tomto ukazateli ze všech uchazečů o nominaci poslední.

 

Právě se děje

Další zprávy