Živě z Ukrajiny: Bitva o Charkov se vede bez tanků. Zatím

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 4. 2015 0:26
Před rokem se separatisté pokusili obsadit administrativní budovu ve městě. Na rozdíl od Doněcka a Luhanska neuspěli, píše z východní Ukrajiny reportér Aktuálně.cz Martin Novák.
Charkov, duben 2014.
Charkov, duben 2014. | Foto: Reuters

Charkov (Od našeho zpravodaje) – Jedna z největších soch Lenina na světě na jednom z největších náměstí na světě. To druhé o náměstí Svobody v Charkově platí, to první už ne.

Socha bolševického vůdce s rukou napřaženou dopředu padla. Kácení soch politika s bradkou a čepicí na hlavě se stalo symbolem ukrajinských změn od událostí na kyjevském Majdanu. A dorazilo i do Charkova, druhého nejlidnatějšího města Ukrajiny.

Ze sochy zbyla jen bota, před podstavcem jsou fotografie ukrajinských vojáků a dobrovolníků z Charkova, kteří zemřeli během bojů se separatisty za poslední rok.

Město spjaté s Ruskem

Město leží jen třicet kilometrů od ruské hranice a ekonomicky je s Ruskem značně svázáno. Místní podniky měly zakázky z velké části z Ruské federace.

Podstavec bez sochy Lenina v Charkově.
Podstavec bez sochy Lenina v Charkově. | Foto: Martin Novák

"Bohužel v tomto směru Charkov a okolí značně utrpěly. Není žádným tajemstvím, že jsme o podíl na ruském trhu přišli, a je to pro naše město velký problém," říká zástupkyně starosty Taťána Čečetovová, která patří k seskupení Opoziční blok.

Tedy k politikům, kteří se k nové vládě v Kyjevě, k Majdanu a ke snaze orientovat Ukrajinu na Evropskou unii stavějí kriticky.

Většina obyvatel Charkova mluví rusky, ale neznamená to, že všichni se chtějí nutně přimknout k Rusku či k separatistům v Doněcku a Luhansku.

S vlajkou na hrudi

Na opačné straně náměstí, než stával Lenin, teď stojí stan s nápisem "Vše pro vítězství". Hnutí Euromajdan v něm agituje – zkráceně napsáno – pro Ukrajinu.

"Proruští jsou hlavně šéfové a zaměstnanci velkých podniků, kteří měli nebo mají odbyt v Rusku. Mají strach, že přijdou o práci. V šedesátých a sedmdesátých letech se do Charkova přistěhovalo hodně Rusů, protože se tady stavěly velké továrny, které nabíraly zaměstnance. Většina lidí v Charkově ale půjde s tím, kdo bude u moci, nadávat budou jen doma na divanu před televizí. Moje manželka je Ruska, ale je pro Ukrajinu, i když i pro dobré vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou," směje se aktivista Voloďa.

V Charkově nikdo nikoho nenapadá ani neuráží kvůli názorům, tvrdí.

Někdy se prý ale lidé dívají v autobuse s údivem na ukrajinskou vlaječku, kterou Voloďa nosí připevněnou na hrudi.

Aktivista Euromajdanu Voloďa v Charkově.
Aktivista Euromajdanu Voloďa v Charkově. | Foto: Martin Novák

Separatismus zažehnán

Ztráta ruského trhu je pro ukrajinské hospodářství problém. Podle posledních ukazatelů se ve srovnání s jarem 2014 snížil ukrajinský vývoz do Ruska zhruba o šedesát procent. Přitom ekonomika se loni propadla o 6,8 procenta a letos klesne podle Mezinárodního měnového fondu o dalších 5,5 procenta.

Opoziční blok v loňských parlamentních volbách v Charkově vyhrál, strana premiéra Arsenije Jaceňuka Lidová fronta tady skončila daleko za ním. Její místní předák Mykola Pachnin ale tvrdí, že separatismus je v Charkově zažehnán a Donbas se tady opakovat nebude.

"Před rokem v dubnu byla situace kritická. Stejně jako v Doněcku a Luhansku, i tady obsadili separatisté budovu oblastní administrativy. Zatímco v Doněcku a Luhansku se jim ale nikdo nepostavil, tady nastoupil do akce speciální oddíl Jaguar ministerstva vnitra. I přes kladený odpor budovu vyčistil a podařilo se Charkov udržet jako součást Ukrajiny," říká Pachnin.

Podle pozdějších svědectví byl speciální oddíl povolán narychlo a jeho členové ani neznali plán budovy. Nakreslili ho jen přibližně v autobuse.

Při zásahu shořela dvě patra, ale nikdo nezemřel.

Charkovská lidová republika tak - na rozdíl od Doněcké a Luhanské - nevznikla.

Kdo platí útočníky? Nevíme

Podle Pachnina by vítalo chlebem a solí ruské vojáky – kdyby přišli – odhadem třicet procent obyvatel Charkova.

Městem znějí různé zvěsti. Že se Putin chystá nasadit v Charkově zelené mužíčky jako na Krymu, že se chystá převrat po oslavách výročí konce druhé světové války 9. května.

22. února při pochodu k výročí událostí na Majdanu explodovala nálož, která zabila čtyři lidi. Charkovem od té doby zněly i další výbuchy, vláda v Kyjevě obviňuje "ruské či Ruskem placené diverzanty".

Zástupkyně starosty se k tomu odmítá vyjadřovat. "To je věc bezpečnostních orgánů. Já vážně nevím, kdo to byl, nebo kdo to platí. Hlavní je, aby byl klid a dostatek práce," říká.

Zatím jedinými tanky v Charkově jsou jen ty z druhé světové války, stojící před historickým muzeem vedle radnice. Připomínají čtyři velké bitvy, které tady svedla Rudá a německá armáda.

 

Právě se děje

Další zprávy