Rok 2015 je tu. V Šanghaji zabíjely falešné bankovky

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2015 9:49
Tragický průběh měly novoroční oslavy v Šanghaji, kde dav zřejmě zachvátila panika. Podle úřadů při tom zahynulo nejméně 36 lidí.
Pozůstalí pláčou před nemocnicí v Šanghaji. O silvestrovské noci tam přišlo o život nejméně 35 lidí.
Pozůstalí pláčou před nemocnicí v Šanghaji. O silvestrovské noci tam přišlo o život nejméně 35 lidí. | Foto: Reuters

Šanghaj - Nejtragičtější průběh měly novoroční oslavy v Šanghaji, kde v davu podle místních úřadů zahynulo nejméně 36 lidí zahynulo a skoro pět desítek dalších utrpělo zranění, z toho 13 těžká.

Lidé, kteří nemohou najít své blízké, zaplnili nemocnice, do nichž byly přivezeny oběti jednoho z nejhorších neštěstí, jaké čínské velkoměsto v posledních letech zažilo.

Smrtící tlačenici na přecpaném nábřeží prý mohla zavinila dosud nezjištěná osoba, která do davu vhodila kopie dolarových bankovek. O nich hovořil podle agentury Nová Čína nejmenovaný svědek. Tuto verzi událostí zmínila i čínská televize, s drobným rozdílem, že kopie bankovek prý padaly ze střechy a ne z okna.

Smrtící tlačenice v Šanghaji.
Smrtící tlačenice v Šanghaji. | Foto: Reuters

Příčiny neštěstí úřady vyšetřují. Očití svědci dříve hovořili i o tom, že policie asi nedokázala zvládnout obrovské množství lidí směřujících v několika proudech na přecpané nábřeží, kde vypukla davová panika a zhoubná chaotická tlačenice.

"Byli jsme dole pod schody a chtěli jsme nahoru, ale ti, co byli nahoře, chtěli dolů, a tak dav tlačil a lidé padali," vylíčil v televizi jeden ze zraněných.

"Slyšela jsem, jak lidi křičí, někdo upadl, byla tam taková tlačenice, že jsem nemohla pořádně stát," řekla mladá žena a dodala, že se jí nepodařilo najít jednoho z kamarádů, s nimiž byla slavit.

Snímky státní agentury Nová Čína z místa neštěstí zachytily pokus o masáž srdce jednoho z postižených, další snímek pak ukazuje, že místo obklopili policisté.

Na místě neštěstí, poblíž sochy prvního komunistického starosty města, zůstávají desítky policistů. Stráže stojí i před nemocnicí, kam byli převezeni k ošetření mnozí ranění. K nim se pokoušeli prodrat zoufalí příbuzní.

Městské úřady podle místního tisku již před týdnem zrušily laserovou show a masové odpočítávání úderů silvestrovské půlnoci právě z obavy před incidenty při hromadném vítání Nového roku. Silvestrovské oslavy jsou ve velkoměstě s asi 24 miliony obyvatel stále populárnější, loni se jich zúčastnilo na 300 tisíc lidí.

Vražda za rozchod na severu Francie

Čtyřmi mrtvými a dvěma zraněnými skončila silvestrovská noc v severofrancouzském Arrasu. Podle úřadů vrah očividně neunesl rozchod se svou přítelkyní, která je mezi zastřelenými a proti které útok směřoval. Střelec po svém činu spáchal sebevraždu.

Asi třicetiletý muž vtrhl s loveckou puškou do domu, kde jeho bývalá přítelkyně s šesti dalšími lidmi slavila příchod nového roku. Spolu se ženou zastřelil dva asi padesátileté muže a další dva lidi zranil, jeden z nich je v ohrožení života. Po činu utekl a následně se zastřelil.

Odložená pyrotechnika

Na 280 tisíc obyvatel tichomořských států Samoa a Kiribati o půlnoci místního času (11:00 SEČ) opět jako první na světě uvítalo nový rok 2015.

Silvestrovské a novoroční oslavy ve světě jako každý rok dále proběhly postupně podle časových pásem. Z velkých měst vítalo bouřlivě příchod nového roku především Sydney na východě Austrálie, kde odbila půlnoc ve 14:00 SEČ.

Až 1,5 milionu lidí se shromáždilo podél nábřeží v přístavu Sydney, aby odtud sledovali tradiční velkolepý 12minutový ohňostroj osvětlující i slavnou budovu opery a most Harbour Bridge. Ohňostroj "tropického stylu" vytvářel pyrotechnické efekty znázorňující zlaté a stříbrné palmy.

Sydney je jedním z prvních velkoměst světa, které každoročně vítá Nový rok. Úřady ani obyvatele Austrálie neodradil od oslav nedávný útok ozbrojeného muže íránského původu, který v kavárně v centru Sydney zajal 18 lidí a nakonec dva z nich zabil. Policejní sbor ve městě byl pro silvestrovskou noc ale posílen o 3000 mužů.

Před Austrálií se velké oslavy tradičně konaly především na Novém Zélandu. V hlavním městě Wellingtonu byly oslavy s živou hudbou a videoklipy pro rodiny a známé v místním parku. Oslava vyvrcholila ohňostrojem, který také v největším novozélandském městě Auckland ukončil odbíjení půlnoci na hodinách věže Sky Tower, která se tyčí do výšky 328 metrů a je nejvyšší stavbou na jižní polokouli.

Naopak v Indonésii byly oslavy příchodu Nového roku zdrženlivé kvůli havárii letounu společnosti AirAsia a katastrofálním sesuvům půdy na Jávě.

Některá indonéská města se rozhodla oslavy zrušit nebo omezit. Například starosta druhého největšího indonéského města Surabaja jakoukoli novoroční zábavu zakázal, protože právě odtud pochází většina ze 162 obětí nedělního leteckého neštěstí. Stovky obyvatel města zapalovaly svíčky a držely minutu ticha za oběti.

Peking slavil příchod roku 2015 v olympijském parku a oslavy se nesly ve znamení kandidatury čínské metropole na pořádání zimní olympiády v roce 2022.

V Japonsku o půlnoci 108krát, s odkazem na posvátné číslo buddhismu, odbily chrámové zvony. V celé zemi rozzářily oblohu ohňostroje. Miliony lidí zamířily do chrámů, aby se modlily za zdraví a štěstí.

Nejdéle museli s novoročním přípitkem počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde byla půlnoc až ve čtvrtek ve 12:00 SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním trvaly déle než 24 hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy