Na internetu kolují nákresy Putinova bunkru. Mohl by se v něm schovávat i týdny

Odhaleno další tajemství Putinova paláce. Pod luxusním sídlem se ukrývá tajný bunkr
Rozloha paláce přesahuje 17 a půl tisíce metrů čtverečních, komplex vznikal mezi lety 2005 a 2010. Celková rozloha pozemku je až 39krát větší než území Monaka.
S ložnicí sousedí také obývací pokoj.
Nechybí ani speciální místnost pro kouření vodních dýmek. Je v ní malé pódium, podle Navalného připravené pro vyjíždějící taneční tyč.
Pod palácem je ukryt bunkr - tvoří ho dva tunely o rozloze 603 metrů čtverečních, do kterých je přiváděna pitná voda a čerstvý vzduch a nechybí ani výtah pro zásobování. Jejich plány uveřejnil server Insider, kterému odborníci řekli, že se v něm dá ukrývat i několik týdnů.
Foto: palace.navalny.com
Jana Václavíková Jana Václavíková
19. 5. 2023 6:56
Luxusní palác u Černého moře ruského prezidenta Vladimira Putina má vlastní kluziště, skleník i kostel. Nově zveřejněné dokumenty ukazují další vymoženost, kterou si Putin nechal postavit: tajný bunkr pod palácem, ve kterém se může schovávat i týdny. Neohrozil by ho ani chemický útok.

O existenci tunelů pod palácem ruského prezidenta Putina informoval už před dvěma lety opozičník Alexej Navalnyj. Ten zveřejnil nejen zprávu, že palác patří prezidentovi, ale také vnitřek utajeného komplexu.

Americký server Insider nyní přichází s detailními nákresy tunelů, nacházejících se pod palácem. Dva od sebe oddělené tunely dlouhé 40 a 60 metrů a široké šest metrů začaly vznikat před více než deseti lety. Nabízí 603 metrů čtverečních obytných prostor a spojuje je výtah, který jede až 50 metrů pod zem.

Tunely mají šest ventilačních šachet, aby měly dostatečný přístup čerstvého vzduchu, vedou do nich trubky s pitnou vodou a obsahují protipožární systém i kanalizaci.

V jednom z tunelů je navíc rozvodna umožňující komunikaci, ovládání světel i obsluhu elektřiny. "Pro tunel je to zbytečně moc kabelů. Může jít o nějaký záložní systém pro celý palácový komplex," myslí si inženýr Thaddeus Gabryszewski, kterému dal server plány bunkru k nahlédnutí.  

Zdi podzemní konstrukce jsou ze silného betonu a východy z nich vedou směrem na pláž pod palácem. Tunel má i všechny možné bezpečnostní prvky, popisuje Gabryszewski. "Je určen pro někoho, kdo chce přežít nebo uprchnout," líčí a doplňuje, že bunkr díky systému větracích šachet odolá chemickému útoku. Zda by přečkal i útok jaderný, není z nákresů jasné. Kreml se ke zprávě nevyjádřil.

Plány od kopáčů

U nákresů bunkru pro samotného ruského prezidenta by se dalo očekávat, že budou přísně utajené. Přitom posledních šest let byly dostupné komukoliv. Na svých webových stránkách je zveřejnila společnost Metro Style, která tunely postavila. Jen nedodala pro koho.

Na stránkách stálo, že jde o "komplexní podzemní strukturu pro penzion ve městě Gelendžik v Krasnodarském kraji". Poblíž tohoto města Putinův palác skutečně stojí. 

Přesto návrhy unikaly pozornosti médií. Všimla si jich až moskevská subkultura kopáčů, která jezdí do zakázaných míst a dokumentuje je. "Unavuje nás Putinův hloupý obličej a chceme poukázat na jeho paranoidní podzemní tunely," vysvětlila skupina, proč materiály sdílí. Doufá, že tím pomůže "přiblížit konec režimu". 

Dlouhá příprava na konflikt 

Mít úkryty a bunkry není pro politické lídry jaderných velmocí nic neobvyklého - například americký prezident má bunkr pod Bílým domem i pod komplexem Mount Weather ve Virginii. Úkryt u Černého moře se však liší tím, že nebyl postaven pro ruské prezidenty, ale pouze pro Putina za jeho soukromé peníze. 

"Putin je velmi nervózní, protože není úplně legitimním vůdcem Ruska," uvádí Michael C. Kimmage, který dříve pracoval pro americké ministerstvo zahraničí, kde se zaměřoval na Rusko a Ukrajinu. "Ví, že jeho legitimita není zaručena volbami, a tak se pokouší posílit svou osobní bezpečnost prostřednictvím sítě přísně zabezpečených rezidencí," domnívá se. 

Ty se často nacházejí daleko od Moskvy - zmíněný palác je vzdálený od hlavního města 1600 kilometrů. Podle Kimmage proto, že dřívější vzpoury proti ruským vůdcům probíhaly právě v Moskvě. "Proto tunelový systém u Černého moře dává smysl," myslí si. "I bez aktivní hrozby se (Putin) této varianty obává."

Bývalý americký úředník navíc upozorňuje na to, že Putin zadal stavbu bunkru už před třinácti nebo čtrnácti lety, kdy se Rusko oficiálně snažilo zlepšit vztahy se Západem. Podle něj to značí, že se ruský prezident dlouho připravoval na možný konflikt. "Putin ví, že stojí na vrcholu sopky. Nevypadá, že by byl tak šílený, aby začal jaderný konflikt. Má vnoučata. Ale stojí na okraji už dlouho. Tyto tunely a bunkr jsou toho součástí."

Video: Pohled do Putinova paláce zveřejnil opozičník Alexej Navalnyj (6. 12. 2022)

Údajný Putinův palác na záběrech Alexeje Navalného. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/ Алексей Навальный
 

Právě se děje

Další zprávy