Putin znemožnil konkurenci, kritizuje ruské volby OBSE. Komise se snažily uměle posílit účast

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2018 14:11
Volební účast dosáhla 67,4 procenta. To znamená, že pro Putina hlasovalo 55 milionů Rusů.
Jak se podvádělo u prezidentských voleb v Rusku? Podívejte se na několik případů, které zachytily bezpečnostní kamery. | Video: Reuters, Asociated Press

Moskva - Kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů nebylo v ruských prezidentských volbách vytvořeno konkurenční prostředí. Podle agentury Reuters to uvedla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kromě znemožnění konkurence pro jasného vítěze Vladimira Putina poukázali pozorovatelé mise OBSE také na neregulérnosti, jejichž cílem bylo posílit volební účast.

Ruský vůdce Vladimir Putin v neděli podle očekávání s přehledem a velkým náskokem obhájil už v prvním kole voleb šestiletý prezidentský mandát. Po sečtení 99,79 procenta volebních lístků získal 76,67 procenta odevzdaných hlasů, oznámila volební komise.

Volební účast dosáhla 67,4 procenta. To znamená, že pro Putina hlasovalo 55 milionů Rusů.

V pondělí volební komise oznámila, že anulovala výsledky voleb v pěti okrscích. Prošetřuje v nich údajné neregulérnosti jako vhazování více lístků jednou osobou do urny. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na předsedkyni volební komise Ellu Pamfilovovou.

Opozice již v neděli upozornila na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů, z nichž část připustila i volební komise. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na video a zveřejněné na internetu, poukázali kritici také na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí.

Putin má tak podle všeho zajištěn mandát do roku 2024, kdy mu bude 71 let. Politickou scénu největší země světa ovládá už 18 let - čtrnáct let byl prezidentem a čtyři roky předsedou ruské vlády. Jeho popularita se udržovala na stabilně vysoké úrovni, Rusové oceňovali stabilitu země, připojení ukrajinského Krymu k Rusku a operace ruské armády v Sýrii.

Na druhém místě se daleko za Putinem umístil kandidát komunistů Pavel Grudinin a na třetím nacionalista Vladimir Žirinovskij.

Putin večer krátce po zveřejnění předběžných výsledků na shromáždění v Moskvě poděkoval za podporu a úspěšný volební výsledek. Mítink v centru metropole byl věnován výročí anexe Krymu, vyzněl nicméně jako masová oslava Putinova přesvědčivého vítězství.

Ve velké podpoře, které se mu od voličů dostalo, je patrné uznání všeho, čeho bylo ve "velmi složitých podmínkách" v minulosti dosaženo, řekl Putin v krátkém projevu.

Na pozdějším setkání s novináři pak dodal, že o vládních změnách, o nichž spekulují ruská média, rozhodne až po inauguraci. Otázku dalších případných mandátů označil za "legrační". Ústavní změny v této chvíli prý nepřipravuje.

Putin se také zmínil o kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Londýn z incidentu ze začátku března obvinil Rusko, které to odmítá. Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli dokonce uvedl, že stopy vyšetřování původu látky použité při útoku proti dvojici směřují neúprosně do Kremlu. Putin k tomu řekl, že se o otravě dozvěděl z médií. Žádné jedy podobné tomu, který byl při útoku použit, Rusko nemá, všechny podobné látky zlikvidovalo, prohlásil. "Jsme připraveni podílet se na vyšetřování, ale nevidíme vůli druhé strany," dodal.

Vítězný proslov Vladimira Putina:

Znovuzvolený prezident Ruska Vladimir Putin předstoupil před své příznivce. Musíme být jednotní, přitáhněte k sobě voliče druhých kandidátů, vzkázal. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy