Regionální volby ukážou, jak moc Španělé touží po změně

Simone Radačičová
24. 5. 2015 9:00
Španělé volí. Hlasování zřejmě ovládnou tradiční strany, bez podpory dalších hráčů ale regionální vlády nesestaví.
Čeká Španělsko změna? Volební plakát strany Ciudadanos v madridském metru s heslem El Cambio (změna).
Čeká Španělsko změna? Volební plakát strany Ciudadanos v madridském metru s heslem El Cambio (změna). | Foto: Reuters

Madrid - Ve Španělsku se odehrává klíčové hlasování. Voliči vybírají na 8000 starostů a také nové vedení 13 z celkem 17 autonomních oblastí.

Ve volebním klání měří svoji sílu čtyři poměrně vyrovnaní soupeři. Vedle tradičních stran, tedy lidovců a socialistů, to je radikálně levicová Podemos (Můžeme), která vznikla loni v lednu, a středopravá strana Ciudadanos (Občané), jejíž preference raketově rostou teprve od začátku letošního roku.

"Tyto regionální volby jsou testem pro vládnoucí lidovce. Ti nyní ovládají celkem deset ze 13 regionů, kde se bude v neděli hlasovat. Otázkou tedy je, kolik oblastí se jim podaří udržet," říká analytik Vincenzo Scarpetta z think-tanku Open Europe.

A nejen to. Hlasování poslouží především jako poslední generální zkouška na všeobecné volby, které zemi čekají na podzim či nejpozději v zimě.

Otestují, jak moc Španělé touží po změně, kterou ztělesňují právě Podemos a Ciudadanos. A především pak ukážou, zda je systém dvou velkých stran opravdu mrtvý.

Bez koalic to nepůjde

Socialisté a lidovci se ve Španělsku střídali u moci přes třicet let, ovšem to už je zřejmě pryč.

"Domnívám se, že tyto regionální volby budou jen další zastávkou na cestě k multistranickému systému. Nejvíce hlasů sice získají zřejmě dvě hlavní strany, tedy lidovci a socialisté. Pokud ale tyto strany spolu v regionech neuzavřou velké koalice, což je podle mě nepravděpodobné, tak budou při sestavování vlád často závislé na nových partajích, tedy právě na Podemos a Ciudadanos," domnívá se analytik Nick Greenwood z madridské poradenské společnosti Analistas Financieros Internacionales.

V podobném duchu hovoří i Vincenzo Scarpetta. "Ve Španělsku už nemáme jen dvě velké strany, ale čtyři silné hráče. Neočekávám ale, že by Podemos nebo Ciudadanos mohly v těchto volbách zvítězit," vysvětluje s tím, že pravděpodobní vítězové voleb, tedy lidovci a socialisté, budou mít problém zformovat stabilní vlády.

To, co by mohlo ve španělských regionech nastat po nedělních volbách, naznačuje příklad Andalusie, kde se stejné hlasování odehrálo už v březnu.

"Andalusie je tradiční baštou socialistů, kteří sice vyhráli, ale nezískali většinu. Takže se jim ani dva měsíce po volbách nepodařilo sestavit ani menšinovou vládu, ani koalici. Jsme tak v situaci, kdy Podemos a Ciudadanos drží klíče ke zformování vlád, ale nejsou prozatím ochotny jít se socialisty do koalice," upozorňuje Scarpetta. "Nejzajímavější bude sledovat, jak se Podemos a hlavně pak Ciudadanos budou chovat po těchto volbách. Zda budou vůbec ochotné vstoupit do koalic a jaké podmínky si stanoví."

Kdo by tedy mohl vládnout? Hlavní možnosti představují koalice tvořené lidovci s Ciudadanos, socialisty s Podemos či socialisty s Ciudadanos. "Velkou roli by ale mohly sehrát i regionální strany, a to třeba v Baskicku," dodává Greenwood.

Španělé chtějí nováčky

A proč ve Španělsku roste obliba politických nováčků, jako jsou Podemos a Cuidadanos? Vše změnil především příchod finanční a ekonomické krize, která přinesla ekonomický propad i vysokou nezaměstnanost.

"Hlavním důvodem je deziluze s tradičními stranami," vysvětluje Scarpetta. Svou roli totiž sehrály i korupční skandály, které zasáhly jak tradiční strany, tak i třeba královskou rodinu.

Změnu voličům nabízí jak Podemos, tak i Ciudadanos. "Pokud se podíváte na průzkumy veřejného mínění, kladou voliči ve Španělsku největší důraz na nezaměstnanost a korupci. Obě velké tradiční strany se ale potýkaly s korupčními skandály a to zvyšuje atraktivitu nových stran, které úplatkářství nezasáhlo a jež nabízí 'čistší politiku'," uzavírá Greenwood.

 

Právě se děje

Další zprávy