Pašeráci mají pod Karpaty ráj. Tady je ukrajinská Sicílie

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 8. 2015 7:12
Nedávný incident v Mukačevu odhalil problém, který Kyjev léta nejen přehlížel, ale údajně i přiživoval. Reportáž ze západní Ukrajiny.
Takto vojáci hlídkovali v Mukačevu po nedávné přestřelce.
Takto vojáci hlídkovali v Mukačevu po nedávné přestřelce. | Foto: Reuters

Lužanka/Mukačevo (od naší zpravodajky) - V horkém letním poledni běhá kolem řady vozidel shromážděných na hraničním přechodu Lužanka pes.

Místním celníkům na hranici Ukrajiny s Maďarskem služební vlčák pomáhá hledat kontraband.

Odbavení trvá hodiny a dlouhé fronty se poslední dobou tvoří na všech přechodech na pomezí s Evropskou unií, které vedou přes Zakarpatskou oblast. Ta si kvůli nedávné divoké přestřelce v Mukačevu získala pověst "ukrajinské Sicílie". Ovládají ji prý kmotři a klany, které žijí z pašeráctví už desítky let.

"Vezete cigarety?" zní nejčastější dotaz

"Máte něco na bolení hlavy?" ptá se ukrajinský celník, který obchází auta před hraniční závorou do maďarského Beregsurány.

Fronta a hraničním přechodu Lužanka.
Fronta a hraničním přechodu Lužanka. | Foto: Alexandra Malachovská

Z tabulky acylpyrinu vymáčkne jeden prášek a hned ho spolkne. Další si bere pro kolegu. Muž v modré košili zběhle nahlíží do kufru vozidla. "Vezete cigarety?" zeptá se nakonec.

To je nejčastější dotaz, který zní na přechodech z Ukrajiny do Maďarska, Rumunska či na Slovensko. Jen málokdo prý odolá, aby z Ukrajiny nevyvezl "lukrativní" tabák.

Kvůli incidentu v Mukačevu, při němž byli v červenci zabiti tři lidé, se kontroly na obou stranách hranice výrazně zpřísnily. Zejména maďarští celníci si dávají záležet na prohlídkách projíždějících aut.

Několik zaměstnanců tamní celnice bylo podle ukrajinských zdrojů zadrženo poté, co poblíž hraničního pásma policie odhalila sklady tabákových výrobků bez kolků. Další sklady se pak našly také na ukrajinském území poblíž hranice s Rumunskem. Na ukrajinské straně však dosud nebyl nikdo potrestán.

Bašta pašeráků

"Změnilo se jen málo. Pašování pokračuje. Podařilo se jen sesadit několik úředníků spojených s rodinným klanem, který si oblast podrobil doslova feudálním způsobem," řekl Aktuálně.cz spisovatel Andrij Ljubka, který pašerácké praktiky na Zakarpatsku podrobně popsal ve své nové knize Karbid, kterou zrovna představil v Praze.

Zdánlivě tiché Zakarpatí znenadání obnažilo problém, který Kyjev léta nejen přehlížel, ale údajně i přiživoval. Oblast se stala baštou pašeráků, kteří beztrestně vozí přes hranici neproclené zboží, ale také lidi.

Po přestřelce, kterou asi 40 kilometrů od slovenské hranice rozpoutali ozbrojenci pod rouškou strany Pravý sektor, se na silnicích objevily obrněné transportéry a pokojné vesnice v horské krajině na pár dnů obsadili vojáci.

Snažili se dopadnout útočníky, avšak po incidentu se po nich slehla zem a není jisté, zda je vůbec někdo hledá. Jako někdejší zbojníci, kterými oblast proslula už za Rakouska-Uherska a posléze i Československa, se prý schovávají v lesích.

Podařilo se jim ovšem upozornit na problém, který byl pro Ukrajinu dlouhou dobu tabu.

Jediný zdroj obživy

Prakticky od vzniku nezávislé Ukrajiny se obyvatelé příhraničních okresů snažili vydělat na zeměpisné poloze svého regionu. Oběma směry proudilo zboží, po kterém byla poptávka. V 90. letech minulého století se chaotický prodej na obou stranách hranice stal pro mnoho lidí jediným zdrojem obživy.

