Atény – Budoucnost Řecka v eurozóně je nejistá, většina evropských zemí kritizuje Atény a ztrácí s nimi trpělivost, většina Řeků je ale s premiérem Alexisem Tsiprasem a jeho vládou spokojena.
Více než dva měsíce po volbách hodnotí Tsiprase kladně 78 procent obyvatel, ukázal průzkum zveřejněný deníkem Avgi. 63 procent Řeků podporuje kroky vlády, kterou v lednu vytvořila levicová Syriza a pravicová strana Nezávislí Řekové.
Vyjednávání mezi Aténami a zahraničními věřiteli o splácení řeckého dluhu a další půjčce nevede k dohodě, protože řecký kabinet odmítá pokračovat v úsporných opatřeních. Zemi však hrozí nedostatek hotovosti, odchod z eurozóny a prohloubení krize.
Eurozóna v únoru prodloužila záchranný program pro Řecko, neposkytla ale zatím půjčku 7,2 miliardy eur. Řecko je potřebuje, protože jinak mu ve druhé polovině dubna dojdou peníze. Eurozóna ale žádá jasný plán reforem. Analýza investiční banky JP Morgan varuje, že kvůli nejistotě se řecká ekonomika po loňském růstu může vrátit do recese.
V noci z pondělí na úterý Tsipras prosadil v parlamentu vytvoření komise, která má vyšetřit okolnosti, za nichž Řecko během uplynulých pěti let čerpalo pomoc ve výši 240 miliard eur od Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.
Bývalý premiér Antonis Samaras oznámil, že vyšetřovat by se měly spíše kroky současné vlády, která vede zemi do ještě větších problémů. Jeho nedávná nabídka na vytvoření velké koalice, která by společně vyjednala podmínky nové dohody, tímto zřejmě padla.
Tsipras ve středu míří poprvé v premiérské funkci do Moskvy a podle listu Kommersant mu jeho hostitel Vladimir Putin nabídne levnější ruský plyn a úvěry výměnou za účast ruských firem v řecké privatizaci. Chce také, aby se Atény postavily proti pokračování sankcí Evropské unie vůči Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině.
"Nesouhlasíme se sankcemi. Je to cesta, která nikam nevede," řekl před cestou do Moskvy řecký premiér v rozhovoru pro agenturu Tass.
Vláda však některé privatizační projekty pozastavila. Například prodej přístavu Pireus, o který se ucházely čínské firmy. Deník Kathimerini napsal, že Tsipras přehodnocuje dosavadní smlouvy a chystá v privatizačních plánech změny.
Před přílišnou náklonností vůči Kremlu a náznaky, že Řecko se obrací na Rusko, když Evropa nehodlá ustoupit, varují Tsiprase Evropská unie i Spojené státy.
Podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze by řecký premiér mohl "ohrozit důvěru svých evropských partnerů".
"Řecko by mělo co nejrychleji dokončit plán reforem, aby dostalo další pomoc," řekl o víkendu náměstek amerického ministra financí pro mezinárodní vztahy Nathan Sheets.
Není zatím jisté, zda Tsipras přijede do Moskvy i 9. května na oslavy výročí konce druhé světové války. Jedním z mála politiků EU, který už účast přislíbil a akci nebojkotuje, je český prezident Miloš Zeman.