Umělá inteligence jako hrozba. Roboti zanedlouho připraví o práci až polovinu lidí

Zahraničí Zahraničí
15. 2. 2016 16:46
Vědci se obávají, že během několika následujících desetiletí nahradí stroje většinu zaměstnanců. Nezaměstnanost se podle jejich odhadů bude pohybovat až na padesáti procentech. Lidstvo by se mělo na tuto výzvu včas připravit. Inteligentní stroje už se totiž nebudou omezovat jen na jednoduchou manuální práci, ale brzy zvládnou téměř každé odvětví lidské činnosti. Důkazem jsou například humanoidní roboti, kteří zvládají i administrativní práci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Rychlý vývoj na poli umělé inteligence povede podle expertů k tomu, že roboti brzy zvládnou velké množství práce, kterou zatím vykonávají lidé.

Mohli by tak způsobit obrovský nárůst nezaměstnanosti, který nezasáhne jen dělníky v továrnách.

Inteligentní stroje budou schopny nahradit lidskou práci téměř ve všech ekonomických odvětvích. Shodli se na tom odborníci Americké asociace pro rozvoj vědy na ročním setkání, které o víkendu proběhlo ve Washingtonu.

"Blíží se doba, kdy stroje budou moci překonat člověka v téměř jakémkoliv úkolu," cituje doktora Moshe Vardiho z texaské univerzity americký list Financial Times. "Společnost se musí touto otázkou zabývat ještě dříve, než to přijde: jestliže stroje budou schopné udělat téměř veškerou práci, kterou dělají lidé, co pak budou lidé dělat?" ptá se.

Výzva pro lidstvo

Předpovídá, že během několika desetiletí bude mnoho profesí zajištěno z velké části pomocí robotů. To lidem část práce vezme, ale na druhou stranu jim to věnuje nebývalé množství volného času. "Nepovažuji tuto vyhlídku života založeného jen na volném čase za uspokojivou," dodává však doktor Vardi. "Domnívám se, že práce je pro lidský blahobyt nezbytná."

Podle jeho předpovědí se bude v budoucnu pohybovat nezaměstnanost až kolem padesáti procent.

Je tedy pokrok ve vývoji umělé inteligence něco, co dokáže v konečném důsledku znamenat pro lidstvo přínos? I takové otázky podle britského deníku Telegraph na konferenci zazněly.

Stejně tak deník připomíná, že roboti nejsou využíváni jen pro nejpodřadnější manuální práci nebo naopak ve vědeckých disciplínách na špičkové úrovni. O své zaměstnání se mohou obávat i lidé ze střední třídy.

V prosinci například singapurská univerzita předvedla člověku dosud nejvíce podobného humanoidního robota, který bude v univerzitním kampusu pracovat jako recepční. Zvládne nejen vítat hosty, potřást jim rukou a navazovat oční kontakt, ale jeho systém je dokonce schopný zapamatovat si jednotlivé osoby a navazovat na předchozí konverzace.

Roboti navíc nejezdí na dovolené, nejsou nemocní a nepotřebují pauzy na oběd ani rodičovskou dovolenou.

"Lidstvo se chystá čelit možná největší výzvě vůbec," uzavírá doktor Vardi.

 

Právě se děje

Další zprávy