Pak ale situaci ovládly pašerácké gangy, které si rozdělily sféry vlivu. Doslova zlatým dolem se staly cigarety, jejichž cena je v Evropě přinejmenším pětinásobně vyšší než na Ukrajině. Místní mafie kvůli tomu před léty dokonce pod hranicí mezi Ukrajinou a Slovenskem provozovala "metro".

Fronta na hraničním přechodu Lužanka.
Fronta na hraničním přechodu Lužanka. | Foto: Alexandra Malachovská

Do tunelu pouštěla vláček napěchovaný kuřivem. Do jednoho vagónu se vešlo na 13 000 kartonů.

Z pašování bude trestný čin

Přestože pašování z Užhorodu do Vyšného Nemeckého bylo veřejným tajemstvím, žádný viník se dosud nenašel. Výhodu měli místní potentáti, kteří se dělili i s kyjevským vedením.

Prezident Petro Porošenko se nyní rozhodl proti pašerákům rázně zakročit. Pašování hodlá v nejbližší době překvalifikovat na trestní čin. Podle ukrajinských zákonů se dosud jedná jen o správní přestupek. Pokuta je proti zisku zanedbatelná.

"Zakarpatsko se vymklo kontrole prezidentského úřadu, vlády a místní silové složky neposlouchaly kyjevské ústředí. Žilo se tady po zakarpatsku," tvrdí nový gubernátor Hennadij Moskal, převelený do Užhorodu z výbušného Luhansku, kde řídil Ukrajinou spravovanou část okresů.

Přiznává, že zatímco veškerá pozornost byla upnuta na východ, západ země se stal fakticky bezprizorní.

"Copak nikdo nevěděl, že v 'tichém' Zakarpatí se každý rok vypalovaly stovky aut, že se vyhazovaly do vzduchu domy a že z ropovodu a plynovodu se systematicky odebíraly produkty určené pro dodávky do Evropy? Že cigaretový byznys korumpoval každého druhého obyvatele a že se oblast stala překladištěm pro nelegální migranty?" uvedl v rozhovoru pro časopis Reporter.

Podle něj se oblast stala "zajatcem kriminálního byznysu", aniž to Kyjev chtěl řešit.

Pašeráci mají potápěče, lanovky i drony

"Pašování vždy bylo v Zakarpatsku něčím přirozeným. Je to masový a dokonce populární jev. Nikdo to nepovažuje za nic negativního. Pašeráci nejsou považováni ve společnosti za zločince. Má se za to, že nikomu neubližují a jen vydělávají peníze," uvedl Ljubka, který ve své knize podrobně popisuje způsoby pašování.

"Pašerák dělá mnohdy špinavou práci, musí se brodit řekami a prodírat lesy, avšak má určitý obdiv. Zejména ten, kterému se daří podvádět celníky. Je vnímán jako jakýsi moderní Robin Hood," zdůraznil s tím, že mimo drobných "pendlerů" jde o "velký pašerácký byznys", na kterém se podílejí státní struktury na obou stranách hranice.

Pro nelegální přepravu cigaret se využívají sofistikované způsoby s využitím lanových drah, padáků, dronů či potápěčů. Místní obyvatelé tvrdí, že podél hranice s Evropskou unií je spousta děr, kterými se zájemci mohou dostat na druhou stranu bez námahy a že posílení kontrol na hranicích nic nevyřeší.

Novináři z televize Hromdske.tv si cestu do Rumunska a Maďarska přes křoví vyzkoušeli. "Jsme na cizím území a vypadá to, že to nikomu nevadí," referovala novinářka z maďarské obce. Cigarety přitom zdaleka nejsou jediným pašeráckým artiklem. Ve velkém se vozí nekolkovaný alkohol, ale také pohonné hmoty, mobilní telefony či převádějí migranti z Indie, Pákistánu či Afghánistánu.

Ukrajinské celní úřady pravidelně informují o zadržení milionů krabiček cigaret na státní hranici. Pašeráky to však neodrazuje. "Prakticky nic jim nehrozí," říká zakarpatský okresní úředník, který nechce zveřejnit své jméno. Mnozí vývozci podle něj mají "předplaceného" celníka a jezdí se svou produkcí jen v den, kdy má službu.

