Rakovina ročně zabije přes sedm milionů lidí

Reuters, lem
17. 12. 2007 17:20
Na celém světě trpí smrtelnou chorobou 20 miliónů

Washington - Rakovina ročně zabije 7,6 milionu lidí na celém světě a u dalších 12,3 milionu lidí je tato smrtelná choroba diagnostikována, tvrdí zpráva Americké společnosti pro léčbu rakoviny (ACS).

Nejčastěji umírají lidé na rakovinu plic, která ročně zabije 975 tisíc mužů a 376 tisíc žen.

V západním světě následuje rakovina prostaty a tlustého střeva. V rozvojových zemích choroby žaludku a jater.

Pro ženy je navíc hrozbou rakovina prsu, na kterou ročně zemře na celém světě 465 tisíc z nich. Rozhovor: Jak se léčí rakovina prsu ČTĚTE ZDE

Rakovina děsí i rozvojový svět

Podle epidemiologa z ACS Ahmedína Džemala je rakovina největší hrozbou i pro rozvojový svět, který se ještě nedávno potýkal především s infekcemi.

Se stárnoucí populací se však i zde objevuje rakovina stále častěji. A kvůli různé kvalitě lékařské péče zemře v zemích třetího světa téměž dvakrát tolik lidí než v Evropě a USA.

Podle dostupných statistik trpí na celém světě rakovinou asi 20 milionů lidí.

Jen v Evropské unii v  roce 2005 onemocněly 3 miliony osob a 1,7 milionu pacientů zemřelo.

Rakovina v České republice

V Česku ročně nějakým druhem rakoviny onemocní asi 32 tisíc mužů a přibližně stejný počet žen. (Dostupné statistické informace jsou zatím pouze z roku 2002).

Zhruba 28 tisíc pacientů pak každý rok této chorobě podlehne.

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou tlustého střeva a konečníku. V počtu tohoto onemocnění je Česko na čelním místě ve světě.

Nejčastějším onemocněním žen je rakovina prsu, kterou onemocní každá osmá až devátá žena. Počet nemocných žen stoupá, ale mortalita se v tomto případě snižuje.

Naopak nepříznivý trend je v léčbě rakoviny slinivky a žlučníku. V těchto případech je šance na vyléčení pouhá 2 až 3 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy