Regionální volby ve Španělsku: Dařilo se protestním stranám

ČTK ČTK
24. 5. 2015 22:00
Vládnoucí Lidová strana pravděpodobně zaznamená nejhorší výsledek za více než 20 let. A podle všeho ztratí kontrolu nad metropolí Madridem.
Hnutí Podemos skončilo v andaluských volbách třetí. A jeho potenciál prý ještě poroste.
Hnutí Podemos skončilo v andaluských volbách třetí. A jeho potenciál prý ještě poroste. | Foto: Reuters

Madrid - Španělská vládnoucí Lidová strana (PP) v nedělních regionálních volbách sice získala nejvíc hlasů, ale ve všech regionech ztratila a nikde nezískala většinu kvůli úspěchu nových stran Podemos a Ciudadanos.

Nedělní volební výsledek by tak pro PP mohl být nejhorší za více než 20 let. Vyplývá to z průzkumů u volebních místností.

Podle nich Lidová strana zřejmě poprvé za více než dvě desítky let ztratí kontrolu nad hlavním městem Madridem. Mnozí Španělé nyní podle Reuters trestají premiéra Mariana Rajoye za úsporná opatření a řadu korupčních skandálů. Odhady také ukazují na značný vzestup nových "protestních" uskupení, jako je levicové hnutí Podemos či centristická strana Ciudadanos.

Lidová strana se už téměř čtyři desítky let u moci střídá se Španělskou dělnickou socialistickou stranou (PSOE). Při dnešních volbách do radnic získaly tyto dvě tradiční strany podle průzkumu televize Antena 3 dohromady pouze 53 procent hlasů, zatímco v obecních volbách v roce 2011 obdržely 65 procent hlasů.

Voliči rozhodovali o obsazení parlamentů ve 13 ze 17 oblastí a více než 8 000 radnic, konečné výsledky se očekávají kolem půlnoci.

Hlasování je považováno za důležitý test před podzimními parlamentními volbami. PP měla po minulých volbách většinu v osmi oblastech, nyní odhady předpovídají, že nebudou mít většinu nikde. Hnutí Podemos by podle odhadů mělo zvítězit i v Barceloně a sesadit katalánskou konzervativní nacionalistickou alianci Konvergence a jednota.

Pátá největší ekonomika EU se již šestým rokem potýká s těžkou situací a dlouhodobě nevídanou téměř čtvrtinovou nezaměstnaností, která se mezi mladými lidmi v řadě regionů blíží 50 procentům.

Za vlády lidovců se sice Španělsko vrátilo k ekonomickému růstu, ale nepříznivou rozpočtovou bilanci se kabinet snaží řešit snižováním sociálních výdajů a růstem daní, což vyvolává značný odpor části voličstva.

 

Právě se děje

Další zprávy