Revoluce na Majdanu ani změna úředníků v oblasti nic nezmohly. Korupce na celnici prý bují nezávisle na režimech. "Několik týdnů po Majdanu byl klid a žádné úplatky se dávat nemusely. Pak ale všechno začalo znovu a s ještě větší intenzitou. Jsou jako utržení z řetězu," říká řidič Roman z ukrajinského města Dolyna, který jezdí pravidelně přes západní hranice.

Skandál vyplašil Kyjev

Skandál, který vypukl v Zakarpatí, vyplašil především kyjevské vedení. Prezident Porošenko rychle vyměnil oblastní, a dokonce i okresní šéfy a prohlásil, že region, který dosud ovládaly blíže nespecifikované klany, se povedlo dostat pod kontrolu.

Místní obyvatelé však změnám příliš nevěří. "Dokonce za sovětských časů se tady pašovalo. Kdo by se dobrovolně vzdal lukrativních příjmů," říká místní rodák Ivan, který podniká v Oděse. Je však přesvědčen, že obavy z "druhé fronty", které šíří zejména ruská média, jsou zbytečné. "Naši lidé nechtějí žádnou válku. Raději přijdou o část lupu a vymyslí nějakou další kulišárnu," říká s úsměvem.

Zakarpatsko hraničí se čtyřmi státy, které patří k EU. Místní obyvatelé žertují, že pátou sousední zemí je Ukrajina. Na vjezdech do oblasti ze sousedních ukrajinských regionů stojí už několik týdnů ozbrojené hlídky. Policisty posílili vojáci v kamufláži. Na horské silnici přehrazené betonovými kvádry stojí se samopaly před opevněnými stanovišti dopravní policie muži jako z akčních filmů. Auta musí před závorou zastavit a umožnit kontrolu.

Moskal, do kterého Porošenko vkládá velké naděje, tvrdí, že na pašování cigaret jsou nasazovány vrtulníky či drony vybavené termovizními kamerami. "Skenují terén a zjišťují místa, kde nejsou pohraničníci," vysvětlil.

Míní, že podíl na rozmáhání korupce v regionu mají také Maďaři, Rumuni či Slováci, kteří příjmu pašovaného zboží nebránili. "Pokud jedny ruce krabičky cigarety dávaly, pak jiné je přebíraly. Měly by také dostat přes prsty," říká o západních sousedech.

Don Corleone po zakarpatsku

Poslanec Viktor Baloga, který pracoval jako šéf prezidentského úřadu za vlády exprezidenta Viktora Juščenka a je označován za místního Dona Corleone, tvrdí, že zakarpatský kontraband má pod kontrolou kyjevská vláda. V rozhovoru pro server Ukrajinska pravda uvedl, že premiér Arsenij Jaceňuk a ministr vnitra Arsen Avakov koordinují pašeráckou činnost prostřednictvím zakarpatských poslanců. Jedním z nich je prý Mychajlo Laňjo, v jehož mukačevském komplexu se přestřelka odehrála.

Připouští, že emoce z poslední doby souvisí s nadcházejícími komunálními volbami. "Chtějí zajistit hlasy pro stávající politiky. Vystrašení lidé vždy hlasují pro úřadující moc v naději, že bude klid," uvedl. Připouští, že právě jeho "klan" se postaral loni o to, aby Petro Porošenko zvítězil v Zakarpatské oblasti. Nyní mu však odmítá poslušnost.

Zároveň ale tvrdí, že skutečné klany, které hýbou Ukrajinou i Zakarpatím, jsou soustředěny v Kyjevě. "Můj klaník je malinký a je složený ze tří bratří. Jsou tady však daleko působivější klany. Klasický klan - to je prezidentův klan, zatímco my máme jen drobné družstvo. Takový zakarpatský klaník," uvedl.

Konfrontace klanů v Zakarpatsku vyvolaly obavy z otevření "druhé fronty" na západě Ukrajiny. Podle Ljubky jsou však zcela zbytečné. "Žádná fronta na západě Ukrajiny nevznikne. Regionální politiky-feudály se podařilo zpacifikovat. Kyjev pochopil, že byly hrozbou nejen pro region, ale i pro národní bezpečnost Ukrajiny."

 

Právě se děje

Další zprávy