reklama

Rodiče nechali uhořet šest dětí, špatně odhadli oheň

3. 4. 2013 12:05, aktualizováno

Otec a matka zosnovali žhářský plán, vypukl ale požár, který nečekali

Londýn - Manželé, kteří nechali loni v květnu v Derby v centrální Anglii uhořet svých šest dětí ve věku od 5 do 13 let, jsou vinni. Rozhodla o tom britská porota.

Za viníka byl označen i přítel manželů Micka a Mairead Philpottových Paul Mosley.

Tresty má soud vynést ve středu. Podle prokurátora obžalovaní zosnovali žhářský plán a vinu chtěli svalit na bývalou Philpottovu milenku, která se odstěhovala ze společné domácnosti a s níž se muž soudil o společné potomky.

Plán s oknem

Trojice umístila děti do jedné ložnice, odkud by mohly být zachráněny oknem. Plán ale selhal, protože vypukl větší požár, než pachatelé čekali, a otec se už nedokázal do ložnice dostat. Pět dětí zemřelo na místě, šesté o tři dny později v nemocnici.

Rodina se dostala do širšího povědomí již před lety, když se její otec snažil od úřadů získat větší dům pro svých 14 dětí (mezitím podle tisku jejich počet stoupl na 17), pro svou manželku a ještě pro milenku.

Šestapadesátiletý Mick Philpott na tiskové konferenci bezprostředně po neštěstí ronil slzy, ale už tehdy vzbudil podezření policistů. Podle nich se choval poněkud žoviálně a spíše jako "vzrušené dítě" než jako rodič zdrcený žalem, poznamenal list The Guardian.

Hloupý a hanebný ďábel

Policisté umístili pár do hotelového pokoje, kde mohli odposlouchávat, jak spolu s Mosleym koordinují své výpovědi a kde i registrovali sex Mairead s rodinným přítelem. Hlavním strůjcem zločinu byl podle vyšetřovatelů Mick, označovaný policisty za "hloupého a hanebného ďábla".

Z tragédie se snažil získat co nejvíce peněz věnovaných z veřejných fondů na pohřeb. Dokonce se domáhal uspořádání dražby stovek plyšáků ležících na rakvích jeho dětí. Podle jednoho z vyšetřovatelů šlo o "nejsmutnější a nejtragičtější případ", s jakým se setkal během své třicetileté služby.

I příbuzní obžalovaných vyjádřili spokojenost s odsouzením, což není moc obvyklé.

"Naše rodina se zúčastnila každého jednání soudu a vyslechla všechny objektivní důkazy, abychom pochopili, co se 11. května 2012 stalo s šesti krásnými dětmi. Po dnešním verdiktu věříme, že spravedlnosti bylo učiněno zadost," prohlásila Mickova sestra Dawn.

Podobně reagovala i Maireadina rodina, podle které "děti byly zabity nejkrutějším způsobem lidmi, kteří je měli milovat a chránit".

autoři: Zahraničí, ČTK

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama