Nekončící směny, jedno jídlo denně. Olympiádu v Riu opustily na protest tisíce dobrovolníků

Adéla Očenášková
18. 8. 2016 7:03
Olympiáda v brazilském Riu by bez dobrovolníků nebyla, přiznává Mezinárodní olympijský výbor. Momentálně bojuje s jejich nedostatkem. Na 15 000 jich totiž odešlo kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám.
Dobrovolník na hrách v Riu.
Dobrovolník na hrách v Riu. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Na 15 000 dobrovolníků, kteří pomáhali na letní olympiádě v Riu de Janeiro, ze své práce odešlo. Stěžovali si na nedostatek jídla i neplánované směny.

"Prostě zneužívali toho, že jsme pro ně byli ochotni pracovat zadarmo," řekl na adresu pořadatelů Luis Moreira. On sám s pomáháním na olympiádě skončil tento týden. "Myslím, že problémem byl nedostatek ohledu na životy a potřeby lidí."

Na hrách v Riu se původně podílelo 50 000 dobrovolníků, většinou Brazilců. Nyní jich zbylo jen 35 000.

"Práce se stále nevzdalo asi 70 procent dobrovolníků. To, že někteří odešli, jsme vzali v potaz, upravili jsme plán a bez problémů si nyní vystačíme se stávajícím počtem," ujišťuje jeden z organizátorů.

Nebyl ani čas na jídlo

Vše nicméně od počátku doprovázejí zmatky. 

"Museli pracovat dva týdny v kuse a neměli čas na jídlo. Dostávali jen jednu malou svačinu během osmi či devítihodinových směn. Také ve směnách byl chaos," vylíčil Luis Moreira situaci serveru Huffington Post.

S kritikou se setkalo i to, že někteří dobrovolníci si museli cestu do brazilského Ria zaplatit sami.

MOV přiznává, že bez pomoci dobrovolníků by žádná olympiáda nebyla. Navzdory stížnostem a exodu 15 000 lidí ale odmítá pomocné síly odměňovat. Tvrdí, že by to bylo proti "olympijskému duchu".

Vše je o to pikantnější, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) označuje za dobrovolníky i své pracovníky. Ti ale – na rozdíl od "řadových dobrovolníků" – mají zadarmo ubytování, přístup k jídlu i nejlepší místa na stadionech.

Oficiálně má status "dobrovolníka" i předseda MOV Thomas Bach, jenž si ale podle agentury AP přijde na roční příspěvek asi 250 000 dolarů (asi šest milionů Kč). Každý ze čtrnácti členů výkonného výboru pak bude za pomoc při organizování her odměněn více než 20 000 dolary (asi 480 000 Kč).

Odříznuti od sportovních klání

Server New York Daily News napsal, že většina z (nyní již bývalých) dobrovolníků pracovala jinde než u sportovišť a olympijskou atmosféru si tak příliš neužívala. Nejčastěji radili lidem, jak najít cestu ke stadionům, či v rozlehlém olympijském komplexu převáželi pasažéry.

Řidičku stále dělá i třiadvacetiletá Marcelina. Směna jí začíná v šest ráno. "Chtějí po nás, abychom do práce přišli co nejdříve a potom nás v ní drží, jak jen dlouho to jde," řekla televizi CBS News.

Ona sama nepatří mezi ty šťastlivce, kteří mají možnost vidět naživo sportovní hvězdy a napínavá klání. To pětatřicetiletý poloprofesionální cyklista Ivo Siebert svou práci miluje. Stará se totiž o dráhu pro keirin, jednu z disciplín dráhové cyklistiky. Závody si tak užívá skoro stejně jako diváci na stadionu.

 

Právě se děje

Další zprávy