Pyramidu s hrobkou komunistického vůdce čeká demolice

Martin Novák Martin Novák
31. 8. 2011 20:40
Slavná budova v centru albánské Tirany ustoupí novému parlamentu
Pyramida má z Tirany zmizet.
Pyramida má z Tirany zmizet. | Foto: Reuters

Tirana - Monument, který kontroverzním způsobem proslavil albánskou metropoli, zmizí.

Parlament rozhodl o stržení takzvané pyramidy v centru Tirany , která byla původně hrobkou a muzeem bývalého komunistického diktátora Envera Hodži.

Po pádu komunismu se ostatky vůdce stěhovaly na hřbitov obyčejných smrtelníků a v pyramidě byla několik let vyhlášená diskotéka.

Později tam zřídila radnice kulturní dům a teď to vypadá, že pozůstatek komunistické éry v dějinách malé balkánské země bude odstřelen.

Poslanci přitom počítají s tím, že na místě vyroste jejich nové sídlo. Nová budova parlamentu. Má se tak stát u příležitosti oslav stého výročí albánské nezávislosti, které připadá na příští rok.

"Nemůžeme nadále udržovat budovu, kde je přítomen duch diktátora," prohlásil s nadsázkou místopředseda parlamentu Enkeleid Alibeaj.

Ze čtyřiasedmdesáti poslanců hlasovalo pro návrh dvaasedmdesát. Opoziční socialisté ale parlament bojkotují kvůli údajným volebním podvodům a ani tohoto hlasování se nezúčastnili.

Socialistická strana je nástupkyní bývalé Albánské strany práce, která vláda zemi v dobách komunismu právě s Enverem Hodžou v čele. Dnešní socialisté se ale od tohoto období distancují.

Enver Hodža.
Enver Hodža. | Foto: wikimedia

Hodža vládl Albánii od roku 1944 až do svém smrti v roce 1985. Odmítl kritiku Stalina, která se objevila v ostatních komunistických zemích na přelomu padesátých a šedesátých let.

To vedlo k jeho roztržce se Sovětským svazem a v roce 1968 na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy Tirana toto seskupení opustila.

Nutno ale dodat, že Hodža nesympatizoval s obrodným procesem v Československu a naopak označoval Alexandra Dubčeka za revizionistu. Z principu ale odmítl sovětské použití síly.

Albánii pak zavedl ke spolupráci s Čínou a nakonec do úplná izolace. Slavnou pyramidu postavili tři roky po jeho smrti, přičemž se stavělo podle návrhu jeho dcery Pranvery, vystudované architektky.

Budova ale původnímu účelu sloužila jen krátce, protože na začátku roku 1991 komunistický režim v Albánii jako poslední ve východní Evropě padl.

Kritikům se nelíbí, že výstavba nového parlamentu zbytečně spolyká mnoho peněz. Finanční pomoc na projekt ovšem Albánii slíbila Saúdská Arábie.

 

 

Právě se děje

Další zprávy