Putinovi hackeři chtějí pomoci Trumpovi, tvrdí senátor. Bojí se manipulace voleb

Zahraničí Zahraničí
30. 8. 2016 12:53
Za hackerskými útoky na databázi voličů Demokratické strany podle FBI stojí zřejmě skupina napojená na ruské zpravodajské služby. Šéf demokratů v americkém kongresu Harry Reid žádá další vyšetřování. Tvrdí, že ruská vláda se snaží přímo zmanipulovat výsledky listopadových prezidentských voleb ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.
Počítač. Ilustrační foto.
Počítač. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington – Senátor Harry Reid z Demokratické strany oficiálně požádal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby prověřil možné kybernetické hrozby ze strany Ruska. Je přesvědčen, že se hackeři napojení na Kreml snaží zmanipulovat výsledky listopadových prezidentských voleb.

V dopise řediteli FBI Jamesi Comeymu senátor podle U.S. News tvrdí, že "přibývá důkazů o přímém spojení mezi ruskou vládou a prezidentskou kampaní (republikánského kandidáta) Donalda Trumpa". Jedním z nich má být hackerský útok na volební databázi demokratů v Arizoně.

Reid se obává, že zájem o manipulaci voleb má přímo ruský prezident Vladimir Putin.

Napojení Moskvy na realitního magnáta Donalda Trumpa podle něj mimo jiné dokládá i aféra manažera jeho kampaně Paula Manaforta. Ten rezignoval poté, co vyšlo najevo, že americkým lobbistům přeposílal peníze od Strany regionů svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Zájem hackerů: osobní data voličů

List The New York Times uvádí, že FBI již před několika týdny upozornila několik státních volebních úředníků na zahraniční hackery, kteří se minimálně v jednom státě nabourali do registru voličů. 

Podle mluvčího arizonského státního tajemníka FBI oznámila, že za útokem stálo Rusko. Informace o voličích byly podle vyšetřovatelů staženy a odeslány do jiného počítače, což automaticky nemusí znamenat, že s nimi bylo manipulováno. Hackeři nicméně získali osobní data o registrovaných voličích Demokratické strany.

Důvod útoku není znám, cíl je však jasný: listopadové volby. Senátor Reid proto požádal FBI o další informace týkající se především toho, jakým způsobem mohli hackeři data ovlivnit.

Demokraté v hledáčku Kremlu?

Že je v souvislosti s prezidentskými volbami ohrožena Demokratická strana, se diskutuje již několik týdnů. A to přinejmenším od červencového nominačního sjezdu demokratů, kdy se na veřejnost dostaly e-maily, z nichž vyplynulo, že vedení partaje během primárek upřednostňovalo Hillary Clintonovou před jejím soupeřem Berniem Sandersem.

Hackerská skupina Guccifer 2.0 posléze zveřejnila telefonní čísla a osobní údaje o téměř 200 demokratických kongresmanech. Předpokládá se, že tato skupina je napojená na ruské zpravodajské služby.

Kromě vedení propagandistické kampaně na podporu Donalda Trumpa senátor Reid viní Rusko i z přímých snah zmanipulovat výsledky voleb.

Ačkoliv americké zpravodajské služby varovaly Bílý dům, že za útoky stojí s největší pravděpodobností Rusko, nevydala dosud administrativa prezidenta Baracka Obama žádné oficiální stanovisko.

Podle senátora Reida se Obama bojí ukázat na viníka. "Trump a jeho lidé neustále říkají, že volby jsou zmanipulované. Ale proč to říká? Protože od lidí ví, že do voleb se dá vrtat," cituje ho The New York Times.

Senátor se obává, že zprávy o hackerských útocích by mohly Američany odradit od hlasování. Rusové se navíc podle něj soustředí na takzvané "swing states", které jsou pro zisk Bílého domu klíčové. Celý volební systém tím v očích voličů ztrácí na důvěryhodnosti.

Hledáte-li stále nějaký pořádný důvod, proč se Donalda Trumpa vlastně bát, zde ho máte, tvrdí komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanovič. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy